Vizuál

A frissen felfedezett Van Gogh-kép rögtön megoldott egy rejtélyt

2018.01.18. 12:15
Ajánlom
A holland festő egy korábban nem ismert alkotását fedezték fel az amszterdami Van Gogh Museum szakértői. A kép származását egészen Vincent sógornőjéig vissza tudták követni.
A most felbukkant Montmartre dombja kőbányával (1886) című alkotás a magánkézben lévő Van Vlissingen-kollekció része már több mint 100 éve, generációkon át öröklődött.

A rajz történetének rekonstruálása során a szakértők kiderítették, hogy a művet  1911-ben a holland műkereskedőnek, J.H. de Bois-nak  adta oda bizományba Johanna van Gogh-Bonger, Van Gogh testvérének, Theónak az özvegye. De Bois hat évvel később, 1917-ben adta el a képet, ami ezt követően eltűnt szem elől.

Meedendorp és csapata megvizsgálták a művet és megállapították, hogy a téma, a stílus, a technika és a használt anyagok mind egyeznek a Vincent van Gogh által használtakkal.

A papír ugyanaz a típus és méret és ugyanaz a vízjel van benne, mint abban, amivel Van Gogh dolgozott a korai rajzai esetén Párizsban"

- sorolta Meedendorp. “Mindezek együttesen arra engedtek következtetni, hogy a rajz valóban Van Goghtól származik."

Az örömteli felfedezés hatására a múzeum illetékesei rögtön előkerítették a Montmartre dombja (1886) című képet, amely 

évek óta az intézménynél volt.

Bár a kép a hetvenes években két, a Van Gogh-életművet bemutató katalógusban is feltűnt, a múzeum 2001-ben mégis elutasította, hogy Van Gogh alkotása lenne, részben a hasonló művek hiányára hivatkozva. Most azonban felülvizsgálták a döntésüket, így két új darabbal gazdagodott a holland festő életműve. 

Stílusukban a képek a művésznek arra a korszakára hasonlítanak, amikor karrierje kezdetén Fernand Cormon francia festő tanítványa volt Párizsban.

Ezek a rajzok egészen kivételesek, mert az életműnek egy akadémikusabb, hagyományosabb oldalát villantják meg.

  Van Gogh első Párizsba költözésekor dolgozott ilyen modorban, mikor még csak kereste a saját stílusát" - mutat rá Meedendorp.

Mindkét kép szerepelni fog az Impressionism and Beyond. A Wonderful Journey, című kiállításon a holland Singer Laren Museumban, Larenben.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Üt, mint egy Pintér Béla-i óraszerkezet – kritika a Szutyok stuttgarti bemutatójáról

Pintér Béla színdarabjai között vannak olyanok, amelyek mindeddig „házon belül” maradtak. Másokat színre vittek határon innen és túl, magyarul és idegen nyelven. Bár a Szutyok annak idején talán „csak itt, csak most” jellegű drámaszövegnek tűnhetett, az élet nem ezt igazolta, hanem az ellenkezőjét.
Zenés színház

Alpaslan Ertüngealp zongoraművész-karmester is pályázik az Opera élére

A Magyarországon élő, törökországi görög származású művész a közösségi oldalán osztott meg egy fényképet a Magyar Állami Operaház főigazgatói posztjára beadott pályázatáról.
Jazz/World

Török kori csaták népi dallamokkal – Eredics Benjamin tánczenéjét mutatják be a Bartók Tavaszon

A Müpa 2020-as Zeneműpályázatán az egyik győztes darab Eredics Benjamin Végvárak, vitézek című alkotása volt. A mű most koncertszerű előadásban hangzik el a Bartók Tavaszon.
Vizuál

Elhunyt Ragályi Elemér, Kossuth-díjas operatőr

A 83 esztendős filmes szakember halálának hírét a család közölte a Telexszel.
Könyv

„Senki sem látja magát a mese végén” – Boldizsár Ildikó a Lírástudók vendége

Őt hallgatva úgy tűnhet, mindent tud a mesékről, de azt állítja, mindent a mesékből tanult. Akárhogy is, mindig talál újat az ősi és modern történetekben, munkája nyomán pedig a mese a terápia élvezetes és hasznos kellékévé – lényegévé – vált.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál ajánló

Ingyenesen nézhető filmekkel tiszteleg Ragályi Elemér emléke előtt a FILMIO

Április 2-a estig ingyenesen nézhetünk meg a Nemzeti Filmintézet (NFI) streaming platformján három filmet, amelyet a március 30-án elhunyt operatőr fényképezett.
Vizuál beszámoló

Szelíd mondatok, megsemmisítő ítéletek

Nádas Péter gondolataiba nyerhetünk betekintést Kárpáti György Mór dokumentumfilmjében, amely szemet gyönyörködtető módon tárja elénk az író gombosszegi házát és a környező természet élővilágát.
Vizuál ajánló

Sokáig titokban dolgozott pincéjében a cseh fotográfia rebellis alakja, Jan Saudek

Magyarország legnagyobb fotográfiai eseménye, a Budapest FotóFesztivál a kortárs cseh fotográfia rebellis alakja, Jan Saudek kiállításával nyitja meg rendezvénysorozatát a Műcsarnokban.
Vizuál magazin

KÉP-regény: E-vel kezdtem el

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal egy régi Tankcsapda fotó kapcsán az E-klubbal kapcsolatos személyes élményeiről olvashatunk.
Vizuál ajánló

„Legalább még itt vagyunk” – az it's fine mozgalom kiállítása a Bunker Galériában + KÉPEK

A kiállítás alkotóinak célja, hogy közösséget teremtsenek azokkal, akik a kilátástalanság, a folyamatos rossz hírek és a világbizonytalanság korában úgy érzik, egyedül maradtak apátiájukkal.