Vizuál

A felejtés határai – Fürjesi Csaba kiállítása nyílik a The Space galériában

2025.01.07. 10:00
Ajánlom
A február közepéig, a The Space Contemporary Art Gallery kiállítóterében látható tárlaton az alkotó olyan műveit tekinthetjük meg, amelyek a szubjektív idő és a felejtés kapcsolatát vizsgálják.

Fürjesi Csaba (1969) bő évtizede foglalkozik munkáiban az idő és a létezés alapkérdéseivel. A szubjektív idő és a lineáris idő tartamérzetének újra megélésével, a mostani világ éppen történő eseményeinek időbeli áthelyezésével dolgozik. Kiemeli motívumait eredeti kontextusukból, mellyel azok elvesztik stabilnak vélt ismérveiket és támpontjaikat, s így egy relatív, többértelmű, paradoxon helyzet áll elő.

Fürjesi a paradoxon jelenlétét igen fontosnak tartja, s ahogy maga is mondja: „a paradoxon az olyan, hogy

többször kell átgondolni valamit, mert amire utal, az nem az első pillanatra áll össze.

Sok esetben jelentése nem is a képre vagy a munkára utal, hanem máshol, olykor párhuzamos vagy mélyebb valóságban áll. Így tulajdonképpen ezek egyfajta képi rések, amikhez magyarázati rések is tartoznak. Nem a megszokott hétköznapi hozzáállás kell megértésükhöz…”

A konceptuális alkotásaiban külön hangsúlyos az anyaghasználat, a különféle alapfelületek együttes alkalmazása (például a vintage liszteszsák, vagy a torok orvosi vizsgálatának spakli-fája, a vintage (1884-es) párizsi divatlap szabásmintája, konyhai sütőpapír, vintage térképek stb.). A kiindulóanyagok sajátos fizikai és szimbolikus jelentése felől nézve a kilépés a sík műalkotások kereteiből és az installációk felé való elmozdulás logikus következmény.

A felejtés határai címmel bemutatott kiállítás olyan szuverén alkotásokból áll, ahol a szubjektív idő és a felejtés kapcsolatának vizsgálata képi elemekkel, egy-egy epizód vagy élethelyzet, stációszerű felidézésével történik.

Az egyéni emlékezetünkben fellelhető emlékek mértéke szerint azonosulunk a kiállított munkák által mutatott emlék-hatásokkal.

A felejtés nem élettani hatásvizsgálata a fontos, hanem inkább egy tudatalatti személyes referencia, kvázi egy emlék-doboz pillanatnyi felnyitásának élménye. Fürjesi egy jellegzetes képi és gondolati atmoszférát teremt: különleges élethelyzet–töredékek, pillanatok, szerteágazó jelentésekkel, eltérő érzelmi hatásokkal.

A narratív alkotások szinte mindegyike mélyebb, szélesebb kontextusban értelmezhető, akár ideológiai, vagy akár szellemi tartalmakkal. Ezen túlmenve olykor szociálkritikai hatásokat vetít ki, amik párhuzamban vannak az aktuális globális diskurzusokkal. A műalkotások az egyidejű jelenlétükkel a galéria tereiben ugyanakkor a fikció és valóság közötti atmoszférát teremtik meg.
Fürjesi önelemzésre, önvizsgálatra késztető alkotásai annyira igazítanak el minket, hogy az általuk keletkező hatásokat magunkban párhuzamba állítsuk a saját referenciánkban felidézhető egykori benyomásokkal. Ezzel a legjobbat hozza ki belőle:

megnyitja az ajtót, hogy új elbeszélések szülessenek a nézők és az alkotások között, valamint meghív minket, hogy kísérjük végig az ő utazását téren és időn keresztül.

Fürjesi Csaba festészet, fotográfia és installációk mellett intenzíven foglalkozik grafikai eljárásokkal, a magasnyomási technikák kiterjesztésének lehetőségével és a grafikai technikák kombinációival. Az általa kifejlesztett „Multitypie” grafikai eljárásért több díjat is kapott, többek között a Slavi Soucek Grafikai és a Cité des Arts párizsi ösztöndíját 2020-ban.

Fürjesi Csaba: A felejtés határai

2025. január 16. – február 14.
The Space Contemporary Art Gallery (1015 Budapest, Hattyú utca 16.)

Megnyitó: január 15. (szerda) 18:00

További részletek itt. >>>

Fejléckép: Fürjesi Csaba: Noblesse oblige (forrás: The Space)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Könyv

Digitalizált formában elérhetőek Petőfi Sándor fiának, a fiatalon elhunyt Zoltánnak versei és levelei

Immár online hozzáférhető Petőfi Sándor és Szendrey Júlia gyermeke, Petőfi Zoltán (1848–1870) 135 verse, valamint 95 darabból álló levelezése az Országos Széchényi Könyvtár Kézirattárában őrzött Petőfi-hagyatékból.
Színház

Elhunyt Lukáts Andor

Életének nyolcvankettedik évében elhunyt Lukáts Andor Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész, rendező – tudatta a Katona József Színház. Számtalan filmben szerepelt, talán a legismertebb alakítása az Eszkimó asszony fázikban volt.
Vizuál

Magyar siker: Jancsó Dávid Oscar-esélyes A brutalista vágásáért

Bejelentették az idei, 97. Oscar-díj jelöltjeit. Idén ismét van magyar jelölt: A brutalista című film vágója, Jancsó Dávid is esélyes az aranyszoborra. A legtöbb jelölést Jacques Audiard Emilia Pérez című, spanyol nyelvű musicalje kapta.
Vizuál

Ön mit tenne, ha hűtlenségen kapná a házastársát?

Szembenézne a problémáival, vagy inkább hívna egy szakembert, aki vállalja, hogy elsimítja a dolgokat? A Volt szerető, nincs szerető című dokumentumfilmben egy hivatásos „szerető-elválasztót” láthatunk munka közben.
Színház

„Az új igazgató tervei olyan elemeket tartalmaznak, amelyek ránk nézve nem kedvezőek” – a Kolibri társulatának nyílt levele

Január 23-án nyílt levélben fordult a nyilvánossághoz a Kolibri Színház társulata, ahol a közelmúltban igazgatóválasztás zajlott le, amelynek eredményeképp 2025. március elsejétől Zalán János vezetheti a gyermek- és ifjúsági színházat.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál ajánló

A Szépművészetiben ünnepli 10. születésnapját a Textúra

A múzeum a korábbi évadok szövegeiből választott ki tízet, melyeket a színészek szokás szerint az ihlető műalkotások társaságában fognak tolmácsolni. Premier: február 11.
Vizuál hír

Magyar siker: Jancsó Dávid Oscar-esélyes A brutalista vágásáért

Bejelentették az idei, 97. Oscar-díj jelöltjeit. Idén ismét van magyar jelölt: A brutalista című film vágója, Jancsó Dávid is esélyes az aranyszoborra. A legtöbb jelölést Jacques Audiard Emilia Pérez című, spanyol nyelvű musicalje kapta.
Vizuál hír

Fókuszban a nyílt gyakorlatok – bemutatta éves programtervét a Ludwig Múzeum

A kortárs művészet megértéséhez fontos, hogy láthatóvá váljanak az alkotásokat létrehozó helyzetek és kapcsolatok. A Ludwig Múzeum 2025-ös kiállításain bemutatott gyakorlatok túllépnek a hagyományos kereteken, összekapcsolják a művészetet a társadalommal, és új kifejezési formákat, közösségi élményeket teremtenek.
Vizuál kritika

Ön mit tenne, ha hűtlenségen kapná a házastársát?

Szembenézne a problémáival, vagy inkább hívna egy szakembert, aki vállalja, hogy elsimítja a dolgokat? A Volt szerető, nincs szerető című dokumentumfilmben egy hivatásos „szerető-elválasztót” láthatunk munka közben.
Vizuál hír

Átadták a Magyar Filmakadémia Aranyérmeit

A filmszakmai egyesület a magyar kultúra napján adta át a Filmakadémia Aranyérmeket közössége azon tagjainak, akik kiemelkedő tevékenységükkel vagy akár életművükkel szolgálták a hazai mozgóképkultúrát. Márta Istvánt, Mikulás Ferencet és Novák Jánost is kitüntették.