Jean-Pierre Vásárhelyi 1934. január 25-én született Párizsban, mégis magyarnak vallotta magát. Az Yvaral művésznév a Vasarely családnév rövidebb anagrammája.
Édesapja, Victor Vasarely művészete nagy hatással volt rá, több közös alkotásuk is készült. Yvaral munkásságát is az op-art alkotói szemlélete határozta meg, ugyanakkor kapcsolatba került a pop-art szabadságot hirdető világával is.
Tanulmányai befejezése után reklámgrafikával foglalkozott, 1964-ig egy reklámstúdió vezetője is volt. Az ő nevéhez fűződik a Renault 1972-es emblémája is.
Az 1960-ban alakult Vizuális Művészet Kutató Csoportjának (GRAV) egyik alapító tagja volt. A csoport egy egyszerű geometrikus elemekből álló koherens, absztrakt vizuális nyelv kifejlesztését tűzte ki célul.
1968-ig elsősorban plexiüvegből, fémlapokból, műanyag- és gumiszálakból szerkesztett, optikai hatásokra épülő, fekete-fehér reliefeket készített, amelyek a néző helyváltoztatásától függően, változó látványt nyújtanak.
1969-től visszatért a festészethez. Munkái elemekre bontott és egyszerű geometriai formákból, szigorú rend szerint újraszerkesztett struktúrákból állnak.
Később jórészt számítógép segítségével digitálisan szerkesztett és manipulált képeket alkotott, noha a végleges képet minden esetben kézzel festette.
A '80-as évek elejétől numerikus képein főleg olyan ismert személyiségek portréit dolgozta fel, mint J.S. Bach, Lincoln, Salvador Dalí vagy a Mona Lisa. A kiállításon több Marilyn Monroe-portré is látható, köztük egy monacói gyűjtőtől származó darab, amelyet Yvaral Swarovski-kristályokkal pontozott ki.
A fotók extrém méretű digitális felnagyításával a pixelek önmaguk lesznek a képalkotók. A néző mozgása ezúttal is fontos szerepet játszik: a képtől távolodva, a geometrikus absztrakt látványból fokozatosan rajzolódnak ki az arcvonások.
Köztéri plasztikái és több épületen megtalálható dekorációi azt az elvet képviselik, miszerint a művészetet ki kell vinni az utcára, hogy mindenki számára elérhető legyen.
Yvaral 68 éves korában, 2002. augusztus másodikán hunyt el Párizsban.
A pécsi Modern Magyar Képtár tárlata szeptember 20-ig tekinthető meg.