1935. április 19-én született Dudley Moore angol színész, komikus, zongorista, zeneszerző. Ha egy alkotóra még évtizedek múltán is jól emlékezünk, mint sokan például Moore az Arthur című filmben nyújtott alakítására, az nem feltétlenül a művészi értéknek, de az önfeledt szórakozásnak biztosan szól. És Dudley Moore nagyon tudott szórakoztatni, ebben a filmben Lisa Minnellivel teszi, fergetegesen.
Dudley Moore nem is amerikai volt, hanem nagyon is angol.
Olyannyira, hogy az oxfordi Magdalena College zenei ösztöndíjasa volt, főszakja pedig az orgona.
Hogy a komédia az egyik anyanyelve, persze, már akkor sem tagadhatta. Mint feltörekvő komikus, meghívást kapott a Beyond the Fringe (1963) című szatíra-sorozatba, ami előbb Londonban, majd New Yorkban aratott hangos sikert. Az Angliába visszatérő Moore a Not Only… But Is című show egyik vezéralakja lett, és ebben a műsorban vált előbb alkalmi, majd állandó partnerévé Peter Cook. Londoni, majd amerikai együttműködésük Tony- és Grammy-díjat hozott a párosnak, már a hetvenes évek elején.
Az a Dudley Moore, aki az idősebbek emlékezetében élhet a mai napig is, nem elsősorban angol szatírákban csillantja meg humorérzékét és komikus készségeit, hanem hollywoodi filmekben. Ezek pedig a fergeteges Arthur, az Óvakodj a törpétől Goldie Hawnnal, a Bombanő, vagy A szerelem bolondja.
Az Arthurért Oscarra is jelölték, amit végül a komornyikot játszó Sir John Guilgeud nyert el, a férfi mellékszerepért.
A Golden Globe azért kijárt ezért a szerepért.
Dudley Moore pályája többször visszakanyarodott kiindulópontjához, a zenéhez, már oxfordi éveit követően is kiváló jazz-zenészként tartották számon. Több filmzenét írt, 1994-től pedig Oschestra! néven egy zenei sorozata is futott a Channel 4-on, Solti György karmesterrel.
1995-ben a New York Times zenekritikusával, a szintén kiváló zongorista Rena Fruchterrel folytatott beszélgetés keltette új életre Dudley Moore zenei karrierjét.
Zongoraduójukat Amerika-szerte és Ausztráliában is megcsodálhatta a közönség.
Fejléckép: Solti György és Dudley Moore (fotó: Georges De Keerle / Getty Images Hungary)