Vizuál

A drámai ellentmondás

2010.06.14. 10:31
Ajánlom
Horváth Ádám nemrég ünnepelte 80. születésnapját, Eszéki Erzsébet azonban nem az évfordulóról, hanem kedvenc képéről beszélgetett vele.

A 2005-ben Kossuth-díjjal elismert rendező kitűnő zenés produkciói, rendezései mellett népszerű tévés sorozatokat is készített, a legtöbben talán az 1987 és 1999 között sugárzott, Szomszédok című sorozata kapcsán ismerték meg a nevét. Horváth Ádám németalföldi festményt választott a beszélgetéshez: Jan van Eyck egyik mesterien megfestett művét. Egy rendezőnek drámában, konfliktusokban kell gondolkodnia, másképp érdektelen lesz az egész. Ezért merült fel az interjú során: szép ez a festmény, de hol itt a dráma? Miért szereti Horváth Ádám ezt a képet?

Ezt is megtudhatjuk Eszéki Erzsébet Így látunk mi - 37 kép, 37 történet című kötetéből, amely az idei Ünnepi Könyvhétre jelent meg a Corvina Kiadó gondozásában. Íme néhány sor Horváth Ádám „képes meséjéből", a folytatás megtalálható a kötetben, amelyet akár Önök is megnyerhetnek!

„(...) Amikor először eljutottam a londoni National Gallerybe, ott volt előttem ez a gyönyörű Jan van Eyck-festmény, amelyről a reprodukciók alapján mindig azt hittem, hogy miniatúránál alig nagyobb. Közben nagyméretű kép. A második meglepetést az okozta, hogy nincs az a reprodukció, amely vissza tudná adni a színvilágát. Amikor később több hónapon át Londonban tanultam a BBC-nél, minden hétvégén végigjártam valamelyik múzeumot, de közben mindig elmentem a National Gallerybe is, hogy nézegessem ezt a képet.

Varázslat volt fölfedezni a részleteit, a fiatal nőn a ruha bonyolultságát és színeit, a rafinált fényeket az arcokon. Merőben más eredetiben a zöld, finom, nagyon drága anyag látványa, mint a reprodukción. Vagy a kivillanó alsó ruha kék színe. Vagy a férfi kalapja. Az ablakon keresztül ki lehet látni, ott egy zöld ág, amin piros termés vagy virág van. Rendkívül jól megszerkesztett-megfestett kép, pontosan kidolgozott mindkettőjük öltözéke, amely az akkori kornak megfelel, az előtérben lévő fapapucs, amely oda van dobva, a tükör a falon, amely kicsit megnyújtja ezt a teret, mélységet ad a képnek, márpedig a németalföldi festészetben a mélység mindig fontos. Tehát finom részleteket fedeztem föl alkalomról alkalomra, s ha újra elutaznék Londonba, most is elmennék a képhez. 

A festői, technikai tökéletesség mellett izgat a festményen látható furcsa helyzet: ez esküvői kép (...)"

Kérdésünk: Melyik most is futó sorozatot jegyzi Horváth Ádám?

Ha a helyes választ június 20-ig megjelöli, sorsoláson vesz részt, amelyen egy szerencsés megfejtőnk egy példányt nyer Eszéki Erzsébet legújabb, Így látunk mi című könyvéből.

A kötet kedvezményes áron megrendelhető a Libri webáruházában.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Megértés és tolerancia a középpontban – évadot hirdetett a Fesztiválzenekar

Don Giovanni-minifesztivál, A kékszakállú herceg vára, Wagner, Mahler, Mozart, világhírű énekes szólisták és hegedűművészek sora várja a BFZ közönségét a 2025–26-os évadban.
Klasszikus

15 sor klasszikus: Tenor-Passió

A Fidelio 15 sor címmel futó rovatát azért indítottuk el, hogy szubjektív módon mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás Orosz Balázs énekművész diplomahangversenyéről szól. 15 sor klasszikus zene.
Színház

„Meghallja-e a színház a segélykiáltásokat?” – itt a színházi világnapi üzenet

„Működhet-e a színház a különbözőségek együttélésének műhelyeként vérző traumáink figyelembevétele nélkül?” – Theodórosz Terzopulosz görög rendező sorai a színházi világnap kapcsán.
Zenés színház

Operaversenyt hirdet a Magyar Állami Operaház

A Magyar Állami Operaház 2025-ben első alkalommal rendezi meg az Országos Operaversenyt, amely elsősorban a magyarországi és határon túli intézmények énekesnövendékeit célozza meg.
Színház

Kazári András: „Még nem találtunk föl a színháznál jobbat”

Kazári András már kamaszként közel került a színházhoz, rajong a szakmájáért a mai napig. Az Újszínház művészét legfrissebb bemutatójuk, A hóhér kötele kapcsán a szerep kihívásairól, egy mesekastélyszerű színházépületről és a TikTok-generációról kérdeztük.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál interjú

„Attilának isteni tehetsége volt” – Henrik Irén a Csongor és Tündéről

Április 17-én mutatják be a Csongor és Tünde egész estés rajzfilmverzióját: Vörösmarty Mihály klasszikusából Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült feldolgozás. A magyar animáció legendás alakjának özvegyével, Henrik Irénnel beszélgettünk.
Vizuál hír

Magyar múzeum először nyerte el a rangos iF Design Awardot

A Néprajzi Múzeum új állandó gyűjteményi kiállítása a legjobb kiállítási design és megvalósítás kategóriában diadalmaskodott: az egyik legrangosabb designelismerést, az iF Design Awardot nyerte el. A magyar intézmény több mint tizenegyezer pályázó közül került a nyertesek közé.
Vizuál ajánló

Egy éjszakán át tartó rémálom – David Lynch-maraton a Bem Moziban

Március 29-én este a januárban elhunyt filmrendező három remekművét élheti át újra nagyvásznon a közönség a Bem Moziban A Nagy Lynchelés elnevezésű eseményen.
Vizuál ajánló

Ismeri a szandi mandit? – visszatérnek a Kino moziba a Kádár-korszak szatírái

A Kádár-korszak szatírái elnevezésű vetítéssorozat során Gyarmathy Lívia, Tímár Péter, Sára Sándor, Rózsa János és Gazdag Gyula klasszikus alkotásait élhetjük újra át nagyvásznon.
Vizuál ajánló

Újra láthatjuk nagyvásznon Till Attila első nagyjátékfilmjét

Március 24-én Till Attila Pánik című filmje kerül terítékre a Filmrendezők Klubjában. A Magyar Játékfilmrendezők Egyesülete mesterkurzusán, a vetítést követően Kocsis Ágnes beszélget a rendezővel a Művész Moziban.