Vizuál

A körúti luxus lakóház, ahol fényképésznő és lovag is élt

2019.05.04. 09:00
Ajánlom
A Bauhaus jegyében telik idén május első hétvégéje, amely már hagyományosan a Budapest100 rendezvényeké. Kedvcsinálónkban a Margit körút 29. szám alatt álló ház történetéről és építészeti érdekességeiről számolunk be.

A mostanában egyre felkapottabb Bauhaus kifejezés meglepően ellentmondásos: sokan vitatják, hogy létezik-e egyáltalán Magyarországon ebben a stílusban készült épület, illetve mit nevezhetünk pontosan ide tartozónak. A vita eldöntéséhez adnak támpontokat azoknak, akik esetleg jobban elmélyednének a Bauhaus építészet témakörében Kovács Dániel művészettörténésznek a Budapest100 honlapján olvasható cikkei.  

A Bauhaus és az art deco találkozására hívta fel a figyelmet Szij Barbara művészettörténész, a Budapest100 kutatásvezetője.

"Budapesten számos olyan ház található, ahol ennek a kettőnek a jegyei keverednek, például a Bajcsy-Zsilinszky közben álló épületek. Lehetséges, hogy kívülről bauhausos egy ház – nagyon letisztult, nagyon egyszerű, szögletes formák jellemzőek rá -, de valahol feltűnik rajta valami díszítés: egy szobor vagy egy pici dombormű. Ezt sok tényező befolyásolta, akár a megrendelő is kérhette, hogy valamilyen díszítés kerüljön a házra. (A megrendelők nehezebben szakadtak el a historizáló tradícióktól – az építészek könnyebben engedték el őket.) Azt is figyelembe vették, hogy milyen környezetbe kerül az épület."

A képre kattintva galéria érhető el:

A Margit körút 29. szám alatt álló épület pompája mára erősen megkopott, építése idején, 1936-ban azonban igazi luxus lakóépületnek számított. A harmincas években a környéken főleg még földszintes házak álltak. Ekkor egy adórendelettel próbálták ösztönözni, hogy modernebb házak épüljenek - vázolja a gazdasági hátteret Harmath-Gyetvay Enikő kutató önkéntes. 

Ennek a háznak a helyén is földszintes barokk ház volt, Czibulka-háznak hívták. Tudjuk például, hogy Laczkovics János huszárkapitányt, a jakobinus mozgalom egyik vezetőjét itt tartóztatták le ebben a házban.

Az ablakokon különösen szép kovácsoltvas rácsok voltak, ezért a budai közönség felháborodva fogadta az épület bontását.

A Marit körút 29. a Trust Nyugdíjegyesület luxusbérházának épült. Korábbi fénye már megkopott, de még látható, hogy a lépcsőházban márvánnyal burkolták a falakat, ahogy eredetileg márvánnyal volt burkolva a földszinten minden: az épület előtti betonoszlopok, az üzletek kirakata, a homlokzat földszinti részét a körút felől eredetileg zöld márvánnyal burkolták, és hatalmas előtető zárta le, márványüveg betétetekkel. 

E fölött, és a liget felől a homlokzaton travertin burkolat van, az udvari felületeket nemesvakolattal készítették. A lépcsőházakban még az eredeti rózsaszín, fehér, kék és vörös márványburkolatok láthatók, a padlón gumibetéttel, s bár a fűtőtestek már nincsenek mindenhol a helyükön, a kandallót imitáló márványkeretezésük szintén megmaradt. A Margit körúti szárny látványos eleme a hatalmas bevilágítóudvar, amelyet eredetileg fehér fajansz lapokkal burkoltak, hogy még több fényt juttasson a lépcsőházba és az ide nyíló mellékhelyiségekbe.

A lépcsőházat íves vasrácsba szerkesztett üvegezett felületek körítik, és a liftek is üvegdobozban közlekednek.

A ház három szárnyból áll: egy hatemeletes épület áll a Margit körúton, szintenként két 2 szoba-hallos és egy 3 szoba-hallos lakással. Egy, az udvar felé hat-, a Mechwart liget felé négyemeletes szárny áll a telek túlsó végében, ebben szintenként egy garzon, egy 1 szoba-hallos és két 2 szoba-hallos lakás van. Az összekötő szárny háromszobás lakásaiba a Margit körúti épületrészből lehet bejutni. A három szoba-hallosak pedig külön cselédbejáróval is rendelkeztek. Utóbbiak közül szinte mindet felosztották később és a felosztásakor ezek a cselédbejárók váltak a bejárattá. 

Margit_korut_29_berzsakb_11-092319.jpg

A lépcsőházat márvány borítja (Fotó/Forrás: Berzsák Barna / Budapest100)

A felosztáshoz kapcsolódó valamennyi tervanyagot sikerült megtalálnia a kutatóknak, az eredeti rajzok azonban nincsenek meg, így a tervező személye is kétséges. Szinte mindenhol Platschek Imrét jelölik meg tervezőként, azonban egy 1974-es MTA-s közleményben Gábor Lászlót nevezik meg, aki ebben az időben a tervezőirodájában dolgozott.

A körúti kaputól balra eredetileg egy úri divat-, egy gyermekruha- és egy bonbonüzlet kapott helyet. A Mechwart ligeti szárnyban cukrászdába ülhettek be a látogatók, és helyet kapott egy kis lakással együtt készült bolthelyiség is, amely egy időben játékáru-üzemként működött.

Mindkét szárny tetején hatalmas tetőterasz található. A lakások a kor minden kényelmi berendezésével felszereltek voltak, a központi fűtéstől a mesterséges szellőztetőrendszeren át. Nyílászáróik toló vagy harmonika kialakításúak. A lépcsőház díszes ajtói mögött babakocsi-garázs, telefonfülke és hasonlók hétköznapi funkcióval bíró szobák kaptak helyet. Hogy minél több fény áradjon be a házba egy felülvilágítót is terveztek a bejárathoz, ami fölött végig a ház teljes magasságában egy világítóudvar van. Ez jelenleg le van vakolva, de eredetileg fényes fagyálló fajanszcsempe borította belülről.

Margit_korut_29_berzsakb_7-092318.jpg

A parkszerűen kialakított kert az épület egyik különlegessége volt (Fotó/Forrás: Berzsák Barna / Budapest100)

A bérházak körülölelte udvart eredetileg pergolákkal, járófelületekkel, növényekkel parkszerűen alakították ki, ahogy a mára kissé lecsupaszított tetőteraszt is. Az épületnek létezik egy másik lakószárnya is, amelyhez a Mechwart-liget felől is nyílik bejárat. Az építészek azonban nem akarták, hogy a lakóknak esetleg körbe kelljen kerülniük, ezért az udvar felől is készítettek bejáratot a háznak, így a két szárny között is lehet közlekedni. A kisebbik épületrész sokkal jobb állapotban vészelte át az elmúlt éveket. Ennek korábbi közös képviselője eredeti lakó, vagyis a szülei az első beköltözők között voltak.

Lakók

A ház lakói feltehetően a módosabb rétegből kerültek ki, ha a lakások méretéből és a kivitelezésből indulunk ki. Főleg értelmiségiek, magányos köztisztviselők laktak itt, illetve garzonlakások voltak, amelyekben jellemzően agglegények, özvegyek vagy független szellemű fiatal nők költöztek be. Egy fényképésznő is lakott a házban, aki a negyvenes években megalakuló Fotókollektíva tagja volt. Az egykori lakók közt találunk egy lovagi rangú urat is. Ő tőzsdebizományos és gabonakereskedő volt, viszont 1956-ból előkerültek róla olyan iratok, amelyekben agitátor lovagként szerepel. 

A ház május 5-én, vasárnap 10-től 2-ig tart nyitva, Harmath-Gyetvay Enikő kutató önkéntes és Szolga Zsófi lakó (Kultúraktív Egyesület) kalauzolja majd a betérőket.

A csatlakozó házak listája és a hozzájuk kapcsolódó programok a Budapest100 oldalán találhatóak. Itt olvasható a házak története is, ha esetleg valaki lemaradna a vezetésről. A rendezvényhez más szervezetek is csatlakoznak, többek között a Fiatal Írók Szövetsége és a B32 Galéria és Kultúrtér egy közös programmal, mely a valós és a fiktív Budapest kulturális lenyomatait térképezi fel. Erről bővebben információ itt található.

 

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Öt fiatal művészt ismertek el Junior Prima Díjjal színház-, film- és táncművészet kategóriában

2024-ben tizenhatodik alkalommal adták át a Junior Prima Díjat színház-, film- és táncművészet kategóriában, a mostani jutalmazottakkal együtt eddig már 116 fiatal magyar tehetségnek ítélték oda az elismerést.
Vizuál

Saját családjának története ihlette Nemes Jeles László új filmjét

Befejeződött az Oscar-díjas Nemes Jeles László legújabb, Árva című filmjének forgatása. A produkció több mint ötvenhárom napon át forgott Budapesten és Hatvanban. Az 1957 tavaszán játszódó történet várhatóan 2025-ben kerül a hazai mozikba.
Színház

Ujj Mészáros Károly: „A színházi neveletlenségem nagyon nagy szabadságot ad”

A Gyerekek és az Apróbetűs szerelem után ismét a Rózsavölgyi Szalonban rendezett Ujj Mészáros Károly. Olivier Dutaillis kortárs francia szerző Albert és Charlie című friss darabját vitte színpadra Epres Attila, Pál András és Nagy Dóra szereplésével. A bemutató után beszélgettünk vele.
Klasszikus

Magyar Nemzeti Férfikar néven folytatja a Honvéd Férfikar

Az idei évadtól a 75. jubileumát ünneplő, Prima Primissima-díjas Honvéd Együttes tagjaként működő Honvéd Férfikar új néven, Magyar Nemzeti Férfikarként jelenik meg. Az új szezonban is sokszínű programmal készülnek, köztük bécsi vendégszerepléssel, jubileumi ajándékkoncerttel és tematikus hangversenyekkel.
Vizuál

Kiúttalanság és anyagfáradás – kritika a Fekete pont című filmről

Bár a képi világ és a témaválasztás nem erre utal, Szimler Bálint új filmje valójában egy remek szatíra egy átlagos magyar iskola életéről. A rendező ugyanakkor megkísérel időnként átlépni a szociális drámák világába is, ám kérdéses, hogy ehhez megvannak-e a megfelelő eszközei.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál hír

Harminchárom napig forog Freund Ádám taxis hiénákról szóló filmje

Várhatóan 2025 végére készül el a rendező első nagyjátékfilmje, a Hiénák, amelynek stábja a következő időszakban Budapest több helyszínén is felbukkan majd. Az alkotók sok humorral átszőtt filmdrámát ígérnek a nézőknek. 
Vizuál magazin

KÉP-regény: A telefonhívás

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal Sztankay István halálának tizedik évfordulója alkalmából eleveníti fel egy több mint húsz évvel ezelőtti, korareggeli telefonhívás emlékét. 
Vizuál ajánló

Ha ősz, akkor skandináv filmek!

Szeptember 26. és október 2. között rendezik meg a 11. Skandináv Filmfesztivált a budapesti Art+ Cinemában. A fesztivál során egy héten át a legkiválóbb északi filmek kerülnek vászonra az Art+ Cinema két mozitermében. A programot premier előtti vetítések, hazai forgalmazásba nem kerülő játékfilmek színesítik.
Vizuál ajánló

Irodalmi adaptációk és a női rendezők kerülnek fókuszba az idei Szemrevaló Filmfesztiválon

Október 10. és 20. között rendezik meg a 13. Szemrevaló Filmfesztivált a budapesti Művész moziban. A szemle a német nyelvterület legfrissebb filmjeiből ad ízelítőt, eredeti nyelven, magyar felirattal.
Vizuál kritika

Kiúttalanság és anyagfáradás – kritika a Fekete pont című filmről

Bár a képi világ és a témaválasztás nem erre utal, Szimler Bálint új filmje valójában egy remek szatíra egy átlagos magyar iskola életéről. A rendező ugyanakkor megkísérel időnként átlépni a szociális drámák világába is, ám kérdéses, hogy ehhez megvannak-e a megfelelő eszközei.