Vizuál

A KULT50 bemutatja: Pados Gábor

2017.11.16. 14:27
Ajánlom
A szombathelyi Irokéz Gyűjtemény és a budapesti acb Galéria tulajdonosaként fontos formálója az itthoni művészeti trendeknek. Pados Gábor portréja a Fidelio gondozásában megjelent KULT50 kiadványból.

A 2017 júniusában megjelent  KULT50 kiadványban szereplő portré szó szerinti utánközlése:

Pados Gábor

Pados Gábor

Pados Gábor műgyűjtő és galériás az egyik legmeghatározóbb alakja a kortárs hazai művészeti közegnek. A több mint ezer darabot számláló szombathelyi Irokéz Gyűjtemény és a budapesti acb Galéria tulajdonosaként fontos formálója az itthoni művészeti trendeknek. A Műértő folyóiratban évente megjelenő „Magyar Power 50” listán, amely a hazai képzőművészeti életre legnagyobb befolyással bíró ötven magyar személyt rangsorolja évente, Pados Gábor átlagban az ötödik helyet foglalja el. A 2016-os évet felmérő, idén márciusban kiadott listán is ötödik volt.

Gyűjteményének első darabját, Szarka Péter egyik olaj-vászon képét még 1987-ben szerezte be,

de nem azzal a céllal, hogy kollekciót építsen. Sokáig csak kedvtelésből, cél nélkül vásárolt, illetve vásároltak kortársakat akkori gyűjtő- és cégtársával, Pajor Zsolttal, és baráti kölcsönök fejében is kaptak az alkotóktól műveket. Nem készült galériásnak, sem műgyűjtőnek, gyerekkori barátai révén került közel a képzőművészethez, leginkább az Újlak Csoport tagjaihoz.

Az ezredforduló táján az akkor már száznál is több darabból álló közös gyűjteményből kiállítást rendeztek Szombathelyen, irodaszer-forgalmazó kft.-jük Thököly utcai épületének padlásterében, amit a helyi sajtó a cég neve után Irokéz Galériának keresztelt. A következő tíz évben legalább 50 további kiállítást tartottak. A nonprofit galéria tíz évig működött itt, majd 2011-ben bezárt, miután nem kapott több támogatást az önkormányzattól a fenntartáshoz, végül azonban a várossal együttműködve 2015-ben a Szombathelyi Képtár földszintjén újranyílt. A ma már több mint ezer művet felvonultató gyűjtemény jelentőségét mutatja, hogy rögtön a szombathelyi színre lépését követően a Műcsarnokban is rendeztek belőle kiállítást 2001-ben, majd 2008-ban a Nemzeti Galériában, 2011-ben pedig a debreceni MODEM-ben.

Pados Gábor

Pados Gábor

A gyűjtemény ma már Pados Gáboré, aki kivásárolta társát, és

üzletemberből szenvedélyes műgyűjtővé, galériássá vált.

Ez a gyűjtés irányának változását is jelentette, egyre inkább a konceptuálisabb alkotások felé fordult, vásárolt például olyan médiaműveket is, amelyeket korábban a konzervatívabb ízlésű gyűjtői közeg nem értékelt.

Budapesten 2003-ban nyitotta meg a VI. kerületi acb Galériát, és mint ennek tulajdonosa a neoavantgárd és az utána következő kortárs művészet maradandó alkotásainak megmentését és értékeinek tudatosítását tekinti küldetésének. Ezt többek között a gyűjtőkör nevelésével igyekszik elérni, sűrű kiállítási programmal, kiadványokkal. Galériájában kutatóbázist épít, kutatási projekteket indít. Ennek motorja a 2015-ben létrehozott ResearchLab, amelynek vezetője a Ludwig Múzeumtól átigazolt Kürti Emese. A Király utcai galériának az indulás óta két további egysége is nyílt, az Attachment és a 2016 májusában létrehozott acb NA, a neoavantgárd kutatásokhoz kapcsolódó kiállítótér, amelyben az egyik első kiállítás Ladik Katalin, a jugoszláviai és magyar neoavantgárd egyik legfontosabb alkotójának műveiből nyílt.

Pados további missziója (más kortárs galériatulajdonosok mellett) a legújabb magyar művészet nemzetközi képviselete. „Hosszú távon elengedhetetlen a neves vásárokon való részvétel, hiszen ezeken tudunk csak igazán jelentős nemzetközi gyűjtőkkel, múzeumi szakemberekkel és kurátorokkal találkozni. Emellett

nagyon fontos, hogy megszűnjön az a bezártság és provincializmus, ami itthon tapasztalható

– emeli ki a hvg.hu-nak adott interjúban. Talán neki is volt némi szerepe abban, hogy Ladik Katalin 2016 őszén megkapta a Yoko Ono által alapított nemzetközi békedíjat Aj Vej-vej, Anish Kapoor és Olafur Eliasson társaságában, valamint hogy az idei Documentán Athénban és Kasselban Ladik képviseli hazánkat. Nem beszélve arról, hogy májusban New Yorkban is látható lesz önálló prezentációja a Frieze New York vásáron (az acb és a spanyol Espaivisor közös standján), valamint az Elizabeth Dee Gallery magyar neoavantgárd művészetet bemutató csoportos kiállításán.

Mi ez a sorozat?

Idén nyáron megjelent a hazai médiapiac hiánypótló kiadványa, a mai magyar művészeti élet ötven meghatározó alakját összegyűjtő KULT50. Sorozatunk bemutatja az összes beválogatott alkotót, valamint felvezet egy különleges kampányt, amelyről december elején rántjuk le a leplet.

Amennyiben szeretné a könyvespolcán tudni a KULT50 kiadványt, benne a művészportrék mellett a hazai kultúrával foglalkozó, érdekes magazinos anyagokkal, látogasson el valamely Libri könyvesboltba vagy rendelje meg online, ide kattintva!

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Átadták a Libri irodalmi díjakat

Náray Tamás, Bibók Bea, Borbás Marcsi, Bartos Erika, Karády Anna, Bán Mór, Emeran Mayer és Edith Eva Eger – mások mellett ők vehették át idén a Libri irodalmi díjakat. A könyvkereskedő 2024 legsikeresebb köteteit jutalmazta az olvasók döntése alapján.
Könyv

Werner Herzog szembeszállt az értelemmel, és győzött

Werner Herzog 1974 telén Münchentől egészen Párizsig gyalogolt el, miután megtudta, hogy Lotte Eisner súlyos betegségben szenved, és haldoklik. A német rendező gondolkodás nélkül útnak indult, fejében ugyanis szöget ütött a gondolat, hogy Eisner csak akkor maradhat életben, ha ő elsétál hozzá.
Vizuál

Francia film kapta a fődíjat az Annecy Filmfesztiválon

A világhírű animációs szemlén az Arco című alkotás hódította el az Annecy Kristályt. A fesztiválon idén díszvendégországként ünnepelték hazánkat, a hat nap során csaknem nyolcvan magyar filmet vetítettek teltházzal.
Tánc

Szűnni nem akaró vastaps a végzős modern évfolyam vizsgakoncertjén

A Nemzeti Táncszínházban került sor a Táncművész szak Moderntánc szakirány végzős évfolyamának vizsgakoncertjére. Az est hatalmas sikert aratott, nem véletlenül. A fiatal táncművészek hihetetlenül sokszínű, stílszerűen nagyon modern és izgalmas programot táncoltak.
Tánc

Yakovleva Maria lett A Magyar Nemzeti Balett Étoile-ja

A Magyar Nemzeti Balett principálját A bajadér június 15-i előadásának tapsrendje alatt érte a meglepetésszerű bejelentés, hogy a következő szezonban ő lesz a Magyar Állami Operaház balettegyüttese legrangosabb címének birtokosa.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál hír

Átadták a Libri irodalmi díjakat

Náray Tamás, Bibók Bea, Borbás Marcsi, Bartos Erika, Karády Anna, Bán Mór, Emeran Mayer és Edith Eva Eger – mások mellett ők vehették át idén a Libri irodalmi díjakat. A könyvkereskedő 2024 legsikeresebb köteteit jutalmazta az olvasók döntése alapján.
Vizuál hír

Francia film kapta a fődíjat az Annecy Filmfesztiválon

A világhírű animációs szemlén az Arco című alkotás hódította el az Annecy Kristályt. A fesztiválon idén díszvendégországként ünnepelték hazánkat, a hat nap során csaknem nyolcvan magyar filmet vetítettek teltházzal.
Vizuál magazin

KÉP-regény: Tarvágás

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal egy sajnálatos aktualitás kapcsán ír arról, hogyan alakult át teljesen a Holdvilág-árok és környezete. 
Vizuál hír

Új filmet forgat Pedro Almodóvar

Az Oscar-díjas spanyol rendező Keserű karácsony című filmje a gyász feldolgozásáról szól, valamint arról, hogy az élet és a fikció néha elválaszthatatlanul összekapcsolódik.
Vizuál ajánló

Feszült drámának ígérkezik François Ozon új filmje

Június 26-tól láthatja a hazai közönség a francia kultrendező legújabb, Ha megérkezik az ősz című alkotását, amelynek főhőse egy nagymama, aki véletlenül megmérgezi a lányát és az unokáját. Cikkünkben megtekinthető a film előzetese.