Az alábbi cikk szponzorált tartalom, nem a Fidelio szerkesztőségének tagjai írták.
A Gonzaga Szent Alajost (1568–1591) ábrázoló mellkép az első portrék közé tartozik, amelyeket a Domenikosz Theotokopoulosz néven született El Greco Spanyolországba érkezését követően festett. Az arckép a Luis de Gonzaga néven született, itáliai arisztokrata családból származó ifjút ábrázolja, aki korán elkötelezte magát az egyházi hivatás mellett. Serdülőkorában, 1581 és 1584 között Spanyolországban élt, ahol kapcsolatban állt a királyi családdal. Don Diego herceg apródja volt, majd annak a halála után egyik rokona, a szerzetes Francesco di Gonzaga kíséretében Toledóba utazott a ferences rend tisztújító nagygyűlésére, amelyet a San Juan de los Reyes-kolostorban tartottak.
Valószínűleg ekkor, 1583-ban festhette meg El Greco ezt a mellképet, amely fekete kabátban és talárban ábrázolja a fiatalembert.
El Greco (Domenikosz Theotokopoulosz): Gonzaga Szent Alajos képmása, 1583 körül Olaj, vászon, 74 × 57 cm (Fotó/Forrás: Szépművészeti Múzeum)
A jezsuitákra utaló öltözet mellett más eszközökkel is hangsúlyozza a festő az ifjú mély vallási elhivatottságát. Az ábrázolt zsenge életkorát és félénk komolyságát szembeállítja eltökéltségével, amit szuggesztív tekintete mellett kezei is kifejeznek: balját az éppen olvasott vastag könyvön nyugtatja, a jobb kezének mutatóujját felemeli, mint aki beszédet szeretne mondani.
Louis de Gonzaga, miután hazatért Itáliába, 1585-ben belépett a jezsuita rendbe. Alig huszonhárom éves volt, amikor meghalt. Halálát követően négy évvel, 1605-ben boldoggá, majd 1726-ban szentté avatták. XIII. Benedek pápa a fiatal diákok védőszentjének, XI. Pius pápa pedig 1926-ban valamennyi keresztény fiatal védőszentjének nyilvánította.
A portréra vonatkozó első biztos adat 1767-ből származik.
Ekkor a jezsuita rendhez tartozó granadai Colegio de San Pablo főlépcsőházát díszítette; az ábrázolt személy és a mű alkotója tökéletesen azonosítható. A 18. században átkerült az ugyancsak Granadában található Comendadoras de Santiago-kolostorba.
Miklósa Erika operaénekes, a MOL-Új Európa Alapítvány kuratóriumának elnöke és Baán László, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója az El Greco-festmény leleplezésén (Fotó/Forrás: Harasztos Áron / Szépművészeti Múzeum)
A 20. században aztán több magánkollekcióban is megfordult, köztük a századforduló Magyarországának talán legjelentősebb magángyűjteményével rendelkező Nemes Marcellében is, aki sok más remekművel együtt, az 1910-es évek elején vételre ajánlotta a magyar államnak és a főváros vezetésének. Egyikük sem élt ezzel a múzeumtörténeti jelentőségű lehetőséggel, így a páratlan gyűjtemény számos kiemelkedő darabja 1913-ban egy párizsi aukción talált gazdára.
A portré végül 2022-ben került újra magyar kézbe, amikor a MOL-Új Európa Alapítvány a Christie’s aukciósház 2022. júniusi árverésén 3,6 millió dollárért megvásárolta a remekművet, amely hosszú távú letétként került a Szépművészeti Múzeum spanyol gyűjteményébe, egyfajta jóvátételként korrigálva az egykori téves döntést.
„A közgyűjteményeinkben őrzött nemzeti és egyetemes kulturális örökség gyarapítása fontos társadalmi vállalása az alapítványnak. Megtisztelő, hogy ott lehettem, amikor a festmény megérkezett Magyarországra és kicsomagolták. Ünnepi pillanat volt, hogy helyére került ez a csodálatos kép. Mert itt a helye, a többi El Greco-festmény mellett, a Szépművészeti Múzeum spanyol gyűjteményében” – mondta a festmény leleplezésekor Miklósa Erika, a MOL – Új Európa Alapítvány kuratóriumának elnöke.
Támogatott tartalom.
Fejléckép: Miklósa Erika operaénekes, a MOL-Új Európa Alapítvány kuratóriumának elnöke és Baán László, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója leleplezi El Greco festményét (fotó/forrás: Harasztos Áron / Szépművészeti Múzeum)