Vizuál

A fénykép megmozdul – az online térbe költözött a Nagylátószög kiállítás

2023.05.01. 09:30
Ajánlom
Digitalizált formában élhetjük át újra a magyar film 120 évét bemutató tárlatot, amely eredetileg a Ludwig Múzeumban volt látható. Az NFI által létrehozott honlapon 3D-nézetben is beléphetünk az intézmény tereibe.

Két évvel ezelőtt mutatták be a Ludwig Múzeum és a Nemzeti Filmintézet (NFI) közös, Nagylátószög című kiállítását, amely tizennégy teremben, csaknem ezer négyzetméteren vonultatta fel időrendben az akkor százhúsz éves magyar filmtörténet valamennyi fontos állomását. A tárlatot öt hónap alatt mintegy negyvenezren látták, most azonban bárki újraélheti a páratlanul gazdag kiállítás élményét. Az NFI ugyanis – az ExhibitOnline csapatának segítségével – online formában tette elérhetővé a magyar film napja alkalmából a kiállítás digitalizált verzióját.

A tárlaton kiállított tárgyak, képek, videók és szövegek áttekinthetők egy hagyományos, katalógusnézetben is, ám ennél is izgalmasabb, hogy

a Ludwig Múzeum enteriőrjei 3D-ben is megelevenednek,

valamint virtuális valóságként is beléphet az intézmény termeibe, akinek VR-szemüvege van. A honlapon nyilak segítségével mozoghatunk a különböző termek között, és számos tárgyat megvizsgálhatunk közvetlen közelről is, egyebek közt Szőts István gyermekkori laterna magicáját.

Az első teremben a mozi születése előtti időszakot ismerhetjük meg, pontosabban azokat az eszközöket, amelyek elsőként hozták létre a csodát, vagyis: megmozdították a fényképeket. A tárlaton aztán láthatók a Pathé cég munkatársai által készített első felvételek a Lánchídról, hamarosan pedig eljutunk az első, megrendezett magyar filmhez, A tánczhoz. A hangosfilmek első korszakában (1930-1945) készült alkotások többnyire a második világháború után kerültek elő, idegen nyelvű feliratokkal.

Az államszocializmus alatt született filmek történetét három korszakon (1945-1956, 1957-1968, 1969-1989) keresztül követhetjük végig, mindezt úgy, hogy a kurátorok külön szekcióban mutatják be a cenzúra működését is. Így jutunk el a rendszerváltás óta eltelt három évtized filmjeihez, ahol

külön figyelmet kapnak az Oscar-díjas művészeink,

míg a Magyar Hollywood című terem a magyar gyökerű Oscar-díjasokat mutatja be. A rengeteg ereklye mellett természetesen helyett kapott a világhírű magyar animáció története is.

Ráduly György, a kiállítás egyik kurátora, a Nemzeti Filmintézet - Filmarchívum igazgatója lapunknak arról beszélt, volt időszak, amikor a magyar filmtörténet még az alapműveltség részét képezte, ez azonban megváltozott. „1992-ben még háromezer-háromszáz mozi működött Magyarországon, ebben az időszakban a legkisebb településekre is eljutottak a friss alkotások. Elképesztően sokan jártak moziba, és népszerűek voltak a magyar filmek is” – fogalmazott. Az évtized végére azonban a nyugati filmek kiszorították az egyébként is bajban lévő magyar filmgyártást, ráadásul rengeteg mozi is bezárt gazdasági okok miatt. „Az elmúlt húsz-harminc évben felnőtt több olyan generáció, akiknek már nincsenek meg a magyar filmekhez kötődő referenciái” – mutatott rá Ráduly, hozzátéve, éppen ezért hozták létre az Alapfilmek.hu magyar filmes tudástárt, illetve annak közoktatási feladatgyűjteményét, a Klassz programot is.

nagylatoszog_5762w-161558.jpg

Ráduly György a 2021-es Nagylátószög kiállításon (Fotó/Forrás: Ludwig Múzeum)

Nagylátószög online változatát ugyancsak szeretnék oktatási célokra felhasználni,

terveik szerint mintegy hatezer iskolába juttatják majd el az Oktatási Hivatal segítségével. Arra a kérdésre, hogy egy ilyen óriási méretű adathalmazt miként lehet befogadhatóvá, taníthatóvá tenni, úgy felelt: „A kiállítás a diákok és a pedagógusok számára is előre feldolgozott módon nyújt betekintést az adott filmek, filmtörténeti korszakok jelentőségébe. A »mesterfogás« az benne, hogy az Alapfilmekhez és a Klassz programhoz kapcsolva, azokat kiegészítve, a tárlatot is a közismereti tárgyak oktatásához ajánljuk a pedagógusok számára. Más szóval: ha a tanárok egy-egy alkotást nem önmagában, hanem például történelemmel vagy irodalommal együtt, segédanyagként tanítják, megtörténik egy olyan szűrés, ami szükséges ahhoz, hogy befogadhatóvá tegyük ezt a hatalmas adatmennyiséget. A kiállítás persze mindenki számára, akit érdekel a filmtörténetünk, izgalmas és szórakoztató időtöltést kínál, a filmek jelentős része pedig megtekinthető a Filmio.hu-n” – mondta Ráduly György.

Nagyon fontosnak érzem ezt a kiállítást, mert a jelent csak akkor tudjuk megfelelően értékelni, ha megismerjük a múltat.

A mi feladatunk megőrizni és továbbadni ezeket az értékeket” – ezt már Mikulás Ferenc, a legendás Kecskemétfilm vezetője nyilatkozta a Fideliónak. A Magyar Örökség díjas filmproducer ugyancsak arról beszélt, fontos, hogy a filmtörténetet élményszerűen adjuk át a fiataloknak, ahogy ő fogalmazott, „aha-élmény” kell a nézőnek. 

Mikulás Ferenc elárulta, Kecskeméten maguk is szeretnének létrehozni egy múzeumot, amely az animációs film történetét, legendás hazai és külföldi alkotóit mutatja be. Emellett pedig a Neumann János Egyetemen kezdeményezte egy alkalmazott animációs szak elindítását is.

Az online kiállítás EZEN A LINKEN érhető el. 

Fejléckép: Résztvevők a 2021-es Nagylátószög kiállításon (Fotó/Forrás: Ludwig Múzeum)

A magyar animáció világhírű műhelye - interjú Mikulás Ferenccel

Kapcsolódó

A magyar animáció világhírű műhelye - interjú Mikulás Ferenccel

1971-ben a Pannónia Rajzfilmstúdió vidéki műtermeként jött létre az immár 50 éves Kecskemétfilm. A legegyszerűbb háttérmunkával, a kifestéssel kezdtek, ma már Balázs Béla-díjas munkatársakkal büszkélkednek és 3D-ben is gyártanak egészestés filmeket. A stúdió vezetőjével, Mikulás Ferenccel beszélgettünk.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Jazz/World

Elhunyt Quincy Jones

A többszörös Grammy-, Tony- és Primetime Emmy-díjas amerikai zeneszerző, producer kilencvenegy éves korában hunyt el november 3-án éjszaka Los Angelesben, szerettei körében. Quincy Jones a 20. századi popkultúra egyik legmeghatározóbb alakja volt.
Színház

Elhunyt Forgács Gábor

A színész, humorista és szinkronszínész halálhírét lánya, Győrfi-Forgács Beáta tette közzé a közösségi oldalán. Forgács Gábor hetvenhat éves korában hunyt el november 4-én reggel.
Színház

Györgyi Anna: „Semmi nem szebb és fontosabb annál, ami esendő, emberi”

A Rózsavölgyi Szalon Szívhang című előadásában nyújtott játékáért a Vidor Fesztiválon a legjobb női alakításért járó Colombina-díját nyerte el Györgyi Anna. Az elismerést nemrég vehette át. A Jászai Mari-díjas színművészt a jelenleg futó előadásairól, szinkronos munkásságáról, feladatairól is kérdeztük.
Klasszikus

José Cura számára személyes ügy a fogyatékkal élők támogatása

José Cura argentin tenor és karmester ellátogatott a Salva Vita Alapítvány budapesti központjába, hogy találkozzon a szervezet munkatársaival és speciális igényű ügyfeleivel. A világsztár december 3-án fellép a szervezet jótékonysági koncertjén is.
Színház

Kórusmű tizenhét hangra – újra színpadon A várományos

November 10-én, vasárnap 19 órától ebben az évadban első alkalommal tűzi műsorára az Örkény István Színház az Ascher Tamás által rendezett A várományos című komédiát.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál kritika

A rabszolgaság költői hangja szólal meg Mati Diop Arany Medve-díjas dokumentumfilmjében

Három évvel ezelőtt a Benini Köztársaság visszakapott Franciaországtól huszonhat, a gyarmatosítás során elrabolt műkincset. Ennek a politikai gesztusnak az utóéletét követi nyomon a Dahomey – Kik vagyunk? című dokumentumfilm. Az alkotást a 2024-es Verzió Filmfesztiválon is láthatjuk.
Vizuál hír

Fődíjat nyert a Kék Pelikan Lipcsében

Csáki László animációs dokumentumfilmjét Németországban, a 67. DOK Leipzig fesztiválon díjazták. A Kék Pelikan valós eseményeket feldolgozó humoros, nosztalgikus történet a szabadságról és három jóbarátról, akik a kilencvenes években egy kék indigópapír segítségével hamisítottak nemzetközi vonatjegyeket.
Vizuál magazin

KÉP-regény: Placebo-hatás

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal a Placebo együttes énekeséről, Brian Molkóról hozott egy felvételt 2001-ből, és arról ír, miért bánkódhat az, aki kimaradt az analóg korszakból. 
Vizuál hír

Leváltották a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgató-helyetteseit

„Új idők, új szelek, új működési rend” – egyebek közt ezzel indokolta Demeter Szilárd, a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ elnöke, miért váltak meg Hammerstein Judittól és Virágos Gábortól.
Vizuál hír

A felhők felett két héttel tovább kék az ég – meghosszabbították Gaál Kata kiállítását

Szeptember 13-án nyílt meg a Várfok Galériában Gaál Kata A felhők felett mindig kék az ég című kiállítása, amelynek zárlatára eredetileg október 31-én került volna sor, ám a galéria most bejelentette, hogy a tárlatot két héttel tovább, november 16-ig még látogathatja a közönség.