Vizuál

A MOL – Új Európa Alapítvány jóvoltából tért haza El Greco remekműve

2023.12.13. 13:35
Ajánlom
2022 októbere óta ékesíti a Szépművészeti Múzeum spanyol gyűjteményét El Greco Gonzaga Szent Alajos képmása című festménye. A MOL – Új Európa Alapítvány által visszavásárolt magyar vonatkozású műtárgyat egy nagyszabású, a művész életművét átfogóan bemutató El Greco-kiállításon láthatta először a nagyközönség több mint félszáz, a krétai-spanyol mestertől származó alkotás társaságában, azóta pedig Európa egyik legrangosabb hispán képtárát gazdagítja a Szépművészetiben.

Az alábbi cikk szponzorált tartalom, nem a Fidelio szerkesztőségének tagjai írták.

A Gonzaga Szent Alajost (1568–1591) ábrázoló mellkép az első portrék közé tartozik, amelyeket a Domenikosz Theotokopoulosz néven született El Greco Spanyolországba érkezését követően festett. Az arckép a Luis de Gonzaga néven született, itáliai arisztokrata családból származó ifjút ábrázolja, aki korán elkötelezte magát az egyházi hivatás mellett. Serdülőkorában, 1581 és 1584 között Spanyolországban élt, ahol kapcsolatban állt a királyi családdal. Don Diego herceg apródja volt, majd annak a halála után egyik rokona, a szerzetes Francesco di Gonzaga kíséretében Toledóba utazott a ferences rend tisztújító nagygyűlésére, amelyet a San Juan de los Reyes-kolostorban tartottak.

Valószínűleg ekkor, 1583-ban festhette meg El Greco ezt a mellképet, amely fekete kabátban és talárban ábrázolja a fiatalembert.

el_greco_gonzaga_szent_alajos_kepmasa-212800.jpg

El Greco (Domenikosz Theotokopoulosz): Gonzaga Szent Alajos képmása, 1583 körül Olaj, vászon, 74 × 57 cm (Fotó/Forrás: Szépművészeti Múzeum)

A jezsuitákra utaló öltözet mellett más eszközökkel is hangsúlyozza a festő az ifjú mély vallási elhivatottságát. Az ábrázolt zsenge életkorát és félénk komolyságát szembeállítja eltökéltségével, amit szuggesztív tekintete mellett kezei is kifejeznek: balját az éppen olvasott vastag könyvön nyugtatja, a jobb kezének mutatóujját felemeli, mint aki beszédet szeretne mondani.

Louis de Gonzaga, miután hazatért Itáliába, 1585-ben belépett a jezsuita rendbe. Alig huszonhárom éves volt, amikor meghalt. Halálát követően négy évvel, 1605-ben boldoggá, majd 1726-ban szentté avatták. XIII. Benedek pápa a fiatal diákok védőszentjének, XI. Pius pápa pedig 1926-ban valamennyi keresztény fiatal védőszentjének nyilvánította.

A portréra vonatkozó első biztos adat 1767-ből származik.

Ekkor a jezsuita rendhez tartozó granadai Colegio de San Pablo főlépcsőházát díszítette; az ábrázolt személy és a mű alkotója tökéletesen azonosítható. A 18. században átkerült az ugyancsak Granadában található Comendadoras de Santiago-kolostorba.

_DSC0831-133039.jpg

Miklósa Erika operaénekes, a MOL-Új Európa Alapítvány kuratóriumának elnöke és Baán László, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója az El Greco-festmény leleplezésén (Fotó/Forrás: Harasztos Áron / Szépművészeti Múzeum)

A 20. században aztán több magánkollekcióban is megfordult, köztük a századforduló Magyarországának talán legjelentősebb magángyűjteményével rendelkező Nemes Marcellében is, aki sok más remekművel együtt, az 1910-es évek elején vételre ajánlotta a magyar államnak és a főváros vezetésének. Egyikük sem élt ezzel a múzeumtörténeti jelentőségű lehetőséggel, így a páratlan gyűjtemény számos kiemelkedő darabja 1913-ban egy párizsi aukción talált gazdára.

A portré végül 2022-ben került újra magyar kézbe, amikor a MOL-Új Európa Alapítvány a Christie’s aukciósház 2022. júniusi árverésén 3,6 millió dollárért megvásárolta a remekművet, amely hosszú távú letétként került a Szépművészeti Múzeum spanyol gyűjteményébe, egyfajta jóvátételként korrigálva az egykori téves döntést.

„A közgyűjteményeinkben őrzött nemzeti és egyetemes kulturális örökség gyarapítása fontos társadalmi vállalása az alapítványnak. Megtisztelő, hogy ott lehettem, amikor a festmény megérkezett Magyarországra és kicsomagolták. Ünnepi pillanat volt, hogy helyére került ez a csodálatos kép. Mert itt a helye, a többi El Greco-festmény mellett, a Szépművészeti Múzeum spanyol gyűjteményében” – mondta a festmény leleplezésekor Miklósa Erika, a MOL – Új Európa Alapítvány kuratóriumának elnöke.

Támogatott tartalom.

Fejléckép: Miklósa Erika operaénekes, a MOL-Új Európa Alapítvány kuratóriumának elnöke és Baán László, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója leleplezi El Greco festményét (fotó/forrás: Harasztos Áron / Szépművészeti Múzeum)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Jazz/World

Elhunyt Quincy Jones

A többszörös Grammy-, Tony- és Primetime Emmy-díjas amerikai zeneszerző, producer kilencvenegy éves korában hunyt el november 3-án éjszaka Los Angelesben, szerettei körében. Quincy Jones a 20. századi popkultúra egyik legmeghatározóbb alakja volt.
Színház

Elhunyt Forgács Gábor

A színész, humorista és szinkronszínész halálhírét lánya, Győrfi-Forgács Beáta tette közzé a közösségi oldalán. Forgács Gábor hetvenhat éves korában hunyt el november 4-én reggel.
Vizuál

KÉP-regény: Placebo-hatás

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal a Placebo együttes énekeséről, Brian Molkóról hozott egy felvételt 2001-ből, és arról ír, miért bánkódhat az, aki kimaradt az analóg korszakból. 
Tánc

Kallós Zoltán gyűjtéseiből készült koncerttel lép fel a Fonóban a Duna Művészegyüttes népi zenekara

A Duna Művészegyüttes zenekara, a Göncöl zenekar koncertje a kétszeres Kossuth-díjas erdélyi magyar néprajzkutató, Kallós Zoltán népzenei gyűjtéseiből válogat koncertjén, amely a Fonó Budai Zeneház színpadán november 29-én 19 órától lesz látható.
Klasszikus

José Cura számára személyes ügy a fogyatékkal élők támogatása

José Cura argentin tenor és karmester ellátogatott a Salva Vita Alapítvány budapesti központjába, hogy találkozzon a szervezet munkatársaival és speciális igényű ügyfeleivel. A világsztár december 3-án fellép a szervezet jótékonysági koncertjén is.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál magazin

KÉP-regény: Placebo-hatás

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal a Placebo együttes énekeséről, Brian Molkóról hozott egy felvételt 2001-ből, és arról ír, miért bánkódhat az, aki kimaradt az analóg korszakból. 
Vizuál hír

Leváltották a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgató-helyetteseit

„Új idők, új szelek, új működési rend” – egyebek közt ezzel indokolta Demeter Szilárd, a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ elnöke, miért váltak meg Hammerstein Judittól és Virágos Gábortól.
Vizuál hír

A felhők felett két héttel tovább kék az ég – meghosszabbították Gaál Kata kiállítását

Szeptember 13-án nyílt meg a Várfok Galériában Gaál Kata A felhők felett mindig kék az ég című kiállítása, amelynek zárlatára eredetileg október 31-én került volna sor, ám a galéria most bejelentette, hogy a tárlatot két héttel tovább, november 16-ig még látogathatja a közönség.
Vizuál interjú

Immerzív utazás az emberi psziché és a természet rejtett birodalmaiban – A Light Art Múzeum legújabb kiállításán jártunk

A LAM Phantom Vision című, 2025. június 30-ig megtekinthető új tárlatáról a két kurátorral, Bencsik Barnabással és Szalai Borbálával beszélgettünk.
Vizuál gyász

Elhunyt az underground filmjeiről híres Paul Morrissey, Andy Warhol egykori alkotótársa

Paul Morrissey 86 éves volt. Noha világéletében konzervatívnak vallotta magát, Warhol „szupersztárjaival” – modellekkel, drag queenekkel és transznemű színészekkel – forgatta underground filmjeit – írja a hvg.hu a Guardianre hivatkozva.