Vizuál

„A Budapesti Történeti Múzeum egy egység” – interjú Népessy Noémi főigazgatóval

2023.07.19. 15:30
Ajánlom
A Fővárosi Önkormányzat mint fenntartó kiírta a pályázatot a Budapesti Történeti Múzeum főigazgatói pozíciójára. Július végéig lehet jelentkezni a posztra. Csakhogy rendhagyó módon mindössze három évre szól a mandátum. A hamarosan záruló főigazgatói ciklus tanulságairól, A Budapest-hatás című kiállítás szakmai visszhangjáról és az intézmény körüli pletykák valóságtartalmáról Népessy Noémi főigazgatót kérdeztük.

Újra megpályázza a főigazgatói pozíciót?

Igen.

Pedig csak hároméves, nem a megszokott ötéves vezetői ciklusra írta ki a pályázatot a Főváros.

Ez így van, én pedig azért pályázom ismét, mert sok az általam megkezdett, de még nem lezárt folyamat a múzeumban.

Hogy érti?

A jelenlegi vezetői ciklusom elején nyilatkoztam, hogy egy ekkora „hajót”, mint amekkora a BTM, az ország harmadik legnagyobb múzeuma, rendkívül nehéz mozgásra bírni. Úgy érzem, sikerült, a korszerűsítés minden téren zajlik. De mivel nemcsak történész, hanem közgazdász is vagyok, racionálisan értékelve mondhatom, hogy a múzeumi konszolidáció nem fejeződött be. Kiváló csapattal dolgozom, az évtizedek óta ide kötődő kollégák, az előző munkahelyemről, az Óbudai Múzeumból „átigazolók” és az elmúlt években csatlakozók együttműködésével. Küldetésemnek éreztem, hogy a BTM mint brand értelmezhető legyen, ennek érdekében elkészült a tagintézmények önálló, de egységes arculata, és minden korábbinál nagyobb hangsúlyt fektetünk a közös, „össz-BTM” kommunikációra.

Egyébként ön szerint a fenntartó Fővárosi Önkormányzat miért csak három évre írta ki a főigazgatói pályázatot? Ez ugyanis egyáltalán nem jellemző a múzeumi szférára. Mi erre a magyarázat?

Nem ismerem a kiíró szándékát.

Tippje sincs a miértre?

Nem tudom a választ rá.

De azért ez rendkívüli módon megköti a megválasztott főigazgató kezét, nem?

De, ebben én is biztos vagyok. Mondhatnám azt is, hogy nem lehet vonzó perspektíva egy külső jelentkező számára.

Önnek igen?

Igen, mert jól ismerem a múzeumunkat, és ilyen helyzetben is kiállok az intézmény és a benne dolgozók mellett. Ha úgy tetszik:

morálisan sem lehet más választásom, mint az, hogy ismét indulok a posztért.

BTM1-145753.jpg

Népessy Noémi A Budapest-hatás című kiállítás megnyitóján (Fotó/Forrás: Budapesti Történeti Múzeum)

Összefügghet ez a furcsa pályázati kiírás azzal – legalábbis ez a szóbeszéd terjed szakmai berkekben –, hogy a BTM-hez tartozó egyes intézményeket esetleg leválasztanák a múzeumról?

Mióta főigazgató vagyok, magam is többször kaptam jelzéseket arról, hogy egy-egy tagintézményünket, épületünket szívesen „elszeretnék”. Én az együttműködésekben hiszek. A Hauszmann-program részeként megnyílt Szent István-terem a Várkapitányság és a BTM között született korrekt megállapodás alapján működik és látogatható. Napi kapcsolatban vagyunk, semmilyen nyomást nem helyeznek ránk, ami az ittlétünket veszélyeztetné. A Kiscelli-kastélyt Schmidt Miksa bútorgyáros 1935-ben a Fővárosra hagyta azzal a feltétellel, hogy múzeumként működjön tovább, itt található az újkori várostörténeti gyűjtemény és a Fővárosi Képtár. Az Aquincumi Múzeum pedig a Főváros múzeumának legkorábbi egysége, jövőre lesz az alapításának 130. évfordulója.

A Budapest területére vonatkozó régészeti tevékenység fel- vagy átadása óriási veszteséget jelentene, nemcsak az intézménynek, de a fővárosnak is.

A kortárs profilú Budapest Galériával kiegészülve ez egy egység, nem bontható szét, nem választható le róla egyik részlete sem. A fenntartótól időnként megerősítést várunk, és ilyenkor az a jelzés érkezik, hogy deklarálják az intézmény egyben tartását. Az viszont biztos, hogy a BTM raktárai beteltek. Azon mindenképpen érdemes elgondolkodni a tagintézmények sajátságos elhelyezkedése miatt, hogy egy jól megközelíthető, frekventált belvárosi helyszínen létrejöjjön egy korszerű várostörténeti kiállítás. A Fővárosi Önkormányzat ismeri az erre vonatkozó elképzeléseimet, amelyeket a pályázatomban is hangsúlyozni fogok.

BTM5-145755.jpg

A Budapest-hatás című kiállítás részlete (Fotó/Forrás: Budapesti Történeti Múzeum)

Az elmúlt évek minden múzeum számára rendkívüli nehézségeket okoztak. Az ön főigazgatói éveit is főként a járványhelyzet és a gazdasági válság kezelése jellemezhette…

Folytatom a sort: egy hackertámadás 2020 márciusában megsemmisítette a szerverünkön tárolt adatokat, amelyeket csak a legjobb szakértő csapat tudott visszamenteni. Közben megtörtént a jogviszonyváltás, de sikerként élem meg, hogy a közalkalmazotti jogviszony megszüntetése ellenére a kollégáknak csak 2 százaléka távozott. Közben áttértünk egy korszerű elektronikus ügyviteli rendszerre, jelenleg is zajlik a Fővárostól kapott újpesti régi iskolaépület korszerű raktárrá alakításának tervezése, a régészeti ügymenet felülvizsgálata. Ez utóbbi egyébként számos tanulsággal szolgál, most összegezzük mindezt. Emellett számos nagy sikerű kiállítás fémjelezte az elmúlt öt évet, és hatalmas előrelépés az újkori és a képtári anyag digitális adatbázisba rögzítése.

Ősztől több ezer műtárgyunkat tesszük közzé digitálisan a honlapunkon.

Amit nagyon sajnálok, hogy nem sikerült a Fővárosi Önkormányzattal mint fenntartóval megoldani a szerkezeti struktúra átalakítását, ami elősegíthetné az intézmény még hatékonyabb működését.

BTM4-145754.jpg

A Budapest-hatás című kiállítás részlete (Fotó/Forrás: Budapesti Történeti Múzeum)

Budapest városegyesítése 150. évfordulójának egyik kiemelt programja A Budapest-hatás kiállítás a BTM-ben. Ön volt a kurátor. Nem hagyományos tárlat, „megdolgoztatja” a látogatót. Nemrég kiderült, jelöltje az Év kiállítása-elismerésnek.

Én ezt a legkomolyabb szakmai szűrőnek tekintem, hiszen a díjat a legtekintélyesebb hazai múzeumi szervezet, a Pulszky Társaság Magyar Múzeumi Egyesület ítéli oda. Nagyon jó érzés az is, hogy a tárlatvezetéseim után rendszerint maradnak a látogatók nézni-hallgatni az interjúkat, amelyek alapján megpróbáltam megragadni a „budapestiség” lényegét. A cipőinstallációhoz kifüggesztett több száz üzenet pedig arról tanúskodik, hogy a világ minden részéről érkezők ugyancsak megpróbálnak a maguk módján kapcsolódni a magyar fővároshoz, jelet adni és átérezni a Budapest-hatást.

Fejléckép: Népessy Noémi A Budapest-hatás című kiállítás megnyitóján (forrás: Budapesti Történeti Múzeum)

Budapest titokteljes varázsa – megnyílt a Budapest-hatás kiállítás a Várban

Kapcsolódó

Budapest titokteljes varázsa – megnyílt a Budapest-hatás kiállítás a Várban

A budapesti identitás tematikája köré szerveződik a Budapesti Történeti Múzeum (BTM) május 5-től látható új, időszaki kiállítása, amelyen látványos installációk mutatják be az elmúlt másfél évszázad és a jelenkor fővárosát Pest, Buda és Óbuda egyesítésének 150. évfordulója alkalmából.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

„Milyen jövőt építünk így?” – erős videóban áll ki a gyermekekért és az oktatásért a Radnóti Színház

A videóban megjelenik Erdős Virág József Attila-díjas költő, író is, akinek Szóljatok című, ikonikus versét mondják el a művészek.
Klasszikus

Elhunyt Kelemen Pál gordonkaművész

Kelemen Pál 1970-től 1999-ig a Liszt Ferenc Kamarazenekar csellistája volt, az együttessel több mint száz lemezfelvételt készített, emellett az ő nevéhez fűződik Magyarország első magán koncertközvetítő irodája is. A művész hetvenkilenc éves volt.
Zenés színház

Öt fiatal művésszel elindult a Marton Éva Nemzetközi OperaStúdió

Négy magyar és egy osztrák énekes részvételével megkezdte első félévét a Magyar Állami Operaház kétéves szakmai továbbképzése, amelynek fővédnöki tisztségét a világhírű drámai szoprán látja el.
Színház

A Hippolyt, a lakájjal indítja új évadát a dunaújvárosi Bartók Színház

A társulat hét új bemutatót tart, klasszikus és kortárs művek, valamint családi és gyerekelőadások egyaránt színre kerülnek a 2024/2025-ös szezonban.
Klasszikus

Nemcsak koncerteznek, mesterkurzust is tartanak idén a Concerto Budapest sztárfellépői

Mesteriskola, világsztárok, A Hegedű Ünnepe, tematikus napok – a Concerto Budapest a 2024/25-ös évadban is izgalmas, sokrétű programkínálattal várja a közönséget a Zeneakadémián és a Müpában.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál ajánló

Egymillió euró értékben érkeznek műalkotások a Budapest Contemporaryre

A kortárs seregszemle nemzetközi standján 12 galéria 21 művészének 42 alkotása lesz látható és megvásárolható mintegy 1 millió euró értékben. Az idei BCT-t szeptember 26–29. között tartják a Bálnában.
Vizuál hír

Norvég film nyerte a CineFest fődíját

Lilja Ingolfsdottir Szerethető című alkotása a Pressburger Imre-díj mellett további két elismerést is bezsebelt Miskolcon. A szemle gáláján életműdíjat vehetett át Kardos Sándor.
Vizuál hír

Harminchárom napig forog Freund Ádám taxis hiénákról szóló filmje

Várhatóan 2025 végére készül el a rendező első nagyjátékfilmje, a Hiénák, amelynek stábja a következő időszakban Budapest több helyszínén is felbukkan majd. Az alkotók sok humorral átszőtt filmdrámát ígérnek a nézőknek. 
Vizuál magazin

KÉP-regény: A telefonhívás

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal Sztankay István halálának tizedik évfordulója alkalmából eleveníti fel egy több mint húsz évvel ezelőtti, korareggeli telefonhívás emlékét. 
Vizuál ajánló

Ha ősz, akkor skandináv filmek!

Szeptember 26. és október 2. között rendezik meg a 11. Skandináv Filmfesztivált a budapesti Art+ Cinemában. A fesztivál során egy héten át a legkiválóbb északi filmek kerülnek vászonra az Art+ Cinema két mozitermében. A programot premier előtti vetítések, hazai forgalmazásba nem kerülő játékfilmek színesítik.