A Magyar-Kínai Baráti Társaság fotópályázatot hirdetett „Kína most is közel” címmel azzal a céllal, hogy fotókon és az azokhoz kapcsolódó személyes történeteken keresztül közelebb hozza Kínát ebben a nehéz időszakban, amikor utazásokra és a személyes találkozásokra csak alig akad lehetőség.
A pályázat eredménye nemcsak a beküldött pályázati anyagok számában, de sokszínűségében is felülmúlta az előzetes várakozásokat. A felhívásra 118 pályázótól összesen 238 pályamunka érkezett, amelyeket szakmai zsűri bírált el. A legtöbb fotó Kína ihlette utazásokat, csodálatos tájakat, épületeket, kínai embereket, élményeket elevenít fel, de izgalmas és érdekes életsorsokból, magyar-kínai közös történetekből, sőt Magyarországon készült felvételekből is akadt bőven.
A fotópályázat online díjkiosztóját 2021. március 18-án tartották meg. A zsűri döntése alapján első helyezést ért el Nagy Henrik a Tibeti fennsíkon elhelyezkedő Qinghai tartományban, 3800–4800 méteren készült elképesztő természetfotó-sorozatával. Henrik ezzel zárta utazásának leírását:
„De nappal a gyönyörű táj, a nyugalom, a néhol Marsbéli táj, az egyedüllétnek ez a fajta katarzisa, a csupán te létezel élménye kárpótolt az éjszakák szellemekkel telt hidegleléseiért.”
A második helyezést Somogyi Márk Chengduban fotózott Teaház című sorozatának ítélte a zsűri, míg a harmadik helyezést Szamódy Zsolt Olaf Közelkép 1 című portrésorozata nyerte.
Válogatás a döntős alkotások közül:
- Nagy Henrik első helyezést elért sorozatának darabja

A Tibeti fennsíkon elhelyezkedő Qinghai tartomány (Fotó/Forrás: Nagy Henrik / Magyar-Kínai Baráti Társaság)
- Somogyi Márk második helyezést elért, Teaház című sorozatának darabja

A Chengduban fotózott Teaház című sorozat egyik darabja (Fotó/Forrás: Somogyi Márk / Magyar-Kínai Baráti Társaság)
- Szamódy Zsolt Olaf harmadik helyezést elért Közelkép 1 című portrésorozatának darabja

A Közelkép 1 című portrésorozat egyik darabja (Fotó/Forrás: Szamódy Zsolt Olaf / Magyar-Kínai Baráti Társaság)
- Széles Orsolya „Suzhou utcáin – egy 2500 éves város bemutatása” című pályázatának képei
A jól megérdemelt pihenés a várost keresztülszelő számos csatorna egyikének mentén. Ezek adták talán leginkább azt a magával ragadó hangulatot, ami az egész történelmi városrészt jellemzi. Ennek köszönhetően pedig 310 híd ékesíti a várost, mely egységnyi területre számolva több, mint Velencében.
Lám nem csak a külföldi embert érik bámuló tekintetek.
A városrész csatornákkal keresztezett utcáin sétálva szinte nem is találni beülős éttermeket. A kínaiak tudják, hogy minden elfogyasztott falat jobban esik a vízparton.
Suzhou legajánlottabb teaboltjának enteriőrje. A csészék számomra a kollektivista kínai társadalmat szemlélteti: szinte ugyanolyan formatervezés, mégis közelebbről szemlélve, mindegyik egészen egyedi megvalósítás. Suzhou egyébként nevezetes egy híres és közkedvelt zöldtea fajtáról is. A Biluochun a város területén a Tai tónál terem.
- Sajó Tamás „Vasárnap délelőtt a Mekong völgyében” című pályázatának képei
A Mekong felső folyásánál, a Himalája lábánál fekvő Cizhong falucskát francia szerzetesek térítették keresztény hitre még a 19. század második felében.
Liszu nemzetiségű lakói máig is katolikusok, s a 90-es évek óta ismét saját pappal, saját templomukban misézhetnek. Én is részt vehettem egy ilyen misén, a templomudvaron való gyülekezéstől és az adományok átadásától a liszu majd kínai nyelvű szertartásig.
- Kovács Dániel „Elszigetelve: Guoqi és Shengshan” című pályázatának képei
2020 májusában a Zhejiang tartománybeli kis szigetekhez, Guoqihoz és Shengshanhoz látogattunk sanghaji magyarok egy kis csoportjával. A járvány megjelenése óta ez volt az első Sanghajon kívüli utazásunk, ami erre a nehezen megközelíthető, de annál több érdekességet tartogató szigetre vezetett.
A kicsiny halászcsónak a kagylótörmelékek és a bóják között várja a dagályt.

Betakarítás előtt - A hajók között bóják tízezrei bújnak meg, melyek az idő elérkeztével a betakarításra várnak – ennek a látványnak egy másik kis hajóról lehettem szemtanúja. (Fotó/Forrás: Kovács Dániel / Magyar-Kínai Baráti Társaság)
A hajók között bóják tízezrei bújnak meg, melyek az idő elérkeztével a betakarításra várnak – ennek a látványnak egy másik kis hajóról lehettem szemtanúja.
A domboldalból szemlélve lélegzetelállító látvány tárult elénk, ahogy a teljes horizontot beborította a kagylótermesztő bóják végtelennek tetsző sora.
A sziget távoli fele szellemvárosként magasodik a hegyoldalban, miután a halászok családjaikkal együtt a jobb élet és fogás reményében hátrahagyták házaikat és a sziget jobban megközelíthető oldalára költöztek át pár évtizede.
A domboldalban mindenhol indákkal benőtt, elnéptelenedett házak állnak csöndesen.
- Szentkirályi Levente Koppány „Az ezerarcú kínai természet” című pályázatának képei
Ha a víz nyugodt,
tökéletesen adja
vissza a képet.
ködlepel mögött
lásd színek ölelkeznek
leplezetlenül
Emlékszel? Május volt, kéklett a tó,
mosoly volt minden, mint szemedben,
azóta ősz lett. A tópart ködös,
azóta én is komor, néma lettem.
További képekért látogassa meg a Magyar-Kínai Baráti Társaság Facebook-oldalát, ahol naponta újabb pályázó képeit teszik közzé.