Vizuál

A nő, aki megszerezte az ország első Oscar-díját

Egy fantasztikus nő filmkritika
2018.06.08. 08:40
Ajánlom
Végre eljutott a magyar mozikba a film, ami elhappolta az Oscart a Testről és lélekről elől. Nem mellesleg ez a szobor Chile első Oscar-díja. Az Egy fantasztikus nő egyszerre nyomasztó és felemelő dráma, mégis a legemlékezetesebb benne főszereplőjének játéka.

Sebastián Lelio filmjének sikere kísértetiesen hasonlít a tavalyi Az ügyféléhez: Farhadi alkotása is rendszeresen ott volt a fesztiválokon és díjátadókon, tehát mindenféle meglepetés nélkül gyűjtötte be az Oscar-jelölést, díjára viszont kevesen fogadtak volna – aztán a film számára szerencsés politikai fordulatok és társadalmi nyomás hatására pár héttel a gála előtt hirtelen legfőbb esélyessé lépett elő, és be is húzta a díjat.

Oscar-esélylatolgató cikkünkben már mi is úgy írtunk az Egy fantasztikus nőről, mint Oscar-várományosról. Végig jelen volt ugyanis a díjszezonban, de inkább csak jelöltként – legjelentősebb trófeája az Independent Spirit Award Legjobb nemzetközi film-díja volt. Ahogy azonban beindult a Hollywoodot is felrázó TimesUp és MeToo kampány, egyre többen kezdtek odafigyelni a filmre – a legjelentősebb lapok foglalkoztak vele kiemelt helyen, felhívva a figyelmet a transznemű Daniela Vega alakítására, így hirtelen nemcsak ő, de a film is reflektorfénybe került. A többit pedig már tudjuk: Vega első transznemű presenterként léphetett színpadra a gálán, a film pedig elnyerte a Legjobb külföldi filmnek járó Oscart.

Nyerhet-e Oscart a Testről és lélekről?

Kapcsolódó

Nyerhet-e Oscart a Testről és lélekről?

A Berlinaléról jutott az Oscarig Enyedi Ildikó filmje − nemcsak az út egyes állomásait vesszük végig, de azt is, milyen esélyekkel indul a díjért a Testről és lélekről.

Nem lehet tehát eltekintenünk a film körüli felhajtástól. Egyrészt jókor volt jó időben, hiszen az elfogadást és toleranciát hirdető mozi tökéletesen összecseng napjaink legnagyobb hatású társadalmi mozgalmával,

az Egy fantasztikus nő az elmúlt időszak egyik legforróbb filmje, másrészt egészen biztos, hogy egy év múlva nem hogy nem kavar majd viharokat, de még csak beszédtéma sem lesz.

Egyszerűen azért, mert tényleg nem több egy példabeszédnél – annyira erős és egyértelmű benne a rendezői szándék, hogy semmiféle vitát vagy ellenvéleményt nem generál. 

Egy_fantasztikus_no_ELF_Pictures_kicsi (1)-202916.jpg

Egy fantasztikus nő (Fotó/Forrás: ELF Pictures)

A sztori főszereplője az érzékeny és alázatos Marina, aki transznemű énekes-pincérnőként egy bárban dolgozik. Élete az idősebb élettársa, Orlando halálával teljesen felborul;  szerelmével és lelki társával együtt egzisztenciáját is elveszti. Nemcsak a gyásszal és a változással kell azonban megküzdenie, de Orlando családjának tettlegességig fajuló ellenszenvével és a társadalom megvetésével is.

A film legnagyobb erőssége egyértelműen Daniela Vega fantasztikus játéka, aki a gyász minden érzelmi rezdülését tökéletesen hitelesen adja át, legyen szó teátrális sírás-jelenetről, karfaszorítóan felháborító bullyingról vagy egyszerűen arról a borzalmas helyzetről, amikor figurája hiába menne tűzbe szerelméért, egyszerűen semmit sem tehet. Leillo ki is használja őt, arcán talán a kelleténél többször is megpihen a kamera. Az Egy fantasztikus nő lényegében az ő egyszemélyes show-ja, de ez inkább felszabadítóan, mint nyomasztón hatott rá – pedig ez még csak a második filmszerepe!

Rajta kívül azonban pont az a film legnagyobb gyengesége, ami miatt üzenete ilyen hatásos: az egyszerűsége.

A film legfőbb célja, hogy szimpátiát ébresszen Vega karaktere iránt – ami persze nem nehéz, hiszen tényleg remekül játszik. Ezt a szimpátiát a létező valamennyi fénytörésben megkapjuk: csodáljuk, felnézünk rá, majd sajnáljuk és szívből drukkolunk neki. Valahol viszont zavaró, hogy a filmnek egyáltalán nincsenek továbbgondolandó jelenetei vagy rejtett rétegei – pont annyi és az, amit a felszínen látunk: egy egyébként gyönyörűen elkészített dráma arról, hogy attól, hogy mást szeretünk, máshogy viselkedünk vagy öltözködünk, esetleg nemünk sem sorolható be bináris kódokba, mind ugyanolyan emberek vagyunk, akik élnek, alkotnak és szeretnek. Minden történés és jelenet célja ennek alátámasztása - csakhogy mindez talán maradandóbb filmélményt adott volna, ha nem ilyen instant kapszulaként kapjuk meg, amivel nincs más dolgunk, mint lenyelni.

A magyar mozikban az Egy fantasztikus nőt Kis Hajni diák Oscar-díjra jelölt Szép alak című, 15 perces rövidfilmjével vetítik. Főhőse, Orsi egy középiskolában dolgozik takarítónőként. A véletlennek köszönhetően az egyik diáklány, akire mára kosárlabdaedzésen felfigyelt, megadja neki a telefonszámát. Orsi próba-szerencse alapon névtelenül smsezni kezd a lánnyal. Miközben Orsival együtt kezdünk egyre jobban reménykedni és beleélni magunkat a kedves játékba, az agyunk hátsó részében folyton ott motoszkál a kérdés: lehet-e ennek jó vége? Kis Hajni ugyanis nem tündérmesét épít: bár Orsinak egész kedélyesen telnek a napjai, nem hazudja el életének a rögvalóságát sem, legyen szó arról, mit is kell takarítani egy iskolában, vagy hogy hogyan boldogul az anyjával. 

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Zoboki Gábor: A Müpa tervezésében a szakmám és a szenvedélyem találkozott

Immár húsz éve, hogy a Müpa a hazai kulturális élet egyik legjelentősebb helyszínévé vált, nagy sztárok csodálkoztak el, milyen pompás akusztikai környezetben lehet itt muzsikálni. Zoboki Gábor építész felidézte a kezdeteket.
Plusz

Novák Péter, Blaskó Borbála, Szervét Tibor és Várdai István is állami elismerést vehetett át március 15-e alkalmából

Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter állami elismeréseket adott át a közelgő nemzeti ünnep alkalmából a Pesti Vigadóban, március 13-án.
Plusz

Ők kapták a legmagasabb állami kitüntetéseket 2025-ben

Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából a művészeti és a tudományos élet legrangosabb elismeréseit, Kossuth- és Széchenyi-díjakat, valamint Magyar Érdemrend kitüntetéseket adott át Sulyok Tamás köztársasági elnök.
Színház

Csákányi Eszter kapta idén a Psota Irén-díjat, Barisnyikov videón köszöntötte

Csákányi Eszter kapta idén a Psota Irén-díjat. A Rózsavölgyi Szalonban megtartott ünnepélyes díjátadón Pintér Béla mondott laudációt, míg a világhírű balettművész, Mihail Barisnyikov videóüzenet küldött.
Színház

Koncz Andrea: „Könnyen azonosulok a beatnemzedék lelkületével”

Koncz Andrea tizenhárom éve erősíti az Újszínház társulatát. A színésznővel új bemutatója, A hóhér kötele kapcsán színpadi időutazásról, a határon átnyúló pályakezdésről, Jack Kerouac-ról és a támogató családi háttérről is beszélgettünk.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál Zöldhullám

KÉP-regény: Hol van már a tavalyi hó?

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal a Duna rekord alacsony vízállása kapcsán további aggasztó adatokat oszt meg velünk.
Vizuál videó

Sosem látott filmfelvétel került elő az egykori Nemzeti Színház felrobbantásáról

Pontosan hatvan év telt el azóta, hogy a metró építkezésre hivatkozva lerombolták Budapest ikonikus épületét. Az NFI Filmarchívumban most feldolgozott filmfelvételek segítenek abban, hogy azok is átélhessék az élményt, akik sosem járhattak az épületben.
Vizuál ajánló

Csaknem kétszáz filmet neveztek a Magyar Mozgókép Fesztiválra

A korábbi évekhez hasonlóan nagy érdeklődés kíséri a 2025-ös MOZ.GO – Magyar Mozgókép Fesztivált. A február végi határidőig az elmúlt egy év hazai filmes felhozatalából mintegy 200 nevezés érkezett be a szemlére.
Vizuál hír

A legjobb film díját nyerte a Véletlenül írtam egy könyvet Montréalban

Lakos Nóra alkotása nyerte a Montréal Nemzetközi Gyerekfilm Fesztivál fődíját. A hiánypótló családi film világszerte nagy siker és a hazai közönséget is elvarázsolta: januári bemutatója óta több mint 126 ezer néző váltott rá jegyet és azóta is szerepel a mozik műsorán.
Vizuál interjú

Fényművészetről gyerekeknek – edukációs vasárnapi programok a Light Art Museumban

Hogyan hozhatjuk közelebb a kortárs művészetet, közelebbről annak egyik legizgalmasabb ágát, a fényművészetet a fiatalabb korosztályhoz? Hogyan gondolkodik erről a Light Art Múzeum csapata, amelynek tagjai egy egészen egyedi programot dolgoztak ki a GYIK Műhellyel közösen?