Vizuál

A budapesti mozikban vetítik Ennio Morricone western-klasszikusait

2020.07.09. 11:15
Ajánlom
A számtalan filmtörténeti klasszikus zenéjét jegyző legendás zeneszerző, Ennio Morricone előtt tisztelegve július 11-én egyszeri alkalommal látható lesz a Volt egyszer egy Vadnyugat a Pólus Moziban, július 16-tól pedig két héten át műsoron szerepel A Jó, a Rossz és a Csúf a Corvin Moziban.

Hétfőn érkezett a szomorú hír, amely a filmszakmát és a mozirajongókat egyaránt megrázta: elhunyt Ennio Morricone Oscar-, Grammy- és Golden Globe-díjas olasz zeneszerző, a filmzene történetének legismertebb és legnagyobb hatású alakja.

Morricone pályája során több mint félezer filmhez, köztük számtalan kultikussá vált alkotáshoz komponált zenét. Ezek közül

a legismertebbek a westernfilmekhez írt zenéi,

köztük az Egy maréknyi dollárért (1964), Pár dollárral többért (1965), A Jó, a Rossz és a Csúf (1966), a Volt egyszer egy Vadnyugat (1968) örökzöld dallamai. Sergio Leone western-klasszikusai Morricone felejthetetlen filmzenéjével és Clint Eastwood, Lee Van Cleef illetve Claudia Cardinale, Charles Bronson, Henry Fonda briliáns játékával, a gyönyörűen fényképezett, extra-szélesvásznú látványvilággal és a jellegzetes atmoszférát megteremtő hosszú snittekkel a mai napig a műfaj etalonjának számítanak, filmrajongók generációi számára testesítik meg a nagybetűs moziélményt.

Ennio Morricone munkássága előtt tisztelegve a következő napokban

két budapesti filmszínház is műsorára tűz western-klasszikusokat, digitálisan felújított képpel és újrakevert hanggal, magyar felirattal.

Július 11-én szombaton 18:00 órakor a XV. Pólus Mozi „Klasszik” filmklubjának nagytermi emlékvetítésén egyszeri alkalommal látható lesz a Volt egyszer egy Vadnyugat teljes hosszúságú, 165 perces változata, a Corvin Moziban pedig július 16-tól kezdve limitált vetítéssorozatban, két héten át minden nap műsoron A Jó, A Rossz és a Csúf, a filmtörténeti klasszikusok mozibemutatójára specializált Pannonia Entertainment forgalmazásában.

Ez az egyetlen jelenet, amiről nem tudom elképzelni, hogy valaha túl tudnám szárnyalni”

– mondta Quentin Tarantino A Jó, a Rossz és a Csúf fináléjáról. Ezeknek az emlékvetítéseknek a filmzene mestere előtti főhajtás mellett nem titkolt szándéka, hogy a mai kor filmrajongói is ott láthassák a mozitörténet örökzöld alkotásait, ahová alkotóik eredetileg is szánták őket: a mozivásznon.

Ennek szellemében a Pólus Mozi „Klasszik” filmklubjában további filmek is visszakerülnek egy-egy estére a nagyvászonra a következő napokban, köztük A dolog (1982) John Carpentertől – amelynek hátborzongató zenéje szintén Morricone nevéhez fűződik –, James Cameron 1991-es klasszikusa, a Terminator 2 – Az ítélet napja, az Apokalipszis most – A végső vágás (1979) és A keresztapa 2. (1974) Francis Ford Coppolától, valamint Robert Zemeckis kultikus trilógiája, a Vissza a jövőbe 2. (1989) és 3. (1990) része.

11+1 filmzene, amit hallanod kell Ennio Morriconétól

Kapcsolódó

11+1 filmzene, amit hallanod kell Ennio Morriconétól

Ennio Morricone nélkül nem lenne hős Clint Eastwood, nem lenne mit játszania az óceánjáró zongoristának és nem lenne mennyei a mozi sem. Összeszedtük a legjobb filmzenéit.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Elhunyt Rolla János

A Kossuth-díjas hegedűművész, a Zeneakadémia Kamarazene Tanszékének oktatója és korábbi tanszékvezetője hetvenkilenc éves volt – tudatta a szomorú hírt a Zeneakadémia.
Színház

Otthonából üzent Szász Júlia

„Jobban vagyok már, lassan, de biztosan gyógyulgatok” – írta Instagram-bejegyzésében a Nemzeti Színház balesetet szenvedett művésze, aki egyúttal megköszönte az elmúlt hetekben kapott rengeteg támogatást.
Klasszikus

„Micsoda tűz gyúlt benne a színpadon” – Vass Lajos emlékezik Rolla Jánosra

A hetvenkilenc éves korában elhunyt Kossuth-díjas hegedűművész, a Liszt Ferenc Kamarazenekar egykori koncertmestere több szállal kötődött az Óbudai Társaskörhöz, ahol legutolsó koncertjét is adta. Emlékét az intézmény igazgatója, Vass Lajos idézte fel.
Zenés színház

Presser Gábor és Sztevanovity Dusán dalaival érkezik a Pinokkió a Vígszínházba

A padlás óta először dolgozott együtt zenés előadáson a két alkotó. A Keresztes Tamás rendezésében készült produkciót december 9-én és 10-én mutatják be. Az alkotók az eredeti Collodi-regényre támaszkodtak.
Plusz

Visszakerült a kereszt a Notre-Dame csúcsára

A 2019-es tűzben súlyosan megrongálódott párizsi Notre-Dame székesegyház újjáépített huszártornyára december 6-án került vissza a kereszt.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál magazin

KÉP-regény: Sztalker Óbudán

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal azt eleveníti fel, amikor 1992-ben úgy döntött, besurran az Óbudai hajógyár területére, és megörökíti a csendben rothadozó épületeket. 
Vizuál ajánló

Varázslatos bábanimáció érkezik a mozikba karácsonykor

A cseh-szlovák-magyar koprodukcióban készült Tomi, Polli és a varázsfény című bábanimáció olyan örökzöldekhez hasonlítható, mint a Mirr-Murr, a kandúr vagy a Misi Mókus kalandjai. Cikkünkben elérhető a film első hivatalos előzetese. 
Vizuál hír

Rekordértékű Zsolnay-vázát árvereznek el a Virág Judit Galéria aukcióján

A galéria december 16-i aukcióján 15 millió forintos kikiáltási árról indul egy Zsolnay óriásváza. Az árverésen Boromisza, Czigány, Czóbel, Mednyánszky és Vaszary remekművei is kalapács alá kerül.
Vizuál ajánló

Filmek a valóságról, a művészet erejével – januárban jön a 10. Budapest Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztivál

A jubileumi szemlén a közönség több mint kétszáz vetítésen vehet részt Budapesten, illetve tíz másik nagyvárosban. A legizgalmasabb hazai és nemzetközi dokumentumfilmek mellett az alkotókkal és szakértőkkel is találkozhatunk a fesztivál során. 
Vizuál ajánló

A művészet és az etnográfia termékeny találkozása a Néprajzi Múzeumban

November 30-án megnyílt A kétely felfüggesztése című új, kortárs képzőművészeti kiállítás a Néprajzi Múzeumban. A kiállítótérben a néprajz és a kortárs művészet kérdései, válaszai, képviselői keresztezik egymást.