Kult50 kategória: Vizuál
Védnök: Oltai Kata
Elismert teljesítmény: A Grindesign tetoválásaiért
Bár Borbás Róbert, azaz Grindesign animációs filmrendezőként végzett, ma már az ország egyik legismertebb tetoválójaként emlegetjük a nevét.
Azért voltam alkalmatlan az animációra, mert leragadtam egy-egy képkockánál. Az állókép nekem jobb, azzal több mindent tudok kifejezni
– árulta el egy korábbi interjújában.
Eleinte metál bandák számára készített illusztrációkat, de hamar megfogalmazódott benne a gondolat, hogy aprólékos, kidolgozott, darkos témái bőrön is jól mutatnának. Ebben adta meg a végső löketet Sárközi Zsolt, amikor elhívta Borbás Róbertet a Dark Art Tattooba, ahol elkészíthette élete első tetoválást, egy zombi medúzát.
Elképesztő tehetségével hamar felhívta magára a figyelmet határon innen és túl, és olyan arcok feküdtek a tűje alá, mint a Killakikittből ismert Aza, a The Dillinger Escape Plan legénysége vagy a Trónok Harca Khal Drogója, Jason Momoa. Igencsak beszédes, hogy a világ legmesszebbi pontjairól utaznak hozzá ismert tetoválók, hogy Grindesign mintával gazdagítsák saját gyűjteményüket.
Aki ismeri stílusát, rögtön felismeri a védjegyének számító részletgazdag motívumokat, ő mégis nehezen fogalmazza meg, mitől lesz valami „grindesignos”.
Rajong a természet és az állatvilág elemeiért – a tollak, a pikkelyek kifejezetten lenyűgözik –, de közel állnak a szívéhez a metálvilágból ismerős, sötét vallásos szimbólumok is. Elmondása alapján az számára a legfontosabb, hogy az általa készített minta illeszkedjen a viselője személyiségéhez, együtt éljen vele, és nemcsak fizikai, de lelki többletet is jelentsen számára.
A zord metálzenész külseje és a démoni minták mögött egyébként egy kedves, szerény személyiség rejtőzik:
Borbás Robi hatalmas mosollyal fogadja vendégeit, és pár perc alatt baráti légkört varázsol a szalonba.
Elsőre talán az is meglepő lehet, hogy legfőbb példaképeként tekint Alfons Muchára. „Egyszerűen elképesztő, hogy egy férfi alkotó hogyan tudta ennyire hitelesen, mégis maszkulin módon átadni a női finomságot. (…) Az az alázat, amivel ő hozzáállt a művészethez, lenyűgözött.”
Tetoválói munkássága mellett érdemes odafigyelni a továbbra is aktív illusztrátori karrierére is: rendszeresen készít albumborítót zenekaroknak, printeket, gördeszkalapokat tervez, saját ruhamárkája, a Fvneral Apparel darabjain szintén megjelennek grafikái. Ezek után nem csoda, hogy a Kerrang! angol magazin is beválasztotta őt 2020 leginspirálóbb 20 művésze közé.
A Fidelio idén is összeállította azoknak a művészeknek a névsorát, akik a saját területükön jelentős teljesítményt nyújtottak az előző év folyamán. Sorozatunkban bemutatjuk az Ötvenet.
A Kult50 idei díjazottjainak névsorát itt olvashatja.