A Monos c. film a kolumbiai polgárháború borzalmait idézi meg a kamaszok szemszögéből. Az üdítő cameo alakításokat (Julianne Nicholson), a parádés operatőri munkát (Jasper Wolf), valamint az Oscar-jelölt zeneszerző, Mica Levi experimentális kompozícióit Alejandro Landesnak sikerült úgy összegyúrnia, hogy ezzel a háborús film műfaji kereteit írta át. A film a Sundance Filmfesztiválon robbant be a zsűri különdíjával, majd sorban nyert azokon a fesztiválokon, ahol csak indították. A magyar mozikban 2019. október 31-én mutatják be, forgalmazója: a Magyarhangya.
A fesztivál nagydíját, a Zukor Adolf-díjat és a Filmkritikusok Nemzetközi Szövetsége (FIPRESCI) díját az amerikai Robert Eggers A világítótorony című filmje kapta. A közönségdíjat a német Nora Fingscheidt Kontroll nélkül című drámája nyerte el.
A legjobb kisjátékfilm Pedro Collantes Ato San Nen című alkotása lett, az egészestés dokumentumfilmek CineDocs-díját Anja Kofmel Chris, a svájci, a CineNewWave-díjat Füzes Dániel Szokásjog című alkotása nyerte el. A Dargay Attila-díjat, amellyel a magyar animáció ifjú tehetségeit ismerik el, Hegyi Olivér kapta.
A Nemzetközi Ökumenikus Zsűri díját Ali Jaberansari Teherán: a szerelem városa című alkotása nyerte el. Az Art Mozik Nemzetközi Szövetsége zsűrijének díját a Monos kapta.

Alejandro Landes átveszi a Pressburger Imre-díjat (Fotó/Forrás: CineFest Miskolci Nemzetközi Filmfesztivál)
A szombati díjkiosztó gálán életműdíjat vehetett át George Lazenby ausztrál színész, az idén ötvenéves 007 - Őfelsége titkosszolgálatában című kultikus James Bond-film sztárja. A CineFest idei másik életműdíjasa, Bille August Oscar-, Golden Globe- és Arany Pálma-díjas dán rendező a nyitógálán kapta meg az elismerést. Az Európai Mozi Nagykövete elnevezésű, 2016-ban alapított díjat idén két világsztár, Vanessa Redgrave és Franco Nero vehette át Miskolcon.
Bíró Tibor fesztiváligazgató a záróünnepségen kiemelte: "Nagy öröm számunkra, hogy Miskolcot immár 16. éve szeptemberben egy nyüzsgő, programokkal és alkotókkal teli filmes fővárossá tudjuk változtatni. Köszönhető ez a közönség és a filmszakma töretlen érdeklődésének, támogatásának és azoknak a hazai és külföldi alkotóknak, akik ellátogatnak a CineFestre és bizalmat szavaznak a fesztiválnak azzal, hogy először itt kerül a nagyközönség előtt vászonra az alkotásuk. Büszkék vagyunk rá, hogy - hasonlóan az előző évekhez -,
idén is a CineFest versenyprogramjának valamennyi alkotása magyarországi premier. Külön öröm számunkra, hogy a legújabb magyar filmek szinte mindegyike a mi fesztiválunkon mutatkozott be először."

Dr. Kiss János, alpolgármester, George Lazenby és Bíró Tibor fesztiváligazgató (Fotó/Forrás: CineFest Miskolci Nemzetközi Filmfesztivál)
A Cinefest zárógáláján beszédet mondott a miskolci születésű Káel Csaba filmügyi kormánybiztos, aki a szervezők közleménye szerint elmondta, hogy roppant büszke a CineFestre, "melynek szervezői megalapították Magyarország legnívósabb filmfesztiválját, amelyet ma már nemzetközi szinten is a kiválóak között jegyeznek.
Ebben a fesztiválban számomra az a legcsodálatosabb, hogy Miskolc és környéke lenyűgöző filmes örökségét tiszteletben tartva mutatja be a jelen filmtermését - így üzen a jövőnek.”
Idén a fesztiválon tartották Magyarország idei Oscar-nevezésének, Tóth Barnabás Akik maradtak című alkotásának hazai bemutatóját. Ugyancsak a CineFesten volt az Oscar-díjas Deák Kristóf Foglyok című új nagyjátékfilmjének, valamint Bársony Katalin Csillagfény távolság című zenés dokumentumfilmjének a magyarországi premierje.
Nagy sikert aratott a fesztivál látogatói körében A Vadonvilág - gróf Széchenyi Zsigmond nyomában című film. A rendezőt, Lerner Jánost Széchenyi Zsigmond özvegye, Hertelendy Margit is elkísérte a CineFestre. A dokumentumfilm-felhozatalt erősítette Almási Tamás Folyékony arany című alkotása is, amely a tokaji aszú készítésének szépségeit és nehézségeit mutatja be a borvidék három emblematikus borászán keresztül.
Bíró Tibor kitért arra is, hogy az idei CineFest szinte minden premiervetítése teltházas volt, sőt, legtöbbször már a termek befogadóképességét is meghaladta az érdeklődés, ezért sokan már csak a gyakran szintén teltházas ismétlő vetítésekre fértek be.
Fejléckép: jelenet a Monos c. filmből (Fotó: Magyarhangya)