Vizuál

A fizetés és a mesterséges intelligencia miatt sztrájkolnak a hollywoodi színészek

2023.07.14. 11:20
Ajánlom
Csatlakozott a forgatókönyvírók május eleje óta tartó tiltakozásához a legnagyobb amerikai filmszínész-szakszervezet, miután nem tudtak megegyezni a filmgyártó szövetséggel. A sztrájk teljesen megbéníthatja Hollywoodot. Csütörtök este az Oppenheimer londoni bemutatójáról kivonultak a produkció főszereplői. 

Az Egyesült Államok legnagyobb, forgatókönyvírókat tömörítő szervezete, a Writers Guild of America (WGA) május elején hirdetett sztrájkot. A WGA többek között azt nehezményezi, hogy a streamingszolgáltatók térhódításával jelentősen zuhannak a bevételeik. Egy másik aggályuk pedig a mesterséges intelligenciára vonatkozik. A filmgyártó szövetséget (AMPTP) arra kérték,

  • vállalják, hogy nem íratnak forgatókönyvet az MI-vel
  • vállalják, hogy nem íratnak át kész forgatókönyvet az MI-vel
  • vállalják, hogy nem használnak az MI által írt szöveget alapanyagként
  • vállalják, hogy nem használják a WGA tagjainak szövegeit az MI tanítására

A sztrájk jelentősen megnehezítette a forgatásokat, valamint a forgatókönyv alapján készülő televíziós showműsorok gyártását. A tiltakozó akcióhoz július 13-án csatlakozott a Screen Actors Guild-American Federation of Television and Radio Artists (SAG-AFTRA) is, amely százhatvanezer tagjával a legnagyobb filmszínész-szakszervezet az országban. A döntést azután jelentették be, hogy a stúdiókkal és a filmgyártókkal folytatott egyeztetések zátonyra futottak, követeléseik és a filmgyártók ajánlata ugyanis nem közeledett egymáshoz.

A filmszínészszervezet ugyancsak magasabb fizetést szeretne kiharcolni tagjainak, valamint ők is garanciákat szeretnének arra, hogy a színészeket nem helyettesítik majd a mesterséges intelligencia segítségével. 

A SAG-AFTRA főtárgyalója az utolsó eszköznek nevezte a munkabeszüntetést, Duncan Crabtree-Ireland szerint az AMPTP nem hagyott más választást. A sztrájk helyi idő szerint pénteken kezdődik, és meghatározatlan ideig tart.

Csütörtök este az Oppenheimer című blockbuster londoni bemutatóján a sztrájk bejelentését követően

a film három főszereplője, Cillian Murphy, Matt Damon és Emily Blunt is felállt, majd kisétált a vetítésről.

Az atombomba feltalálásáról szóló produkció rendezője, Christopher Nolan a közönséghez szólva támogatásáról biztosította a színészeket.

Az AMPTP is reagált a sztrájkra, mondván, a színészek szakszervezete figyelmen kívül hagyta a stúdiók „történelmi fizetés- és jogdíjnövelési ajánlatát”, ami érintette volna a nyugdíj- és egészségbiztosítási hozzájárulásokat, a próbajátékokra vonatkozó védelmet, valamint az MI felhasználására vonatkozó korlátozásokat a színészek helyettesítésére. A Disney elnök-vezérigazgatója, Bob Iger pedig arról beszélt, a sztrájk csak súlyosbítja a jelenleg is számos kihívást hordozó időszakot, ami a filmgyártókat érinti. Mint mondta, a követeléseknek reálisnak kellene lenniük, figyelembe véve az üzleti környezetet és a stúdiók teljesítőképességét.

Ezzel Fran Drescher, az SAG-AFTRA elnöke azt mondta, a stúdiók bizonyos témákban visszautasították az érdemi tárgyalást, ezért

amíg nem hajlandók a jóhiszemű egyeztetésekre, a megállapodás nem elérhető.

A színészek képviselete a hosszú távú szerződésekről szóló tárgyalásokon azt állította, hogy a stúdiók és az internetes filmipari cégek, a streamingszolgáltatók egyoldalúan komoly módosításokat vezettek be, gyakorlatilag átalakították a filmipar teljes üzleti modelljét, miközben a közreműködő színészek szerződéseit befagyasztották.

A színészek szakszervezete és a forgatókönyvírók érdekképviselete legutóbb 1960-ban sztrájkolt egyszerre, amikor a színészek munkabeszüntetését az SAG elnökeként Ronald Reagan vezette.

Fejléckép: Cillian Murphy az Oppenheimer londoni premierje előtt (Fotó/Forrás: UIP-Duna Film)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Elhunyt Ferenc pápa

A római katolikus egyház első latin-amerikai vezetőjét 88 éves korában, húsvéthétfőn, április 21-én reggel 7 óra 35 perckor érte a halál.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál magazin

KÉP-regény: A teremtés bukása

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal azt a kérdést teszi fel, emlékszik-e még valaki Ray Wilsonra? Egyúttal azt is megválaszolja, miért érthető, ha a kérdésre a válasz: nem. 
Vizuál hír

Bukovszky Orsolya és Pigler Emília az idei két Friss Csillag

Május 29. és június 4. között rendezik meg a Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztivált. Az idei év különösen fontos mérföldkő a fesztivál történetében: ez lesz az első Oscar-kvalifikáló kiadás.
Vizuál ajánló

Dokumentumfilm készült a budapesti romkocsmákról 

A kulturális élet számos ismert alakjának közreműködésével készült el Sipos Bence Romokból című dokumentumfilmje, amelynek alkotói elsőként kísérelnek meg hiteles lenyomatot adni a fővárosi romkocsmák történetéről, jelenéről és jövőjéről. 
Vizuál magazin

KÉP-regény: Az ősélmény

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos... ezúttal azonban mégsem.
Vizuál ajánló

Utazás a magány és a szexualitás világában – hamarosan a mozikban a Queer

Április 24-én mutatják be itthon Luca Guadagnino legújabb rendezését, a Queert. A film főszerepében Daniel Craig látható, akit alakításáért Golden Globe-díjra jelöltek.