Mint arról korábban mi is hírt adtunk, a lengyel állam biztosítani akarja, hogy a híres Czartoryski-gyűjtemény ne kerülhessen ki az országból, ezért szerette volna megvásárolni a kollekciót a Czartoryski Alapítványtól. A piaci ár kétmilliárd euró (620 milliárd forint) lett volna, de a lengyel kormány most 100 millió euróért (31 milliárd forint), az eredeti összeg töredékéért jutott a gyűjteményhez. A Czartoryski család azt nyilatkozta az „üzletről”, ez adomány volt a lengyel nép számára, viszont az alapítvány testülete lemondott tiltakozásuk jeléül.
Az alapítvány menedzsmentje azt állítja, hogy velük senki sem egyeztetett az eladásról, ami semmissé teszi a megállapodást a lengyel kulturális minisztérium és Adam Karol Czartoryski között. Adam Karol Czartoryski annak az Izabella hercegnőnek a leszármazottja, aki 1802-ben megalapította a gyűjteményt.
Az alapítvány igazgatója azzal érvelt, hogy ő csak követi ősei szándékát, „akik mindig a lengyel népért dolgoztak”.
Adakozni akartam, és ez az én döntésem.
A gyűjtemény hozzávetőleg 86.000 műtárgyból, valamint 250.000 kéziratból és könyvből áll, melyek a krakkói Nemzeti Múzeumban vannak elhelyezve.
A lengyel kormányon lévő konzervatív és euroszkeptikus Törvény és Igazság Pártja nemzeti ügyként kezeli a kollekció sorsát, mint a nemzeti öntudat megtestesülését – hasonlóan, mint a magyar állam Munkácsy Mihály Golgota című festménye esetében. Piotr Glinski, lengyel kulturális miniszter az üzletről azt mondta, hogy az „biztosítja a lengyel nemzet jogát a gyűjteményhez”. A Czartoryski Alapítvány igazgatótanácsának elnöke elmondta: nem az eladást ellenezte, hanem azt, hogy az üzlet érvényes értékbecslés nélkül jött létre, ami az alapítvány alapszabályzatába ütközik. Marian Wolkowski-Wolski elnök szerint fennállt a veszélye annak is, hogy a gyűjtemény – állami beavatkozás híján – véglegesen szétaprózódik.
Kapcsolódó
Védett maradhat a Golgota
Elutasította a bíróság Pákh Imre műgyűjtő keresetét. Már csak a Kúria marad a fellebbezésre.
Hermelinnel az igazi
Harmadik nekifutásra nyerte el végső formáját Leonardo da Vinci egyik leghíresebb munkája, a Hölgy hermelinnel című festmény - állapította meg egy francia szakember, aki az alkotás festékrétegei közt vizsgálódva fedte fel a kép megszületésének folyamatát, új megvilágításba helyezve az itáliai mester munkamódszerét.
Leonardo da Vinci 1490-ben festette a Hölgy herleminnel című festményt, mely a gyűjtemény legdrágább és legjelentősebb darabja, és 350 millió euróra van biztosítva. A kép Cecilia Galleranit ábrázolja, aki Ludovico Sforza milánói herceg hitvese volt. A herceg gúnyneve a milánói udvarban egyébként fehér hermelin volt, innen adódik a festmény tárgya is.