Vizuál

A KULT50 bemutatja: Erdély Mátyás

2017.10.25. 14:40
Ajánlom
Három rövidfilmet készített Nemes Jeles Lászlóval, amelyekben már felsejlett a később a Saul fiát is meghatározó képi világ. Erdély Mátyás portréja a Fidelio gondozásában megjelent KULT50 kiadványból.

A 2017 júniusában megjelent  KULT50 kiadványban szereplő portré szó szerinti utánközlése:

csak címlap

csak címlap

Erdély Mátyással először 18 éves korában találkozhatott a közönség – igaz, akkor még a kamera másik oldalán. A mára azOscar-díjas Saul fia képeivel világhírűvé vált operatőr 1994-ben az Esti Kornél csodálatos utazása című film címszereplőjének fiatal énjét alakította, drámatagozatos gimnazistaként. Bár a fotózás már egészen korán elkezdte érdekelni, ezen a forgatáson, 

Gózon Francisco munkáját látva döntötte el, hogy ő is operatőr szeretne lenni.

A művészet persze sosem állt tőle igazán messze. Nagyapja, Erdély Miklós az építészettől a képzőművészet különböző ágain át a költészetig és a filmig szinte minden területen maradandót alkotott, így Erdély a gyerekkorát (tízéves volt, amikor nagyapja elhunyt) a nyolcvanas évek művésztársadalmának közvetlen közelében töltötte.

A Színház- és Filmművészeti Főiskolán a többek közt Jancsó Miklós oldalán nagyot alkotó Kende János osztályába járt, ahol kialakulni látszott a leosztás, kinek ki jut majd a korszak feltörekvő rendezői közül. Egy ideig úgy tűnt, Erdély lesz a Hajdu Szabolcs-filmek állandó operatőre – a debreceni rendező első kísérletei, majd a Macerás ügyek című nagyjátékfilmes debütálása után azonban elváltak útjaik.

A kamera mögött a Saul fia forgatásán

A kamera mögött a Saul fia forgatásán

Erdély a főiskola végeztével nem intett búcsút a filmes tanulmányainak, egy ösztöndíjnak köszönhetően két évig tanulhatott Los Angelesben, az Amerikai Filmintézet operatőr szakán, majd

2005-ben jött az áttörés: két filmjét is meghívták Cannes-ba.

A Kenyeres Bálinttal forgatott, később Európai Filmdíjat nyert Before Dawn a rövidfilmes versenyben, Mundruczó Kornél Johanna című operafilmje pedig a második legrangosabb szekcióban, az Un Certain Regard válogatásában kapott helyet a világ első számú filmfesztiválján – eredményes munkakapcsolatok voltak kibontakozóban.

Három év múlva mindkét rendezővel újra együtt dolgozott: Kenyeres ambiciózus, 20. század eleji kisfilmje, A repülés története ismét bejárta a világ fesztiváljait, Mundruczó Deltáját pedig ezúttal mára versenyprogramba hívták Cannes-ba. Utóbbit akár kétszer is lehetne számítani az Erdély-életműben, hiszen eredetileg Bertók Lajos főszereplésével kezdték a forgatást, de a negyvenéves színész halála miatt a már félig felvett filmet a nulláról kellett újrakezdeni az alkotóknak. „Az első Delta számomra döbbenetes élmény volt, nagyon egyedinek és hihetetlenül erősnek gondolom, amit Kornél abban a fél filmben létrehozott” – mesélte a Film.hu-nak az operatőr.

Röhrig Gézát keretbe helyezve - a Saul fiának forgatását

Röhrig Gézát keretbe helyezve - a Saul fiának forgatását

De ez az időszak egy minden addiginál gyümölcsözőbb partnerség kezdete is volt: 2007 és 2010 között három rövidfilmet készített Nemes Jeles Lászlóval (Türelem, The Counterpart, Az úr elköszön), amelyekben 

már felsejlett a később a Saul fiát is meghatározó, a történetet a főszereplő szubjektív nézőpontjából bemutató képi világ.

Miután harmadik Mundruczó-filmjét (Szelíd teremtés – A Frankenstein-terv) is meghívták Cannes-ba, egymást követték a nemzetközi felkérések. „Ültem egy étterem teraszán a feleségemmel, és kaptam egy e-mailt egy filmes cégtől, hogy érdekelne-e egy mexikói munka, egy mexikói rendezővel” –mondta az Origónak Erdély a Miss Bala című, saját leírása szerint „művész akciófilmről”, amit az azóta Hollywoodban munkálkodó Gerardo Naranjo rendezővel forgatott.

Azóta Angliában egy horrorfilmet (Az elnémultak) és egy tévésorozatot (Southcliffe) is készített, és James White címmel amerikai független filmes kedvencet is forgatott, de mégis egy magyar filmhozta meg számára a világhírnevet. Az Oscar-díjas Saul fia egy nagyon pontosan megtervezett koreográfia és hosszas előkészítés eredménye, a holokauszt borzalmait egyetlen férfi lágerbeli történetén keresztül bemutató film vizualitását hónapokon keresztül magasztalta az egész filmvilág. 

A Saul fia forgatásán Röhrig Géza és Erdély Mátyás

A Saul fia forgatásán Röhrig Géza és Erdély Mátyás

A Hollywood Reporter például így dicsérte:

A 35 mm-re forgatott, gyakran émelyítő sárgás-zöldes képeivel és mély árnyékaival Erdély operatőri munkája a film egyik legfőbb erénye”.

Nemes Jeles új filmjén, a Sunset című, az első világháború előtt játszódó felnövéstörténeten is együtt dolgoznak.

Mi ez a sorozat? 

Idén nyáron megjelent a hazai médiapiac hiánypótló kiadványa, a mai magyar művészeti élet ötven meghatározó alakját összegyűjtő KULT50. Sorozatunk bemutatja az összes beválogatott alkotót, valamint felvezet egy különleges kampányt, amelyről december elején rántjuk le a leplet.

Amennyiben szeretné a könyvespolcán tudni a KULT50 kiadványt, benne a művészportrék mellett a hazai kultúrával foglalkozó, érdekes magazinos anyagokkal, látogasson el valamely Libri könyvesboltba vagy rendelje meg online, ide kattintva!

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Zenés színház

Elhunyt Judith Halász Bécsben élő operaénekes

A művész tragikus hirtelenséggel hunyt el, halálhírét férje, Papocsi Róbert karmester adta hírül közösségi oldalán.
Vizuál

Ez után a magyar film után egy ideig nem lesz kedvünk „jóemberkedni”

Császi Ádám filmje egy tipikusan magyar társadalmi ügyről mesél úgy, hogy közben az egész nyugati világnak tart nem is annyira görbe tükröt.
Klasszikus

Dubóczky Gergely: Rajongok Ives elképesztően ötletgazdag szemléletéért

A kísérletező zeneszerző, Charles Ives két karmestert is foglalkoztató IV. szimfóniája először hangzik fel a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben. A mű második karmesterével, Dubóczky Gergellyel beszélgettünk.
Színház

Színházi esttel emlékeznek meg Morcsányi Gézáról a Radnótiban

Személyes vallomásokkal, legendás előadások és közös emlékek felidézésével elevenedik meg a januárban elhunyt Morcsányi Géza alakja március 26-án. Az emlékesten való részvétel díjtalan, de regisztrációköteles.
Vizuál

„Mindegyik képen megjelennek a hőseim” – Korniss Péter 55 éve tartó széki meséi

Korniss Péter Várfok Galériában látható legújabb, Hosszú úton című kiállítása az erdélyi községbe, Székre vezet, ahová a fotóművész ötvenöt éve hazajár. Nemcsak fényképezni, hanem együtt lenni a község lakóival, akik időközben a barátai lettek.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál Zöldhullám

KÉP-regény: A magányos biciklista

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos, aki ezúttal arról gondolkodott el, vajon mennyi időnk maradt elkerülni a klímakatasztrófát.
Vizuál ajánló

Időutazás Pécsett – Kulturális túra az ókori Sopianae-tól a Zsolnay család pompájáig

Pécset nem véletlenül emlegetik a kultúra városaként. Történelme, kulturális öröksége kiemelkedik a többi város közül. A legjelentősebb látnivalókat egy csokorba gyűjtve, akciósan fedezhetjük fel áprilisban.
Vizuál hír

Friss felfedezések, váratlan kapcsolatok – Új kiállítással és könyvesbolttal várják az érdeklődőket Szentendrén

Hiánypótló gyűjteményes kiállítást mutat be a Ferenczy Múzeumi Centrum A GYŰJTEMÉNY (1900-2022) címmel március 25-én. Ezzel párhuzamosan új ISBN könyvesbolt is nyílik Szentendrén.
Vizuál hír

Demas Nwoko nigériai művész, építész kapja a 18. Velencei Építészeti Biennálé életműdíját

Demas Nwoko nigériai művész, építész kapja a Arany Oroszlán-életműdíjat a 18. Velencei Építészeti Biennálé május 20-án megnyíló A jövő laboratóriuma című kiállításán.
Vizuál magazin

Ha ezt a tekintetet látja, jobb, ha menekül

Ha nem is hallott még a Kubrick-nézésről, egész biztosan látta már valamelyik filmben az amerikai rendező védjegyévé vált megoldást, amely minden egyszerűsége ellenére vérfagyasztóan hatásos.