Vizuál

A műgyűjtés szenvedély, izgalom, meglepetés

2022.01.27. 11:40
Ajánlom
Madeleine Millot-Durrenberger Budapesten, a Mai Manó Házban mutatja be nem mindennapi fotográfiai gyűjteményének egy válogatását. A műgyűjtés szenvedélye című tárlat mégsem egyszerű tematikus válogatás, hanem magának a műgyűjtés folyamatának érzékeltetésére vállalkozik.

A francia műgyűjtő, Madeleine Millot-Durrenberger a nyolcvanas évek óta építi fotográfiai gyűjteményét. Az Európa-szerte számtalanszor kiállított és keresett, közel ezerháromszáz képből álló kollekcióban az egyetemes fotótörténet legfontosabb alkotóinak munkái találhatóak meg.

Többek között Henri Cartier-Bresson, Joel-Peter Witkin, Sophie Calle vagy John Baldessari mellett kortárs sztárok, de a magyar fotótörténet kiemelkedő alkotói – jelen tárlaton Kerekes Gábor, Barta Zsolt Péter, Hajdú József és Brassaï – is szerepelnek katalógusában.

BernardPlossu_MexikoI_24x30cmzselatinosezustnagyitas_BernardPlossu_MexicoI_24x30cmGelatinsilverprint_Fotokredit_CMillot-DurrenbergerCollection-115120.jpg

Bernard Plossu: Mexicol (Fotó/Forrás: Mai Manó Ház/ Madeleine Millot-Durrenberger gyűjteményéből)

Madeleine Millot-Durrenberger a több mint száz fotográfus alkotását magába foglaló kollekciójáról a budapesti kiállítás megnyitóján elmondta, hogy a képeknél sokkal jobban érdeklik a művészi utak, az egyes alkotók fejlődési irányai. A művészekkel történő találkozásokban és beszélgetésekben hisz, a gyűjteményében szereplő képek alkotóinak többségéhez személyes ismeretség köti. A budapesti tárlat nem egyszerűen tematikus válogatás, hanem a strasbourgi gyűjtőnő tevékenységén és nem mindennapi kollekcióján keresztüli kísérlet arra, hogy érzékletesen bemutassa a műgyűjtés folyamatának intellektuális izgalmát, játékosságát, belső lehetőségeit és folyamatos meglepetéseit. A kiállított anyagot ezúttal országonként rendezte be a gyűjtő-kurátor, bár a két japán művész alkotásait más-más országok termeiben fedezhetjük fel.

A kiállítás egyik szenzációja a három nagyméretű Henri Cartier-Bresson zselatinos-ezüst nagyítás, személyes kedvenceink közé tartozik Marie-Georges Méliès egy sarokban, kissé eldugva látható képe, valamint Mario Giacomelli és Rudolf Schaefer három-három képből álló sorozata. 

MarioGiacomelli_Akor_30x40cmzselatinosezustnagyitas_MarioGiacomelli_Laronde_30x40cmGelatinsilverprint_Fotokredit_CMillot-DurrenbergerCollection-115121.jpg

Mario Giacomelli: A kör (Fotó/Forrás: Mai Manó Ház/ Madeleine Millot-Durrenberger gyűjteményéből)

A francia műgyűjtő kezdetben intuitív módon, rokonai és barátai révén került közel a fotográfia műfajához, majd a műgyűjtés életének kulcsponti missziójává vált. Elmerülve a gyűjtés kultúrájában művészeti érdeklődésének középpontjába a kifejezetten fikciós és megrendezett szituációkat alkalmazó, a fénykép tradicionális alkalmazásaitól eltávolodó, néhol a realitást szubjektív módon torzító alkotói attitűdök kerültek. Gyűjteményének jellegzetes törekvése, hogy a valóságot prousti részletességgel, annak szeszélyes komplexitásában foglalja össze és mutathassa meg. Mint mondja: 

A gyűjtemény egyfajta kísérlet a dolgok világban történő szétszóródása, elfelejtése ellen.” 

Madeleine Millot-Durrenberger kollekciójában az egyetemes fotótörténet legfontosabb alkotóinak munkáit csodálhatjuk meg.

PatrickBailly-Maitre-Grand_DicsfenyI_50x50cmzselatinosezustnagyitas_PatrickBailly_Maitre-Grand_NimbeI_50x50cmGelatinsilverprint_Fotokredit_CMillot-DurrenbergerCollection-115118.jpg

Patrick Bailly: Dicsfény (Fotó/Forrás: Mai Manó Ház/ Madeleine Millot-Durrenberger gyűjteményéből)

Kiállított művészek:

Berenice Abbott, Mac Adams, Manuel Álvarez Bravo, Dieter Appelt, Patrick Bailly-Maitre-Grand, John Baldessari, Barta Zsolt Péter, Claude Batho, John Batho, Valérie Belin, Stefano Bianchi, Anna & Bernhard Blume, Brassaï, Bob Carey, Henri Cartier-Bresson, John Coplans, Stephane Couturier, Jean Daubas, Tom Drahos, Suzanne Doppelt, Bernard Faucon, Alain Fleischer, Hiroto Fujimoto, Mario Giacomelli, Hajdú József, Colette Hyvrard, Michel Journiac, Michael Kenna, Kerekes Gábor, Jean le Gac, Marie-Georges Méliés, Duane Michals, Ernest Pignon-Ernest, Bernard Plossu, Georges Rousse, Rudolf Schaefer, Joel-Peter Witkin, Masao Yamamoto

A műgyűjtés szenvedélye
Válogatás a Millot-Durrenberger gyűjteményből
2022. január 25. – 2022. március 20.
Mai Manó Ház

Fejléckép: HenriCartier-Bresson: Henri Matisse portréja (részlet) / fotó: Mai Manó Ház/ Madeleine Millot-Durrenberger gyűjteményéből

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Így újult meg a Magyar Színház

Új néven, új arculattal folytatja a munkát az erzsébetvárosi teátrum, amely infrastrukturális és művészi átalakulást tűzött ki céljául. Az épület egy innovatív, fenntarthatósági koncepció jegyében újul meg. Cikkünkben galéria is található.
Színház

Ismét meghirdették a független előadóművészeket támogató Staféta pályázatot

Október 31-ig lehet jelentkezni a főváros által meghirdetett pályázatra, amely az önálló munkásságuk elején járó előadó-művészek és előadó-művészeti formációk vezetői számára biztosít további megmutatkozási lehetőséget és anyagi forrást.
Plusz

Izgalmas kapcsolódások, inspiráló újdonságok és közönségkedvencek várnak októberben a MOMkultban

Oscar-díjas filmek betétdalai nagyzenekarral, Budapestről szóló utcadalok, Bach és magyar népzene táncházban a Danubia Zenekar és Pál István Szalonna és bandája összefogásával – mutatjuk, milyen koncertek közül válogathatunk októberben a MOMkult műsorán.
Vizuál

„A mozgókép megőriz egy sajátos energiamintázatot” – Enyedi Ildikó laudációja Wim Wenders FIAF-díjához

Wim Wenders a Budapesti Klasszikus Film Maraton díszvendégeként vehette át az Uránia Nemzeti Filmszínházban a Filmarchívumok Nemzetközi Szövetségének (FIAF) díját. Az eseményen Enyedi Ildikó méltatta a díjazottat, laudációját a Fidelio felületén olvashatják először.
Vizuál

Amszterdamban és Tallinnban kezdi nemzetközi fesztiválkörútját Lakos Nóra új filmje

Először versenyez magyar családi film A-kategóriás fesztiválon: Lakos Nóra Véletlenül írtam egy könyvet című alkotását ugyanis beválogatták a rangos Tallinn Black Nights Nemzetközi Filmfesztivál ifjúsági versenyprogramjába.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál magazin

„A mozgókép megőriz egy sajátos energiamintázatot” – Enyedi Ildikó laudációja Wim Wenders FIAF-díjához

Wim Wenders a Budapesti Klasszikus Film Maraton díszvendégeként vehette át az Uránia Nemzeti Filmszínházban a Filmarchívumok Nemzetközi Szövetségének (FIAF) díját. Az eseményen Enyedi Ildikó méltatta a díjazottat, laudációját a Fidelio felületén olvashatják először.
Vizuál ajánló

Három kortárs alkotást láthat a közönség a 8. Szlovén Filmnapokon

A Toldi Moziban lesz látható Szlovénia idei Oscar-nevezettje, a Megváltás kezdőknek, amelyet a kritikusok Bong Joon-ho Élősködők című filmjéhez hasonlítottak. Vetítik emellett a megtörtént eseten alapuló Megfigyelést, valamint A test című dokumentumfilmet is.
Vizuál ajánló

Ikonikus budapesti helyszín és a művészet – 6. alkalommal hirdet kreatív logópályázatot a Westend

Hatodik alkalommal hirdeti meg az idén 25 éves Westend a kreatív tervezőpályázatát, amelynek során a logóban található nagy W betű formájába bárki szabadon beleálmodhatja elképzeléseit. A pályázat leadási határideje október 27. éjfél.
Vizuál hír

Amszterdamban és Tallinnban kezdi nemzetközi fesztiválkörútját Lakos Nóra új filmje

Először versenyez magyar családi film A-kategóriás fesztiválon: Lakos Nóra Véletlenül írtam egy könyvet című alkotását ugyanis beválogatták a rangos Tallinn Black Nights Nemzetközi Filmfesztivál ifjúsági versenyprogramjába.
Vizuál ajánló

Az ókori Mezopotámia művészetét bemutató, átfogó kiállítás nyílik a Szépművészeti Múzeumban

Az Istenek és démonok királysága – Mezopotámia Kr. e. 1000-500 című tárlat október 5-én nyílik meg, és egészen február elejéig látogatható. A szervezők szerint hasonló léptékű kiállítás tízévente csak egy-kettő van a világban.