Vizuál

A dél-koreai mozitermés legjava érkezik Budapestre

2024.09.25. 15:05
Ajánlom
Október 11. és 18. között huszonhárom friss dél-koreai filmmel és közönségtalálkozókkal várja az érdeklődőket a Corvin Moziban a 17. Koreai Filmfesztivál, amelynek kínálata idén is széles műfaji skálán mozog. A fesztiválon személyesen jelen lesz Cho Hwa-sung látványtervező is, akinek a nevéhez olyan alkotások fűződnek, mint A bosszú asszonya vagy a Láttam az ördögöt.

A fesztivál rendhagyó módon horrorfilmmel nyit. Az idei Berlinálén bemutatott Exhuma a 2024-es év legnagyobb kassszasikere, egy hónap alatt tízmillióan nézték meg, és világszerte csaknem százmillió dolláros profitot hozott, amivel minden idők egyik legnagyobb bevételű dél-koreai filmje lett. A hazájában a Dűne második részét és a Szegény párákat maga mögé utasító film különleges borzongást ígér sajátos kulturális jegyekkel:

a sámánisztikus, buddhista és keresztény hagyományokkal áthatott koreai néplélekhez kerülhet közelebb a magyar közönség.

A Friss szekcióba a fesztivál hagyományaihoz híven az aktuális koreai moziműsor legjobb filmjeit válogatták össze a szervezők. Az itt szereplő alkotások többsége olyan globális jelenségekkel foglalkozik, mint a szingliség, a hírhamisítás, a politikai játszmák vagy a transzgenerációs traumák. Ezekhez egyszerre könnyen kapcsolódhat a magyar közönség, másfelől ezeknek a témáknak a sajátosan koreai értelmezéséről is benyomást szerezhet. Ebben a szekcióan vegyesen szerepel filmelméleti ínyencség, például a Cannes-ban tavaly bemutatott Pókháló című fekete komédia, amiben színes és fekete-fehér jelenetsorok váltják egymást, de fesztiválról nem marad el a koreai Bud Spencer sem: a Roundup-sorozat negyedik részében Ma nyomozó délkelet-ázsiai Fülöp-szigeteken üldözi a rosszfiúkat.

A koreai filmes világ kiemelkedő alkotóit bemutató Arcok szekcióban Cho Hwa-sung filmjeinek válogatását láthatják. A dél-koreai látványtervező páratlan érzékenységet visz filmjeibe. Pályáját a 1990-es évek végén kezdte, és a 2000-es évek közepére hazájában és nemzetközi szinten is elismert filmes szakember lett. A jó, a rossz és a furcsa (2008) című posztmodern western, majd a Láttam az ördögöt (2010) című bosszú-thriller látványterveivel is megtörte a műfajjal kapcsolatos előítéleteket.

A nevét legtöbben A bosszú asszonya (2005) neo-noir thriller óta ismerik, amelynek vizuális részletességéért különösen rajongtak a kritikusok.

Későbbi munkáiban, többek között A fekete ház, a Jeon Woo-chi: A taoista varázsló és a Magándetektív című filmekben újszerű művészi koncepciókkal lepte meg a közönséget: a horrorfilmet romantikus látványvilággal, míg a történelmi drámát sci-fi-s vizuális elemekkel csavarta meg. HwaSeong Production Design Company néven alapított, művészeti vezetőket tömörítő stúdiója a kortárs koreai film meghatározó műhelye. Filmes látványterveiért és művészeti vezetői munkájáért közel harmincszor jelölték különféle rangos díjakra. Legutóbb Az elnök gyilkosa (2020) című politikai thrillerért kapta meg a Koreai Filmgyártók Szövetségének a legjobb látványtervezésért járó díját, a Beton utópia (2023) című katasztrófa-thrillerrel pedig a legjobb művészeti vezető kategória győztese lett a Grand Bell Awards-on. Az alkotóval a nézők személyesen is találkozhatnak október 13-án, Az elnök gyilkosa című film vetítését követően. Cho emellett mesterkurzusokat is tart majd egyetemi hallgatóknak.

ChoHwa-sung-131259.png

Cho Hwa-sung (Fotó/Forrás: Koreai Filmfesztivál)

A minden évben egy speciális téma mentén válogatott Fókusz szekció alkotásai idén az egyre égetőbb környezeti problémákkal foglalkoznak. Ebben a válogatásban többek között megismerhetjük a világ legnagyobb tengeri gátja, a Dél-Korea nyugati partján harminchárom kilométer hosszan futó Szemangum menti árterület sorsát, amely védett vándormadarak megállóhelye, de a repülőtéri fejlesztések miatt veszélybe került.

A 2024-es Extra szekció az összetett emberi kapcsolatok birodalmába kalauzol. Itt kifejezetten kísérleti alkotásokkal ismerkedhetünk, amelyeket olyan neves szemléken ismertek el, mint például a Busani Nemzetközi Filmfesztivál. Zárófilmként pedig a Korean Air F27-es utasszállító repülőgépének 1971-es eltérítési kísérletén alapuló 2024-es filmdrámát láthatja a magyar közönség.

További részletek a Corvin Mozi oldalán.

Fejléckép: Jelenet az Exhuma című filmből (Fotó/Forrás: Koreai Filmfesztivál)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Ezt a viccet bizony mi értettük félre – kritika a Joker második részéről

Látszólag az egész világ gyűlöli Todd Philips kultikus filmjének folytatását. De vajon mi lehet az oka annak, hogy a rendező elképzelései és a rajongók várakozásai ennyire elmentek egymás mellett?
Vizuál

Japán lampiontól a fonott vécéülőkéig – megnyílt a Néprajzi Múzeum gyűjteményi állandó kiállítása

Több évnyi előkészítő munka után október 10-én megnyílt a Néprajzi Múzeum 3600 műtárgyat felvonultató, új gyűjteményi állandó kiállítása az Ötvenhatosok terén. Ennek létrejöttéről kérdeztük Szarvas Zsuzsanna főkurátort.
Színház

Duplapremierre készül a Katona József Színház

Október 11-én este debütál a Kamrában az Itt élet című előadás Máté Gábor rendezésében, míg október 12-én Tarnóczi Jakab Radical Relax című produkcióját mutatják be a nagyszínpadon.
Könyv

Kemény Lili nyerte a Margó-díjat

Nem című regényével Kemény Lili nyerte el 2024-ben a legjobb első prózakötetesnek járó Margó-díjat, amelyet a Margó Fesztivál megnyitóján adtak át október 10-én, immáron tizedik alkalommal. A különdíjat Kovács Dominik és Kovács Viktor vehette át a Lesz majd minden című kötetéért.
Színház

A Szalon Nyitány című zenés irodalmi esttel nyílik meg a Vígszínház negyedik játszóhelye

Október 12-én nyitja meg kapuit a Víg Szalon. Az első időszakban a Szalon Nyitány előadásai mellett Filmklubbal, a Víg Társalgó beszélgetéseivel, a Szívlapát című versszínházi produkcióval és a Vígkorúak Klubjával várja az érdeklődőket.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál magazin

KÉP-regény: Kiégés

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal két lesújtó tanulmány hatására egy fényképpel illusztrálja az emberiség élelmezési helyzetének aktuális állapotát. 
Vizuál kritika

Ezt a viccet bizony mi értettük félre – kritika a Joker második részéről

Látszólag az egész világ gyűlöli Todd Philips kultikus filmjének folytatását. De vajon mi lehet az oka annak, hogy a rendező elképzelései és a rajongók várakozásai ennyire elmentek egymás mellett?
Vizuál interjú

Japán lampiontól a fonott vécéülőkéig – megnyílt a Néprajzi Múzeum gyűjteményi állandó kiállítása

Több évnyi előkészítő munka után október 10-én megnyílt a Néprajzi Múzeum 3600 műtárgyat felvonultató, új gyűjteményi állandó kiállítása az Ötvenhatosok terén. Ennek létrejöttéről kérdeztük Szarvas Zsuzsanna főkurátort.
Vizuál hír

Oscar-díjra kvalifikáló fesztivál lett a Friss Hús

A 2025-ös fesztiválon a legjobb magyar animációs rövidfilm és a legjobb magyar élőszereplős rövidfilm kategória díjazottjai már jogosulttá válnak a 98. Oscar-díjra való nevezésre, ezzel jelentősen lerövidítve az egyébként bonyolult és szigorú jelentkezési procedúrát.
Vizuál ajánló

A bronzkor csodája – bárki megcsodálhatja a 3000 éves Somló-hegyi nyakéket a Nemzeti Múzeumban

A Nyakék a késő bronzkorból címmel megnyitott kamaratárlat a Nemzeti Múzeum Széchényi-termében látogatható. A bronzkor csodájára a Somló-hegyen bukkantak rá a múzeum régészei idén nyáron, a kincsleletet tartalmazó korsó felnyitásáról videó is készült.