Vizuál

A lángoló tél, amely összekovácsolta az ukrán nemzetet

2022.03.02. 10:15
Ajánlom
Az ukránok harcos egysége nyolc évvel ezelőtt, Kijev főterén született meg, amikor az államhatalom már éles fegyverrel lőtt a saját polgáraira, de ők nem futamodtak meg, és elzavarták az oroszbarát elnököt. Dokumentumfilmet ajánlunk azoknak, akik jobban meg akarják érteni a mostani, orosz-ukrán háborút az előzmények által.

Ukrajna meglepte a világot, és meglepte Putyint is. Az orosz elnök azzal a téves elképzeléssel indított háborút, miszerint a szomszédos ország nem rendelkezik önálló nemzettudattal, a jelentős számú orosz és ruszin kisebbségekkel tarkított, vegyes lakosság nem fog egységesen fellépni az orosz agresszióval szemben, hanem gyorsan megadja magát, és kiegyezik egy bábkormány felállításában.

Nagyot tévedett. A háború lassan egy hete zajlik, Volodimir Zelenszkij elnökből hőst csinált, az ukránokkal együtt pedig egy világ tanulta meg a szovjet idők alatt tiltott jelmondatot: „Slava Ukraini!”

A közelmúlt történelmének ismeretében nem meglepő a nemzet egysége. Az ukránok nyolc évvel ezelőtt már elzavartak egy nyakukra ültetett, oroszpárti bábelnököt. Bizonyára emlékszünk még a kijevi Majdan téri felkelésre 2014-ből, amikor a forradalmárok véres harcok árán mondatták le Viktor Janukovicsot. Ezekről az eseményekről szól a Lángoló tél (Winter on Fire) című, 2015-ben Oscar-díjra jelölt dokumentumfilm, amely most is elérhető a Netflix kínálatában.

GettyImages-470588579-094818.jpg

Tüntetés és összecsapás Kijevben 2014. február 20-án (Fotó/Forrás: Jeff J Mitchell / Getty Images Hungary)

Evgeny Afineevsky dokumentumfilmje egészen közelről mutatja be a Majdan téri protestmozgalmat és a felkelőket, miközben szinte egyáltalán nem célja, hogy Janukovics személyével, mesés palotáival, privát állatkertjével, aranyvécéjével és bankszámláival vagy az események nemzetközi kontextusával és recepciójával foglalkozzon. Inkább az érdekli, hogy

hogyan fest egy forradalom belülről, mi adott erőt az ukrán nemzetnek ahhoz, hogy hóban és fagyban, a rendőrség brutális ellentámadásai közepette se adják fel Kijev főterét.

A rendező elsősorban az érzelmekre kíván hatni, amikor elmeséli a felkelés 93 napjának történetét, de annál is fontosabb célt ér: megmutatja, milyen elszántság volt az ukránokban, miközben sokan ma is az országuk létjogát akarják elvitatni.

A Majdan-tüntetések előzményeiről sem tudunk meg sokat a filmben. Mik voltak ezek? Miután 2010 után Ukrajna az EU és a NATO felé akart közeledni, Oroszország gazdaságilag büntette a szomszédos államot. Janukovics – akit egyszer már elzavartak az ukránok a narancsos forradalommal, Putyin azonban a földgáz árát manipulálva visszasegítette a hatalomba – tudta, mi a dolga, és felhagyott az EU-s tárgyalásokkal.

Az Európa-párti, békés tüntetés 2013. november 21-én kezdődött, kilenc nappal később azonban a Berkut nevű különleges rendőrség olyan brutalitással rontott neki a tüntetőknek – fiatal nőket és gyerekeket sem kímélve –, hogy ennek hatására még többen csatlakoztak a tiltakozásokhoz. Velük volt az egyház, az értelmiség és sok magas rangú vagy a közigazgatáshoz tartozó állampolgár. A tömeg, amely rendszeresen több tízezresre duzzadt, december 1-jén elfoglalta a Majdan teret. Közöttük volt Vitalij Klicsko is, az egykori nehézsúlyú bokszoló, aki ma már Kijev polgármestere. Állóháborúra készültek, teát és ételt főztek, barikádokat építettek, és eltökélték, hogy nem adják fel pozícióikat a hideg télben sem.

GettyImages-465737545-094749.jpg

Felsorakozott rendőrsorfal az ukrán zászló hátterében Kijevben, 2014. január 29-én (Fotó/Forrás: Rob Stothard / Getty Images Hungary)

Az államhatalom válasza kíméletlen volt. A Parlament tucatnyi törvényt hozott a tüntetések ellehetetlenítésére, többek között betiltották bármilyen sisak hordását az ország területén vagy a csoportban autózást. A megannyi cinikus intézkedés csak olaj volt a tűzre. A rendőrség ezután provokatőröket küldött a békés tüntetők közé, az indulatok azonban tényleg elszabadultak, miután a szélsőségesekből álló, fizetett verőemberek (titushki) a Berkutnál is kegyetlenebben rontottak a tüntetőknek. A filmfelvételeken jól látszik, hogy olykor tucatnyi egyenruhás ütlegelt egyetlen, földön fekvő, védtelen tüntetőt.

December 11-én, amikor a Berkut négyezer katonája tört rá a tüntetőkre, a főtéren félreverték a Szent Mihály-dóm harangját, amely az 1240-es tatárjárás óta néma volt, és egész éjjel szólt, hogy a térre hívjon mindenkit a felkelők megsegítésére.

2014 januárjában már 200 ezresre duzzadt a felkelés, amely a diktátornak nevezett Janukovics távozását követelte. A tüntetők barikádokat emeltek azokból a buszokból is, amelyek a karhatalom egyre szaporodó egységeit szállították a helyszínre. A könnygáz és a füstgránátok után februárban a rendőrség éles lőszerrel lőtt az ukránokra, akik ekkor már úgy érezték, nincs veszítenivalójuk. Három hónap alatt legalább 125 felkelő vesztette életét, 65 eltűntről adtak számot, majdnem kétezer ember sebesült meg, sokakat pedig, akiket előállított a rendőrség, megkínoztak. A dokumentumfilm fináléjában a hordágyra fektetett halottakat a tömeg a himnusszal búcsúztatja.

Janukovics februárban aláírta a lemondását, és az éjszaka leple alatt Oroszországba szökött, ahol védelmet kapott Vlagyimir Putyintól. 2019-ben, a távollétében tizenhárom év börtönre ítélték hazaárulásért. A Majdan téri felkelők rövid győzelmet arattak csupán, mert ami ezután történt, az minden, csak nem dicsőséges.

GettyImages-493561225-094848.jpg

Ukrán emberek énekelnek virágokkal a kezükben Kijevben 2014. május 24-én, a választások tisztasága reményében (Fotó/Forrás: Dan Kitwood / Getty Images Hungary)

Miután az új választásokon hazafias kormány alakult, felszámolták a Berkut egységeit, Ukrajna pedig társulási szerződést írt alá az EU-val. 2014-ben, még a film bemutatása előtt Putyin katonákat küldött Donbasszba, és elfoglalta a Krím-félszigetet, ezzel együtt a donyecki és a luhanszki területek is önálló népköztársaságot kiáltottak ki. S ami még szomorúbb: a Majdan tér az új kormány ideológiájának alapmítosza lett, és a Porosenko-rendszer nem tett meg mindent, hogy kiderüljön, ki felelős a kijevi „égi százak” – az áldozatok – haláláért. Sőt, a hatalom 2014-ben törvényben tiltotta meg a Majdan bűneinek komplex és objektív kivizsgálását, és manipulálta az „égi százak” névsorát is. A Berkut tagjai lettek a bűnbakok, Janukovics interjúkban pedig szemrebbenés nélkül azt hazudta, hogy a brutalitás a tudta nélkül történt.

Nyolc évvel Majdan után még mindig rengeteg a nyitott kérdés. Egyre több. A Lángoló tél című dokumentumfilm azonban nem ezt mutatja meg, hanem azt a forrongó nemzetet, amely szabad akar lenni.

Tudjuk, hogy Ukrajnát még mindig felveti a burjánzó korrupció, és az utóbbi évek nacionalista politikája miatt – amely az orosz soft powerre adott válaszként is értelmezhető – nehezebb a kisebbségek, köztük a 150 ezres kárpátaljai magyarok helyzete. De az az erő, ami a Majdan téren megvolt, még mindig egységbe tudja kovácsolni az ukrán nemzetet. Vajon most is ezt látjuk, miközben orosz tankok és rakétavetők pusztítanak?

A film elérhető a Netflixen. Az előzetest alább lehet megnézni:

Zenével harcolnak az ukránok a kilátástalanság ellen

Kapcsolódó

Zenével harcolnak az ukránok a kilátástalanság ellen

A háború kezdete óta számos videófelvétel látott napvilágot, amelyen a menedékhelyeken tartózkodó ukrán lakosság valamilyen módon zenével igyekszik kifejezni az összetartozását.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Így újult meg a Magyar Színház

Új néven, új arculattal folytatja a munkát az erzsébetvárosi teátrum, amely infrastrukturális és művészi átalakulást tűzött ki céljául. Az épület egy innovatív, fenntarthatósági koncepció jegyében újul meg. Cikkünkben galéria is található.
Színház

Ismét meghirdették a független előadóművészeket támogató Staféta pályázatot

Október 31-ig lehet jelentkezni a főváros által meghirdetett pályázatra, amely az önálló munkásságuk elején járó előadó-művészek és előadó-művészeti formációk vezetői számára biztosít további megmutatkozási lehetőséget és anyagi forrást.
Plusz

Izgalmas kapcsolódások, inspiráló újdonságok és közönségkedvencek várnak októberben a MOMkultban

Oscar-díjas filmek betétdalai nagyzenekarral, Budapestről szóló utcadalok, Bach és magyar népzene táncházban a Danubia Zenekar és Pál István Szalonna és bandája összefogásával – mutatjuk, milyen koncertek közül válogathatunk októberben a MOMkult műsorán.
Vizuál

Amszterdamban és Tallinnban kezdi nemzetközi fesztiválkörútját Lakos Nóra új filmje

Először versenyez magyar családi film A-kategóriás fesztiválon: Lakos Nóra Véletlenül írtam egy könyvet című alkotását ugyanis beválogatták a rangos Tallinn Black Nights Nemzetközi Filmfesztivál ifjúsági versenyprogramjába.
Vizuál

„A mozgókép megőriz egy sajátos energiamintázatot” – Enyedi Ildikó laudációja Wim Wenders FIAF-díjához

Wim Wenders a Budapesti Klasszikus Film Maraton díszvendégeként vehette át az Uránia Nemzeti Filmszínházban a Filmarchívumok Nemzetközi Szövetségének (FIAF) díját. Az eseményen Enyedi Ildikó méltatta a díjazottat, laudációját a Fidelio felületén olvashatják először.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál magazin

„A mozgókép megőriz egy sajátos energiamintázatot” – Enyedi Ildikó laudációja Wim Wenders FIAF-díjához

Wim Wenders a Budapesti Klasszikus Film Maraton díszvendégeként vehette át az Uránia Nemzeti Filmszínházban a Filmarchívumok Nemzetközi Szövetségének (FIAF) díját. Az eseményen Enyedi Ildikó méltatta a díjazottat, laudációját a Fidelio felületén olvashatják először.
Vizuál ajánló

Három kortárs alkotást láthat a közönség a 8. Szlovén Filmnapokon

A Toldi Moziban lesz látható Szlovénia idei Oscar-nevezettje, a Megváltás kezdőknek, amelyet a kritikusok Bong Joon-ho Élősködők című filmjéhez hasonlítottak. Vetítik emellett a megtörtént eseten alapuló Megfigyelést, valamint A test című dokumentumfilmet is.
Vizuál ajánló

Ikonikus budapesti helyszín és a művészet – 6. alkalommal hirdet kreatív logópályázatot a Westend

Hatodik alkalommal hirdeti meg az idén 25 éves Westend a kreatív tervezőpályázatát, amelynek során a logóban található nagy W betű formájába bárki szabadon beleálmodhatja elképzeléseit. A pályázat leadási határideje október 27. éjfél.
Vizuál hír

Amszterdamban és Tallinnban kezdi nemzetközi fesztiválkörútját Lakos Nóra új filmje

Először versenyez magyar családi film A-kategóriás fesztiválon: Lakos Nóra Véletlenül írtam egy könyvet című alkotását ugyanis beválogatták a rangos Tallinn Black Nights Nemzetközi Filmfesztivál ifjúsági versenyprogramjába.
Vizuál ajánló

Az ókori Mezopotámia művészetét bemutató, átfogó kiállítás nyílik a Szépművészeti Múzeumban

Az Istenek és démonok királysága – Mezopotámia Kr. e. 1000-500 című tárlat október 5-én nyílik meg, és egészen február elejéig látogatható. A szervezők szerint hasonló léptékű kiállítás tízévente csak egy-kettő van a világban.