Vizuál

A kertek szépsége az amerikai impresszionisták szemével

2023.07.10. 11:35
Ajánlom
A Pannonia Entertainment júliusban az Exhibition on Screen sorozatának egy újabb gyöngyszemét, a Művészetek kertje – Amerikai Impresszionisták című epizódot mutatja be.

Az Exhibition on Screen sorozat 3. évadának igazi sikerfilmje volt A modern kert festői: Monet-tól Matisse-ig című dokumentumfilm. Most a magyar közönség ismét egy olyan alkotást láthat, amelynek a témája a kert. A július 20-tól látható film a Florence Griswold Múzeum rendkívül népszerű kiállítása (Festői kertek: Amerikai impresszionizmus és kertfestészet) alapján készült.

A múzeum Connecticutban található, Florence Griswold egykori birtokán, amelyet az „amerikai Barbizonnak” is szokás nevezni.

A korszak számos amerikai impresszionista festménye a Griswold-ház kertjében és a környékén készült,

a birtok körül jött létre ugyanis a XX. század legelején az Old Lyme művésztelep.

Többek közt nyaranta itt bérelt szobát, és dolgozott a művészkör egyik központi alakja, Henry Ward Ranger festőművész, aki a francia impresszionista mesterek és a hágai iskola festőinek hatása alatt tért vissza európai tanulmányútjáról, és ebben a szellemben alkotott a telepen is. Később olyan – Magyarországon kevéssé ismert – alkotók csatlakoztak a körhöz, mint a Párizsban iskolázott Childe Hassam, Willard Metcalf, William Henry Howe vagy a női alkotók közül Matilda Browne, a Longacre nővérek és Ellen Axson Wilson, Woodrow Wilson elnök első felesége.

Philip-Leslie-Hale-CRIMSON-RAMBLER-1909-PAFA-112736.jpg

Philip Leslie Hale: The Crimson Rambler (Fotó/Forrás: Pannonia Entertainment)

Az amerikai impresszionizmus képviselőit francia művészek, mint például Renoir és Monet, inspirálták, de saját útjukat járták, amely a közkedvelt művészeti irányzat mellett az amerikai nemzetről is sok mindent elárult a több mint harminc évig tartó időszak során.

Az amerikai impresszionizmus fontos eleme a kerthez való kötődés és a természet szépségeinek megőrzése az urbanizálódó környezetben is.

A film elrepíti a nézőket az USA keleti partvidékére, az Egyesült Királyságba, valamint Franciaországba is, és természetesen a stúdiófelvételek mellett gyönyörű kerteket is megcsodálhatunk. A lenyűgöző felvételek egyedülálló vizuális élményt nyújtanak, amelyeket a kétszeres Primetime Emmy-díjas Gillian Anderson narrációja tesz teljessé.

Művészetek kertje – Amerikai Impresszionisták

dokumentumfilm, 95 perc

Premier: 2023. július 20.
Forgalmazó: Pannonia Entertainment

Fejléckép: Az Exhibition on Screen stábja forgat Celia Thaxters amerikai író kertjében (Fotó/Forrás: Pannonia Entertainment)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Zenés színház

Művészeit díjazta a Magyar Állami Operaház az évadzáró gálán

308 operaházi, 63 Eiffel műhelyházas és 9 Erkel színházi nagytermi előadásán mintegy 300 ezer nézőt fogadott 141. évadában a Magyar Állami Operaház. Az intézmény a Csillagóra gálán díjátadóval összegezte az évadot, ami azonban még augusztus közepéig tart.
Klasszikus

Hat magyar zongorista vehet részt a Bartók Világverseny élő fordulóiban

A több mint 51 ezer euró (20 millió forint) összdíjazású, zongoristáknak rendezendő szeptemberi megmérettetés rangos nemzetközi zsűrijének elnöke a New York-i Juilliard School tanszékvezetője, Yoheved Kamplinsy lesz.
Klasszikus

„Ha nagy művészek mellett állsz a színpadon, az megváltoztatja a perspektívádat” – beszélgetés Abouzahra Amira hegedűművésszel

Kisgyerekkora óta ismeri a hazai közönség a fiatal hegedűművészt, Abouzahra Amirát, aki idén az MVM Zrt. által támogatott Junior Prima díjban részesült magyar zeneművészet kategóriában.
Vizuál

Magyar Mozgókép Fesztivál: a Hogyan tudnék élni nélküled? kapta a legjobb játékfilm díját

Orosz Dénes zenés vígjátékát több kategóriában is elismerték. A szemle gáláján díjat érdemelt ki többek között a Véletlenül írtam egy könyvet, a KIX, a Holnap meghalok, a Cipők és Paták, valamint az Ők tudják, mi a szerelem című alkotás is.
Zenés színház

15 sor zenés színház: Együtt! – Szentivánéji álom

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő írás a Magyar Állami Operaház és négy művészeti egyetem Együtt! című produkciójáról szól. 15 sor zenés színház.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál gyász

Elhunyt Bertalan Tivadar

Életének 95. évében, június 21-én Budapesten elhunyt Bertalan Tivadar Kossuth-díjas festőművész, grafikus, látványtervező, író. Bertalan Tivadar Újpest és Budapest díszpolgára volt, az MMA saját halottjának tekinti.
Vizuál hír

Magyar Mozgókép Fesztivál: a Hogyan tudnék élni nélküled? kapta a legjobb játékfilm díját

Orosz Dénes zenés vígjátékát több kategóriában is elismerték. A szemle gáláján díjat érdemelt ki többek között a Véletlenül írtam egy könyvet, a KIX, a Holnap meghalok, a Cipők és Paták, valamint az Ők tudják, mi a szerelem című alkotás is.
Vizuál magazin

KÉP-regény: A vaskapu

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal egy festőivé rozsdásodott vaskapu történetéről, illetve a hozzá fűződő személyes emlékeiről ír. 
Vizuál hír

Meghirdették az ARC közérzeti pályázatot

A 25. ARC közérzeti pályázat idén is felelősségteljes, igazságkereső és felszabadító képkészítésre hívja a pályázókat, ismét Újbuda Önkormányzatával együttműködve, a Bikás parkban mutatják be a kiállítást szeptember elejétől. A pályázatok leadási határideje: július 25. 12 óra.
Vizuál hír

Dokumentumfilm készül a száz éve született Makk Károlyról

Tíz dokumentumfilm, egy rövidfilm és három animációs alkotás gyártását támogatja a Nemzeti Filmintézet. Az Aranycsapatról, a száz éve született Makk Károlyról, a II. világháború utáni hollandiai gyermekmentő akcióról, valamint Fazekas Mihály és Brunszvik Teréz életéről is készül dokumentumfilm.