Vizuál

A műgyűjtés szenvedély, izgalom, meglepetés

2022.01.27. 11:40
Ajánlom
Madeleine Millot-Durrenberger Budapesten, a Mai Manó Házban mutatja be nem mindennapi fotográfiai gyűjteményének egy válogatását. A műgyűjtés szenvedélye című tárlat mégsem egyszerű tematikus válogatás, hanem magának a műgyűjtés folyamatának érzékeltetésére vállalkozik.

A francia műgyűjtő, Madeleine Millot-Durrenberger a nyolcvanas évek óta építi fotográfiai gyűjteményét. Az Európa-szerte számtalanszor kiállított és keresett, közel ezerháromszáz képből álló kollekcióban az egyetemes fotótörténet legfontosabb alkotóinak munkái találhatóak meg.

Többek között Henri Cartier-Bresson, Joel-Peter Witkin, Sophie Calle vagy John Baldessari mellett kortárs sztárok, de a magyar fotótörténet kiemelkedő alkotói – jelen tárlaton Kerekes Gábor, Barta Zsolt Péter, Hajdú József és Brassaï – is szerepelnek katalógusában.

BernardPlossu_MexikoI_24x30cmzselatinosezustnagyitas_BernardPlossu_MexicoI_24x30cmGelatinsilverprint_Fotokredit_CMillot-DurrenbergerCollection-115120.jpg

Bernard Plossu: Mexicol (Fotó/Forrás: Mai Manó Ház/ Madeleine Millot-Durrenberger gyűjteményéből)

Madeleine Millot-Durrenberger a több mint száz fotográfus alkotását magába foglaló kollekciójáról a budapesti kiállítás megnyitóján elmondta, hogy a képeknél sokkal jobban érdeklik a művészi utak, az egyes alkotók fejlődési irányai. A művészekkel történő találkozásokban és beszélgetésekben hisz, a gyűjteményében szereplő képek alkotóinak többségéhez személyes ismeretség köti. A budapesti tárlat nem egyszerűen tematikus válogatás, hanem a strasbourgi gyűjtőnő tevékenységén és nem mindennapi kollekcióján keresztüli kísérlet arra, hogy érzékletesen bemutassa a műgyűjtés folyamatának intellektuális izgalmát, játékosságát, belső lehetőségeit és folyamatos meglepetéseit. A kiállított anyagot ezúttal országonként rendezte be a gyűjtő-kurátor, bár a két japán művész alkotásait más-más országok termeiben fedezhetjük fel.

A kiállítás egyik szenzációja a három nagyméretű Henri Cartier-Bresson zselatinos-ezüst nagyítás, személyes kedvenceink közé tartozik Marie-Georges Méliès egy sarokban, kissé eldugva látható képe, valamint Mario Giacomelli és Rudolf Schaefer három-három képből álló sorozata. 

MarioGiacomelli_Akor_30x40cmzselatinosezustnagyitas_MarioGiacomelli_Laronde_30x40cmGelatinsilverprint_Fotokredit_CMillot-DurrenbergerCollection-115121.jpg

Mario Giacomelli: A kör (Fotó/Forrás: Mai Manó Ház/ Madeleine Millot-Durrenberger gyűjteményéből)

A francia műgyűjtő kezdetben intuitív módon, rokonai és barátai révén került közel a fotográfia műfajához, majd a műgyűjtés életének kulcsponti missziójává vált. Elmerülve a gyűjtés kultúrájában művészeti érdeklődésének középpontjába a kifejezetten fikciós és megrendezett szituációkat alkalmazó, a fénykép tradicionális alkalmazásaitól eltávolodó, néhol a realitást szubjektív módon torzító alkotói attitűdök kerültek. Gyűjteményének jellegzetes törekvése, hogy a valóságot prousti részletességgel, annak szeszélyes komplexitásában foglalja össze és mutathassa meg. Mint mondja: 

A gyűjtemény egyfajta kísérlet a dolgok világban történő szétszóródása, elfelejtése ellen.” 

Madeleine Millot-Durrenberger kollekciójában az egyetemes fotótörténet legfontosabb alkotóinak munkáit csodálhatjuk meg.

PatrickBailly-Maitre-Grand_DicsfenyI_50x50cmzselatinosezustnagyitas_PatrickBailly_Maitre-Grand_NimbeI_50x50cmGelatinsilverprint_Fotokredit_CMillot-DurrenbergerCollection-115118.jpg

Patrick Bailly: Dicsfény (Fotó/Forrás: Mai Manó Ház/ Madeleine Millot-Durrenberger gyűjteményéből)

Kiállított művészek:

Berenice Abbott, Mac Adams, Manuel Álvarez Bravo, Dieter Appelt, Patrick Bailly-Maitre-Grand, John Baldessari, Barta Zsolt Péter, Claude Batho, John Batho, Valérie Belin, Stefano Bianchi, Anna & Bernhard Blume, Brassaï, Bob Carey, Henri Cartier-Bresson, John Coplans, Stephane Couturier, Jean Daubas, Tom Drahos, Suzanne Doppelt, Bernard Faucon, Alain Fleischer, Hiroto Fujimoto, Mario Giacomelli, Hajdú József, Colette Hyvrard, Michel Journiac, Michael Kenna, Kerekes Gábor, Jean le Gac, Marie-Georges Méliés, Duane Michals, Ernest Pignon-Ernest, Bernard Plossu, Georges Rousse, Rudolf Schaefer, Joel-Peter Witkin, Masao Yamamoto

A műgyűjtés szenvedélye
Válogatás a Millot-Durrenberger gyűjteményből
2022. január 25. – 2022. március 20.
Mai Manó Ház

Fejléckép: HenriCartier-Bresson: Henri Matisse portréja (részlet) / fotó: Mai Manó Ház/ Madeleine Millot-Durrenberger gyűjteményéből

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Mégsem mutatja be a Pesti Színház Székely Csaba társadalmi megosztottságról szóló darabját

Sokan várták már nagy izgalommal a Pesti Színház őszre meghirdetett premierjét, amiben Székely Csaba legújabb darabját, a Kalandfilmet mutatták volna be, Kincses Réka rendezésében. CIKKÜNK FRISSÜLT!
Színház

Jelentős színházi társulatok szűnhetnek meg

A kulturális kormányzat nyilvánosságra hozta az előadó-művészeti szervezetek támogatására vonatkozó döntését. Több, a működési támogatások csökkentése miatt eleve nehéz helyzetbe került, akár évtizedes sikeres múlttal és figyelemre méltó jelennel rendelkező, közfeladatot ellátó társulat egyáltalán nem kap támogatást.
Színház

„Vállalom, hogy éltem, és azt, hogy majd meghalok ” – 110 éve született Gobbi Hilda

A legendás színésznő pályája során olyan emlékezetes szerepeket játszott el, mint a Csongor és Tünde Mirigyje, vagy a Hamlet Gertrúdja, az igazi népszerűséget azonban a Szabó család című rádiós családregény Szabó nénije hozta meg számára. 
Zenés színház

VeszprémFest 2023: jön Alvaro Soler, Mariza, Anna Netrebko, Joss Stone, Norah Jones és Rost Andrea

2023-ban 20 éves a VeszprémFest. A kétévtizedes prémium zenei fesztivál július 12. és 16. között a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa program kiemelt zenei rendezvényeként fennállásának egyik legváltozatosabb programjával ünnepel.
Tánc

„Könnyeken átívelő nevetés” – interjú Boris Eifmannal

Ritka és egyedülálló balett érkezik Budapestre június 10-től: a világhírű koreográfus, Boris Eifman 2019-es premierje, A Pygmalion-hatás. A művészt arról kérdeztük, mi a kötődése a komikumhoz, a groteszkhez, és milyen lesz a 21. század táncnyelve.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál gyász

Százegy éves korában elhunyt Francoise Gilot festőművész

A művész hosszú ideje tüdő- és szívproblémákkal küzdött. Francoise Gilot-ra sokáig Pablo Picasso múzsájaként tekintettek csak, de idővel saját munkái révén is kivívta a világ figyelmét.
Vizuál hír

Retrospektív vetítéssorozattal tisztelegnek Tarr Béla előtt Los Angelesben

Június 6. és 10. között a Kossuth-díjas magyar rendező hét felejthetetlen alkotását láthatja az amerikai közönség, méghozzá felújított formában.
Vizuál hír

Ami a fa mögött szárazon marad – Fusz Mátyás a 2023-as Leopold Bloom Képzőművészeti Díj nyertese

Hetedik alkalommal adták át a Leopold Bloom Képzőművészeti Díjat, amit az alapító ír házaspár azzal a céllal hozott létre, hogy a kortárs magyar képzőművészeket támogassa és jelenlétüket erősítse a nemzetközi művészeti színtéren.
Vizuál gyász

Elhunyt a Petrocellit alakító Barry Newman

A 92 éves Newman május 11-én természetes halállal hunyt el egy New York-i kórházban – közölte a hírt a színész felesége a Hollywood Reporterrel, vette észre a HVG.
Vizuál magazin

KÉP-regény: A punk mókamester

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal a Green Day együttes kissé őrült énekeséről nosztalgiázott, egy friss sztori kapcsán.