A Varga Erika és Varga Helena 2010-ben alapította meg a világ első roma divatstúdióját Romani Design névvel. A testvérpár küldetésének tekinti, hogy a cigányság tradícióját továbbadja, és ezen az örökségen keresztül hidat képezzen a különböző kultúrák között. Varga Erika kommunikációs eszközként tekint a dizájnra, ahogy mondja, az öltözködés és önmagunk kifejezése nemtől, korosztálytól, társadalmi helyzettől függetlenül mindenkit érint. „Minden nemzetiség vagy kisebbség esetében az értelmiség felelőssége, hogy ők meséljék el a saját történetüket, hiszen ez a hiteles önreprezentáció. Az a fajta médiaábrázolás ugyanis, amivel a többségi társadalom többnyire találkozik a cigányság kapcsán, gyakran torz, hamis, esetleg manipulált. A dizájn azonban – mint minden vizuális művészet – képes egyszerűen, mégis élményszerűen értékeket megfogalmazni, így remek lehetőséget nyújt, hogy információkat juttassunk el az emberekhez. Legyen szó akár divatbemutatókról, workshopokról, kiállításokról vagy előadásokról, azt tapasztaljuk, hogy ez működik: az emberek kapcsolódni tudnak hozzá. Reményeink szerint ennek hatására változhat az a sztereotípiákkal teli kép, ami a romákkal kapcsolatban létezik a fejekben.
Aki találkozik a Romani Design termékeivel, új mintákat, új tartalmakat ismer meg, és onnantól kezdve már ezekhez az élményekhez kötik a roma közösség kérdését
– mondja lapunknak Varga Erika.
A Romani Design alkotócsapatával legközelebb május 1-jén, a XV. kerületi Bányász Parkban találkozhatunk, ahol ékszerkészítő workshoppal várják az érdeklődőket. Az eseményen résztvevők számára magas minőségű alapanyagokat biztosítanak, és hagyják, hogy mindenki kibontakoztassa saját alkotói elképzeléseit a csapat támogatásával és segítségével. Varga Erika szerint egy ilyen alkalom sokféleképpen alkalmas arra, hogy társadalmi missziójukat megvalósítsák. A résztvevők egyrészről alkotói élményt szerezhetnek, amit a mai fogyasztói világban csak ritkán nyílik lehetőségünk megtapasztalni, milyen is a saját kezünkkel létrehozni valamit önmagunknak vagy családtagjainknak. Másrészről – teszi hozzá – egy ilyen eseményen új szerepkörben, sokkal közvetlenebb módon találkozhatnak roma alkotókkal és a roma kultúra attribútumaival, ami szintén megváltoztathatja a fejekben élő képeket.
„A tapasztalatunk az, hogy az emberek azért szeretik ezeket a workshopokat, mert együtt tudnak lenni gyerekek és felnőttek. Mi is nyitottsággal állunk feléjük, szívesen beszélgetünk velük azokról a témákról, amik érdeklik őket.
Egy ilyen találkozásból mindenki mást visz magával haza, és bízom benne, hogy ennek hatására később is többet beszélgetnek egymással a romákkal kapcsolatos képükről.
Éppúgy, ahogy az általuk készített tárgyat is hazaviszik: legyen szó nyakláncról, fülbevalóról, bőrkarkötőről vagy kistáskáról, a személyes miliőjükbe bekerül egy roma iparművészek segítségével létrehozott kiegészítő, a legszemélyesebb tárgyaik közé. Innentől kezdve pedig már lesz egy saját történetük, ha erre ránéznek, mindig egy jó élmény fog eszükbe jutni” – fogalmaz a tervező.
A közelmúltban, április 8-án ünnepeltük a nemzetközi roma napot. Arra a kérdésre, volt-e ideje megállni, és elgondolkodni a világ és benne a roma emberek helyzetéről, Varga Erika úgy felelt: számára az idei ünnep különösen örömteli volt. „Úgy láttam, hogy a roma értelmiség és művészközösség nemzetközi szinten is sokkal aktívabb volt, mint az elmúlt években. Több aktivitást tapasztaltam, és erre nagy szükség volt már.
Azt látni, hogy sokan a gyerekekkel közösen, vagy roma és nem roma emberek együtt ünnepelnek, értelemszerűen melegséggel töltötte el a szívem.
Ez a világnap rólunk, a kultúránkról, a hagyományainkról szól. Az identitást ünnepeljük, a művészetet, és ebbe nem szabad, hogy beleszóljon a politika. Fontos, hogy legyen legalább egy napunk, amikor önmagunkra figyelhetünk.”
További részletek Csokonai15 oldalán.
Támogatott tartalom
Fejléckép: A Romani Design kollekciójának egyik különleges darabja (Fotó/Forrás: Romani Design)