Vizuál

A fotóművészet csúcsteljesítményeit kínálja a II. Fotóművészeti Nemzeti Szalon

2021.04.27. 09:05
Ajánlom
A fény képei címmel nyílt meg a Műcsarnok legújabb tárlata, amely 208 fotográfus munkáit vonultatja fel. A kiállítás a járványügyi korlátozások feloldásáig virtuálisan lesz bejárható.

Ha tudni szeretnénk, mivel foglalkoznak egy művészeti ág, jelen esetben a fotóművészet művelői az országban, akkor érdemes időről-időre olyan szalon-típusú kiállításokra ellátogatni, mint a szombaton (virtuális formában) megnyílt II. Fotóművészeti Nemzeti Szalon. Itt ugyanis nem egy kurátor koncepciója köré szerveződik a tárlat, hanem

az elmúlt öt év legjelentősebb művei mutatkoznak be, méghozzá a lehető legtöbb alkotó részvételével.

KornissPeter__SzekiasszonyokBudapesten_Vasaloval-min-155331.jpg

Korniss Péter: Székiasszonyok Budapesten vasalóval (Fotó/Forrás: II. Fotóművészeti Nemzeti Szalon/Műcsarnok)

A II. Fotóművészeti Nemzeti Szalon szervezésekor az elsőrendű cél az volt, hogy az összetartozás jegyében megszólítsák, felkérjék kiállításra lehetőleg minden alkotót, aki az utolsó öt évben jelentős műveket hozott létre a fotóművészet bármely területén. A megszólítottak legnagyobb része, 208 fotográfus - mások mellett Ádám Gyula, Ambrits Tamás, Fátyol Viola, Felvégi Andrea, Gábor Enikő, Gáti György, Illés Katalin, Ilyés Zalán, Korniss Péter, Máté Bence, Révész Tamás, Stalter György, Stekovics Gáspár és Szilágyi Lenke - örömmel elfogadta a meghívást. Minden felkért alkotótól egy művet vagy sorozatot kértek, s a felkérőlevélben biztosították a leendő kiállítókat, hogy azt a művet várják, amelyet az elmúlt öt évben született fotói közül ő maga a legfontosabbnak tart. A szalon kurátora, Haris László fotóművész és társkurátora, Bán András műkritikus szerint: 

A mainstreammel nem törődő, egyéni utakon járó művészek, a valóban soha nem látott vizuális eszközöket használó avantgárd alkotók és sok más, napi feladatokat végző, a vizuális kultúrát meghatározó mesterek közül sokan „láthatatlanok”. Valójában a nemzeti szalon célja egyfajta állapotfelmérés."

MateBence_Csendelet-min-155331.jpg

Máté Bence: Csendélet (Fotó/Forrás: II. Fotóművészeti Nemzeti Szalon/Műcsarnok)

A korlátozások miatt a Műcsarnok jelenleg zárva tart, ám a kiállítás hamarosan virtuálisan bejárható lesz.
Az újranyitást követően a kiállítás szeptember 26-ig lesz látogatható.

 

Fejléckép: Szilágyi Lenke: A vágóhíd kerítése, 2020 Fotó: Műcsarnok

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Bretz Gábor és Dragony Tímea kapta idén a Bartók–Pásztory-díjat

A kuratórium 2023-ban Bretz Gábor operaénekesnek és Dragony Tímea zeneszerzőnek ítélte a Bartók–Pásztory-díjat, az átadóünnepséget a hagyománynak megfelelően március 25-én tartották a Zeneakadémián.
Színház

Színház az egész világ? – néhány elgondolkodtató idézetet gyűjtöttünk össze a színházi világnap alkalmából

Shakespeare maximáját jól ismerjük, de azt már kevesebben tudjuk: milyen bonmot-val reagált erre Paul Beatty, mi baja volt Diderot-nak a színházzal, és hogyan állíthatta Váradi Hédi bármiféle arisztokraticizmus nélkül, hogy a színház a kiválasztottaké.
Színház

Samiha Ayoub üzenete a színházi világnapon

1962 óta ünnepeljük a színházi világnapot március 27-én. Ebből az alkalomból minden évben egy jelentős színházi személyiség fogalmazza meg üzenetét a művészeknek és a közönségnek. Idén az egyiptomi Samiha Ayoub osztotta meg gondolatait.
Vizuál

Egy magányos ember a csöndben – megnéztük a Goya mesterművei című dokumentumfilmet

A Művészet templomai sorozat legújabb része, a Goya mesterművei című dokumentumfilm az Oscar-díjas forgatókönyvíró, Jean-Claude Carrière utolsó spanyolországi útját örökíti meg, ezen keresztül összefűzve az ő, Buñuel és Goya életútját.
Klasszikus

Kortárs oratórium három zeneszerző tollából – Jób könyve hangzik el a Magyar Zene Házában

Nagypénteken egy ószövetségi témájú, vadonatúj zeneművet ismerhet meg a közönség a Magyar Zene Házában tartott koncerten. Dargay Marccell, Dinyés Dániel és Futó Balázs a bibliai Jób könyvét dolgozták fel.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál magazin

Egy magányos ember a csöndben – megnéztük a Goya mesterművei című dokumentumfilmet

A Művészet templomai sorozat legújabb része, a Goya mesterművei című dokumentumfilm az Oscar-díjas forgatókönyvíró, Jean-Claude Carrière utolsó spanyolországi útját örökíti meg, ezen keresztül összefűzve az ő, Buñuel és Goya életútját.
Vizuál ajánló

Nagyvásznon láthatjuk a Tóth János munkásságát bemutató dokumentumfilmet

Március 31-én különleges vetítés keretében nézhetjük meg az Urániában Medvigy Gábor és Bollók Csaba egész estés dokumentumfilmjét, A kinematográfust, Molnár Piroska narrációjával.
Vizuál Zöldhullám

KÉP-regény: A magányos biciklista

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos, aki ezúttal arról gondolkodott el, vajon mennyi időnk maradt elkerülni a klímakatasztrófát.
Vizuál ajánló

Időutazás Pécsett – Kulturális túra az ókori Sopianae-tól a Zsolnay család pompájáig

Pécset nem véletlenül emlegetik a kultúra városaként. Történelme, kulturális öröksége kiemelkedik a többi város közül. A legjelentősebb látnivalókat egy csokorba gyűjtve, akciósan fedezhetjük fel áprilisban.
Vizuál hír

Friss felfedezések, váratlan kapcsolatok – Új kiállítással és könyvesbolttal várják az érdeklődőket Szentendrén

Hiánypótló gyűjteményes kiállítást mutat be a Ferenczy Múzeumi Centrum A GYŰJTEMÉNY (1900-2022) címmel március 25-én. Ezzel párhuzamosan új ISBN könyvesbolt is nyílik Szentendrén.