Vizuál

A fekete város krónikája

2011.01.17. 17:54
Ajánlom
Mikszáth Kálmán Fekete város című regénye inspirálta a Petőfi Irodalmi Múzeum tárlatát.

Mikszáth Kálmán (1847‒1910) megkérdőjelezhetetlenül a magyar irodalom egyik legnépszerűbb alkotója, ráadásul azon szerencsések közé tartozott, akik már saját korukban sikeres íróként működhettek. Ezt nemcsak könyvei olvasottsága mutatta, de a hálás jelenkor írói pályafutásának negyvenedik évfordulója alkalmából szülőfaluja nevét, Szklabonyát tisztelete jeléül át is keresztelte Mikszáthfalvának.

E helyütt azonban nem kívánjuk végigvenni Mikszáth teljes pályáját, ahogy a Petőfi Irodalmi Múzeumban (PIM) látható kiállításnak sem ez a célja. A szervezők Mikszáth Kálmán utolsó regényét, a Fekete várost vették kiindulópontnak, azonban nem csupán az író életművének eme szeletét kívánják bemutatni, hanem a kort is, amelyben született. A Mikszáth-regényben szereplő Lőcse, bár Rákóczi fejedelemsége alatt játszódik, egyértelműen a 1900-as évek eleji Magyarországra utal, és amit ilyen formán megtudunk, az nem fest túl pozitív képet a kor viszonyairól. A Mikszáth mutatta negatív kép pedig más szerzőknél is megjelent: Babits 1906-ban fejezte be a Fekete országot, és rá egy évre írta meg Ady a Fekete zongorát. Amellett, hogy megtudhatjuk, hogy mennyire és miért látták annyira sötétnek korukat a szerzők, azért a regény és a kor vidámabb részéből is ízelítőt kapunk. Előbbiből egy regénybeli várbelső és a kor hangulatához igazodó zengő-döngő padló, míg utóbbiból egy velocipéd korhű másolatának segítségével.

Rend/Vesztő/Múlt/Idő
Petőfi Irodalmi Múzeum
Nyitva: május 15-ig 

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Bretz Gábor és Dragony Tímea kapta idén a Bartók–Pásztory-díjat

A kuratórium 2023-ban Bretz Gábor operaénekesnek és Dragony Tímea zeneszerzőnek ítélte a Bartók–Pásztory-díjat, az átadóünnepséget a hagyománynak megfelelően március 25-én tartották a Zeneakadémián.
Színház

Színház az egész világ? – néhány elgondolkodtató idézetet gyűjtöttünk össze a színházi világnap alkalmából

Shakespeare maximáját jól ismerjük, de azt már kevesebben tudjuk: milyen bonmot-val reagált erre Paul Beatty, mi baja volt Diderot-nak a színházzal, és hogyan állíthatta Váradi Hédi bármiféle arisztokraticizmus nélkül, hogy a színház a kiválasztottaké.
Színház

Samiha Ayoub üzenete a színházi világnapon

1962 óta ünnepeljük a színházi világnapot március 27-én. Ebből az alkalomból minden évben egy jelentős színházi személyiség fogalmazza meg üzenetét a művészeknek és a közönségnek. Idén az egyiptomi Samiha Ayoub osztotta meg gondolatait.
Vizuál

Egy magányos ember a csöndben – megnéztük a Goya mesterművei című dokumentumfilmet

A Művészet templomai sorozat legújabb része, a Goya mesterművei című dokumentumfilm az Oscar-díjas forgatókönyvíró, Jean-Claude Carrière utolsó spanyolországi útját örökíti meg, ezen keresztül összefűzve az ő, Buñuel és Goya életútját.
Klasszikus

Kortárs oratórium három zeneszerző tollából – Jób könyve hangzik el a Magyar Zene Házában

Nagypénteken egy ószövetségi témájú, vadonatúj zeneművet ismerhet meg a közönség a Magyar Zene Házában tartott koncerten. Dargay Marccell, Dinyés Dániel és Futó Balázs a bibliai Jób könyvét dolgozták fel.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál magazin

Egy magányos ember a csöndben – megnéztük a Goya mesterművei című dokumentumfilmet

A Művészet templomai sorozat legújabb része, a Goya mesterművei című dokumentumfilm az Oscar-díjas forgatókönyvíró, Jean-Claude Carrière utolsó spanyolországi útját örökíti meg, ezen keresztül összefűzve az ő, Buñuel és Goya életútját.
Vizuál ajánló

Nagyvásznon láthatjuk a Tóth János munkásságát bemutató dokumentumfilmet

Március 31-én különleges vetítés keretében nézhetjük meg az Urániában Medvigy Gábor és Bollók Csaba egész estés dokumentumfilmjét, A kinematográfust, Molnár Piroska narrációjával.
Vizuál Zöldhullám

KÉP-regény: A magányos biciklista

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos, aki ezúttal arról gondolkodott el, vajon mennyi időnk maradt elkerülni a klímakatasztrófát.
Vizuál ajánló

Időutazás Pécsett – Kulturális túra az ókori Sopianae-tól a Zsolnay család pompájáig

Pécset nem véletlenül emlegetik a kultúra városaként. Történelme, kulturális öröksége kiemelkedik a többi város közül. A legjelentősebb látnivalókat egy csokorba gyűjtve, akciósan fedezhetjük fel áprilisban.
Vizuál hír

Friss felfedezések, váratlan kapcsolatok – Új kiállítással és könyvesbolttal várják az érdeklődőket Szentendrén

Hiánypótló gyűjteményes kiállítást mutat be a Ferenczy Múzeumi Centrum A GYŰJTEMÉNY (1900-2022) címmel március 25-én. Ezzel párhuzamosan új ISBN könyvesbolt is nyílik Szentendrén.