Vizuál

A kortárs művészet világába csábít a hétvégén a Gallery Weekend

2018.09.07. 12:00
Ajánlom
Tizennégy fővárosi kortárs galéria csatlakozott az idei Gallery Weekend Budapest (GWB) programsorozathoz, amely szombaton és vasárnap ingyenes kiállításokon, tárlatvezetéseken, galéria túrákon és egyéb alkalmakon keresztül vezeti be a közönséget a kortárs művészet világába.

A budapesti galériás élet sokszínű világát felvonultató rendezvény a helyi kedvencektől a nemzetközi legendákig, a régió feltörekvő művészeitől a fiatal magyar tehetségekig sokszínű válogatást kínál az érdeklődő közönségnek, akiket figyelmes és kedves kalauzok várnak a kortárs galériákban, a csoportos galériatúrákat önkéntesek segítik.

A középgeneráció legnevesebb festője, Szűcs Attila legfrissebb grafikáin keresztül enged betekintést misztikus világába. Eperjesi Ágnes egy régi, Buenos Aires-i könyvelő mintakönyvét dekorálta ki, hogy naponta egyet-egyet lapozzon benne, lelassítva az időt. A computer art nemzetközi úttörője, Waliczky Tamás képzeletbeli fényképező- és filmfelvevő-gépeket mutat be, a valóságot átíró új kamerákat teremtve. Szirtes János viszont a múltba réved: a szentendrei Vajda Lajos Stúdió egykori oszlopos tagjának performanszai printeken és videókon elevenednek meg.

BAW16_02-100736.jpg

Galériatúra (Fotó/Forrás: Budapest Art Week)

A középnemzedék neves festője, Nemes Csaba hidegháborús talált felvételeket állít párba, megdöbbentő különbségeket és hasonlóságokat keresve a vasfüggöny két oldalán. A legfiatalabb nemzedéket képviselő Ezer Ákos színgazdag tablóin a hétvégi telekre kiszabadult groteszk figurák botladoznak, míg Koós Gábor folytatja kísérleteit a monumentálisra növesztett fametszetek fekete-fehér birodalmában.

Csabai Renátó hírességek fotóit dolgozza át, míg Verebics Ágnes saját arcából készít maszkokat, a Dániában élő Dora Kontha fotós pedig a 35 mm-es filmtekerccsel kísérletezik, nem várt mintákat és színeket hívva elő a nyersanyagból.

A gazdag nemzetközi merítésben helyet kapott egy igazi párizsi klasszikus, Francoise Gilot (Picasso kései szerelme), Petra Feriancova, "az emlékezés finom szavú szlovák művésznője", valamint az extrém milánói művészkollektíva, a BB5000 különös futurista üvegobjektjeivel. A csoportos tárlatokon megjelenik a régió geometrikus absztrakcióból kibontakozó festészete (Vladimir Houdektől Genti Koriniig), a társadalom peremére szorított csoportok (Szász Lilla vezetésével) és a kortárs miszticizmus nem várt produktumai, többek között Pauline Curnier Jardin.

A résztvevő galériák:

Art+Text Budapest, Chimera-Project Gallery, Deák Erika Galéria, Glassyard Gallery, Horizont Galéria, INDA Galéria, Knoll Galéria, MissionArt Galéria, Molnár Ani Galéria, TOBE Gallery, Várfok Galéria és VILTIN Galéria. Idén két non-profit galéria is színesíti a programot: az ISBN könyv+galéria és a Trafó Galéria.

A kereskedelmi galériák kínálatához ezúttal is társul egy csoportos kiállítás, idén a Bartók Béla útra nyíló galériatérben, amelyet a Zipernowsky Tudományok és Művészetek Háza bocsátott a GWB rendelkezésére. A csoportos kiállításról - megünnepelve a Gallery Weekend ötödik születésnapját - egy külföldi vendégkurátor, a brazil Bruno Baptistelli képzőművész gondoskodik.

A részletes program a rendezvény honlapján érhető el.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Schiff András nem lép fel többé az Egyesült Államokban

A világhírű zongoraművész, aki korábban már Magyarországgal és Oroszországgal kapcsolatban is hasonló döntést hozott, a New York Timesnak adott interjúban fejtette ki, milyen politikai tényezők vezettek az elhatározásához.
Vizuál

„Attilának isteni tehetsége volt” – Henrik Irén a Csongor és Tündéről

Április 17-én mutatják be a Csongor és Tünde egész estés rajzfilmverzióját: Vörösmarty Mihály klasszikusából Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült feldolgozás. A magyar animáció legendás alakjának özvegyével, Henrik Irénnel beszélgettünk.
Vizuál

Mindenki bűnhődik, de nem a saját bűnei miatt

Sós Bálint Dániel első nagyjátékfilmje megdöbbentően érett rendezői debütálás, amely bonyolult morális kérdéseket vet fel, célja mégsem az, hogy moralizáljon. A rendkívül feszült és jól megírt történetet a bravúros technikai megoldások teszik igazán teljessé.
Könyv

Vámos Miklós: Kegyetlen állat az ember

Vámos Miklós állandó rovatában hónapról hónapra megmondja, mit érdemes elolvasni. Ezúttal az osztrák Christoph Ransmayr Egy félénk férfi atlasza című könyvét ajánlja. Gondolataira a Kalligram gondozásában megjelent kötet fordítója, Adamik Lajos reagál.
Klasszikus

Mendelssohn-variációk – először hallható zongoraest az Óbudai Zsinagógában

Villányi Dániel zongoraművész koncertjének műsora a romantika-késő romantika világát olyan zeneszerzők remekművein keresztül járja be, akiket Felix Mendelssohn szelleme mélyen érintett – személyesen vagy művészetén át.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál kritika

Mindenki bűnhődik, de nem a saját bűnei miatt

Sós Bálint Dániel első nagyjátékfilmje megdöbbentően érett rendezői debütálás, amely bonyolult morális kérdéseket vet fel, célja mégsem az, hogy moralizáljon. A rendkívül feszült és jól megírt történetet a bravúros technikai megoldások teszik igazán teljessé.
Vizuál magazin

KÉP-regény: A Filmszemle félrelép

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal az újból megrendezett Magyar Filmszemle kapcsán mondja el a véleményét a filmfesztiválokról és a magyar filmgyártásról.
Vizuál ajánló

Színház, képzőművészeti nézőpontból – megnyílt Katkó Tamás kiállítása

Egyszer volt, színház volt… címmel nyílik Katkó Tamás fotóművész kiállítása a Műcsarnokban. A tárlat az alkotó eddigi életművéből válogat: színházi kötődésű, autonóm fotográfiai munkásságát foglalja össze az 1980-as évektől a 2010-es évekig.
Vizuál hír

Tőkés Anna animációs filmje is versenyez Annecyban 

Élsport, ambíció, feszültség, extrém lelki és fizikális terhelés – ezeket a témákat dolgozza fel Tőkés Anna Az utolsó dobás című filmje, amelyet beválogattak a világ egyik legrangosabb animációs szemléje, az Annecy Nemzetközi Animációs Fesztivál diplomafilmes versenyprogramjába.
Vizuál interjú

„Attilának isteni tehetsége volt” – Henrik Irén a Csongor és Tündéről

Április 17-én mutatják be a Csongor és Tünde egész estés rajzfilmverzióját: Vörösmarty Mihály klasszikusából Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült feldolgozás. A magyar animáció legendás alakjának özvegyével, Henrik Irénnel beszélgettünk.