Az alábbi cikk szponzorált tartalom, nem a Fidelio szerkesztőségének tagjai írták.
Hogyan foglalnád össze néhány mondatban a Light Art Museum Budapest küldetését?
Ez nem csupán egy új múzeum Budapesten, hanem egy olyan független kiállítótér, amely a fényművészet bemutatására fókuszál. A jelenleg látható válogatásban a terület nemzetközileg is ismert alakjai, Victor Vasarely vagy Moholy-Nagy László munkái mellett több tucat hazai alkotó műve is helyet kapott. A kiállító művészekre a fény kreatív használata jellemző, beleértve a vetítés „mapping”-nek nevezett médiumát, az interaktív és térbeli tervezést, a holografikus kísérleteket, az adatművészetet és más technokulturális gyakorlatot. A munkánk azonban nem korlátozódik a fényművészet bemutatására. Rendszeres tárlatvezetéseket szervezünk és szeretnénk megszólítani a fiatalokat, akiket kreativitásra építő művészetpedagógiai programokkal várunk. Középtávon a művészeti közeg élénkítésére törekszünk, ezért is támogatjuk új művek megszületését, sőt az elméleti háttértudás bővítését célzó írások létrejöttét is segítjük.
A válogatásban több világhírű magyar művész munkái is szerepelnek. Kiket emelnél ki?
Moholy-Nagy László, Kepes György és Victor Vasarely műveire épül ennek a kiállításnak az anyaga, és érzékletesen vázolja fel a magyar fényművészet múltját és jelenét. A tárlat nyilván nem a teljesség igényével született, de sokféle alkotói attitűddel lehet találkozni. Az immerzív élményeken túl, látványos alkotások mellett konceptuális művek is helyet kaptak a válogatásban, amelyek a felhasznált technológiát tekintve is igen széles spektrumon mozognak.
Izgalmas maga a helyszín is, amelyet minimális beavatkozással tettetek alkalmassá a kiállítás befogadására. Miért tartottátok ezt fontosnak?
Az épület műemléki védelem alatt áll, nem véletlenül, hisz fontos építészeti eleme a belvárosnak. A Czigler Győző által tervezett egykori piac sokat elárul az ipari forradalom esztétikájáról, építészeti felfogásáról és izgalmas élményt kínál minden látogatónak. Mivel a fényművészet kialakulásához elengedhetetlenül hozzátartozott az elektromosság megjelenése, így történeti szempontból is szépen illeszthető az épület a múzeum tematikájához. Erre különösen büszkék vagyunk, és törekedtünk rá, hogy ezt a lehető legjobban bemutassuk.
Szép számmal találkozhatunk kortárs alkotók műveivel is. Kik a legérdekesebbek közülük számodra?
Fontos, hogy megmutassuk, a fényművészet élő, változó, friss területe a képzőművészetnek. Több, nemzetközi szinten is ismert és sikeres művész munkái is bekerültek ebbe a válogatásba. Nekem nagy kedvencem Várnai Gyula, Csörgő Attila, a Borsos Lőrinc páros, Mátrai Erik, Benczúr Emese vagy éppen Komoróczky Tamás. A legfiatalabbak között is találhatunk figyelemre méltó neveket. A Bolla Szilvia – Lődi Áron művészpáros például egy teljesen új munkát hozott létre erre az alkalomra. Azt gondolom, hogy a kiállítás a laikusok és a szakmabeliek számára is új összefüggéseket tárhat fel, és rendkívül izgalmas felfedezni azt is, hogy milyen sokféle témát, lehetőséget, feldolgozási módszert ad a művészek kezébe ez a különleges médium.
Támogatott tartalom.
Fejléckép/Forrás: Réthey-Prikkel Tamás