Vizuál

A Romani Design a divat segítségével küzd a sztereotípiák ellen

2024.04.25. 10:10
Ajánlom
Május 1-jén a XV. kerületben ékszerkészítő workshopra várja az érdeklődőket a Romani Design alkotócsapata. Varga Erika ötvösművész és tervező, a divatstúdió alapítótagjával arról beszélgettünk, hogyan lehetséges megváltoztatni a divat segítségével a többségi társadalom fejében élő, hamis képet a cigányság kapcsán, valamint milyen módon tudják megvalósítani missziójukat egy workshop keretében.

A Varga Erika és Varga Helena 2010-ben alapította meg a világ első roma divatstúdióját Romani Design névvel. A testvérpár küldetésének tekinti, hogy a cigányság tradícióját továbbadja, és ezen az örökségen keresztül hidat képezzen a különböző kultúrák között. Varga Erika kommunikációs eszközként tekint a dizájnra, ahogy mondja, az öltözködés és önmagunk kifejezése nemtől, korosztálytól, társadalmi helyzettől függetlenül mindenkit érint. „Minden nemzetiség vagy kisebbség esetében az értelmiség felelőssége, hogy ők meséljék el a saját történetüket, hiszen ez a hiteles önreprezentáció. Az a fajta médiaábrázolás ugyanis, amivel a többségi társadalom többnyire találkozik a cigányság kapcsán, gyakran torz, hamis, esetleg manipulált. A dizájn azonban – mint minden vizuális művészet – képes egyszerűen, mégis élményszerűen értékeket megfogalmazni, így remek lehetőséget nyújt, hogy információkat juttassunk el az emberekhez. Legyen szó akár divatbemutatókról, workshopokról, kiállításokról vagy előadásokról, azt tapasztaljuk, hogy ez működik: az emberek kapcsolódni tudnak hozzá. Reményeink szerint ennek hatására változhat az a sztereotípiákkal teli kép, ami a romákkal kapcsolatban létezik a fejekben.

Aki találkozik a Romani Design termékeivel, új mintákat, új tartalmakat ismer meg, és onnantól kezdve már ezekhez az élményekhez kötik a roma közösség kérdését

– mondja lapunknak Varga Erika.

Erika_Varga_RomaniDesignBoziTibor-100337.jpg

Varga Erika (Fotó/Forrás: Tibor Bozi / Redux)

A Romani Design alkotócsapatával legközelebb május 1-jén, a XV. kerületi Bányász Parkban találkozhatunk, ahol ékszerkészítő workshoppal várják az érdeklődőket. Az eseményen résztvevők számára magas minőségű alapanyagokat biztosítanak, és hagyják, hogy mindenki kibontakoztassa saját alkotói elképzeléseit a csapat támogatásával és segítségével. Varga Erika szerint egy ilyen alkalom sokféleképpen alkalmas arra, hogy társadalmi missziójukat megvalósítsák. A résztvevők egyrészről alkotói élményt szerezhetnek, amit a mai fogyasztói világban csak ritkán nyílik lehetőségünk megtapasztalni, milyen is a saját kezünkkel létrehozni valamit önmagunknak vagy családtagjainknak. Másrészről – teszi hozzá – egy ilyen eseményen új szerepkörben, sokkal közvetlenebb módon találkozhatnak roma alkotókkal és a roma kultúra attribútumaival, ami szintén megváltoztathatja a fejekben élő képeket.

„A tapasztalatunk az, hogy az emberek azért szeretik ezeket a workshopokat, mert együtt tudnak lenni gyerekek és felnőttek. Mi is nyitottsággal állunk feléjük, szívesen beszélgetünk velük azokról a témákról, amik érdeklik őket.

Egy ilyen találkozásból mindenki mást visz magával haza, és bízom benne, hogy ennek hatására később is többet beszélgetnek egymással a romákkal kapcsolatos képükről.

Éppúgy, ahogy az általuk készített tárgyat is hazaviszik: legyen szó nyakláncról, fülbevalóról, bőrkarkötőről vagy kistáskáról, a személyes miliőjükbe bekerül egy roma iparművészek segítségével létrehozott kiegészítő, a legszemélyesebb tárgyaik közé. Innentől kezdve pedig már lesz egy saját történetük, ha erre ránéznek, mindig egy jó élmény fog eszükbe jutni” – fogalmaz a tervező.

CSM_20240323_1346-100401.jpg

A Romani Design kézműves foglalkozása (Fotó/Forrás: Csanádi Márton / Romani Design)

A közelmúltban, április 8-án ünnepeltük a nemzetközi roma napot. Arra a kérdésre, volt-e ideje megállni, és elgondolkodni a világ és benne a roma emberek helyzetéről, Varga Erika úgy felelt: számára az idei ünnep különösen örömteli volt. „Úgy láttam, hogy a roma értelmiség és művészközösség nemzetközi szinten is sokkal aktívabb volt, mint az elmúlt években. Több aktivitást tapasztaltam, és erre nagy szükség volt már.

Azt látni, hogy sokan a gyerekekkel közösen, vagy roma és nem roma emberek együtt ünnepelnek, értelemszerűen melegséggel töltötte el a szívem.

Ez a világnap rólunk, a kultúránkról, a hagyományainkról szól. Az identitást ünnepeljük, a művészetet, és ebbe nem szabad, hogy beleszóljon a politika. Fontos, hogy legyen legalább egy napunk, amikor önmagunkra figyelhetünk.”

További részletek Csokonai15 oldalán.

Támogatott tartalom

Fejléckép: A Romani Design kollekciójának egyik különleges darabja (Fotó/Forrás: Romani Design)

Új perspektívákat nyitna a cigány művészeknek az újjászületett Rom Som folyóirat

Kapcsolódó

Új perspektívákat nyitna a cigány művészeknek az újjászületett Rom Som folyóirat

A magyarországi cigányság múltját és művészetét bemutató folyóiratok és újságok az 1990-es évek óta csaknem teljesen megszűntek. Ezt a hiányt pótolnák az immár negyedik alkalommal újraindított Rom Som folyóirat szerkesztői, akiknek célja, hogy a hazai roma lakosság számára kulturális identitást teremtő fórumot nyissanak. 

A roma kultúrát ünnepelték a K11-ben

A roma kultúrát ünnepelték a K11-ben

Harmadik alkalommal rendezték meg a Roma Világnapot a K11 Művészeti és Kulturális Központban, ahol kézműves workshopokkal, zenés meseelőadással, filmvetítéssel és koncerttel várták az érdeklődőket.

Csokonai Nonprofit Kft.

Ha szigorúan a jogszabályokból következő tényeknél maradunk, akkor a Csokonai Nonprofit Kft. a XV. kerület közművelődési, kulturális és kommunikációs gazdasági társasága. Rákospalotán, Pestújhelyen és Újpalotán ellátja a kötelező, valamint az önként vállalt közművelődési, kulturális és tájékoztatási feladatokat.

Szabadabban fogalmazva: a Csokonai Nonprofit Kft. az a cég, amely igyekszik a közművelődési, kulturális és kommunikációs területek integrációjával a 21. század kihívásaira közösségteremtő válaszokat találni. Úgy, hogy ezek körül minőségi, kortárs rendezvények jöjjenek létre.

A Csokonai Nonprofit Kft. tudja, hogy a társadalmi és gazdasági környezet körülöttünk olyan mértékben változik, amelyhez az elmúlt évtizedekben kialakult módszerek már nem képesek alkalmazkodni. Ezért új utakat keres annak érdekében, hogy egy jó múltú intézmény közép és hosszú távon ne csak megőrizhesse értékeit, megóvhassa kis közösségeit, hanem méltó helyet foglaljon el a Főváros kulturális térképén.

Jegyvásárlás

Legolvasottabb

Vizuál

Peter Lindbergh képeivel érkezik a Budapest Fotófesztivál

Országos premierrel indítja programsorozatát a Budapest Fotófesztivál – Magyarországon először a Műcsarnokban láthatók a legendás német divatfotográfus, Peter Lindbergh ikonikus alkotásai.
Vizuál

Újabb Mijazaki-klasszikus jön a mozikba

Folytatódik az ADS Service Ghibli-sorozata, amely során Mijazaki Hajao újabb remekműve kerül nagyvászonra: az 1989-es A Kiki – A boszorkányfutár április 3-tól lesz látható a magyar mozikban.
Klasszikus

Minden, amit a Máté-passióról tudni kell

A zenetörténet két talán legismertebb passiója – a János- és a Máté-passió – Johann Sebastian Bach nevéhez fűződik, utóbbit az idei Bartók Tavaszon is hallhatja a közönség. Most elárulunk néhány érdekességet róla!
Zenés színház

Horváth István a Magyar Állami Operaház kamaraénekese lett

A népszerű tenort a március 23-i Bánk bán-előadás tapsrendje alatt érte a meglepetésszerű bejelentés: a következő szezonban a Magyar Állami Operaház legnagyobb címét viselheti.
Klasszikus

5+1 érdekesség Bartók Mikrokozmoszáról

Bartók Béla Mikrokozmosz című zongorasorozatának tételei, valamint a zeneszerzőt inspiráló mezőségi dallamok állnak a Mezőség-Mikrokozmosz című összművészeti előadás fókuszában. Előbbiről árulunk el most néhány érdekességet.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Ezt olvasta már?

Vizuál hír

Peter Lindbergh képeivel érkezik a Budapest Fotófesztivál

Országos premierrel indítja programsorozatát a Budapest Fotófesztivál – Magyarországon először a Műcsarnokban láthatók a legendás német divatfotográfus, Peter Lindbergh ikonikus alkotásai.
Vizuál ajánló

Újabb Mijazaki-klasszikus jön a mozikba

Folytatódik az ADS Service Ghibli-sorozata, amely során Mijazaki Hajao újabb remekműve kerül nagyvászonra: az 1989-es A Kiki – A boszorkányfutár április 3-tól lesz látható a magyar mozikban.
Vizuál kritika

Mindenki bűnhődik, de nem a saját bűnei miatt

Sós Bálint Dániel első nagyjátékfilmje megdöbbentően érett rendezői debütálás, amely bonyolult morális kérdéseket vet fel, célja mégsem az, hogy moralizáljon. A rendkívül feszült és jól megírt történetet a bravúros technikai megoldások teszik igazán teljessé.
Vizuál magazin

KÉP-regény: A Filmszemle félrelép

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal az újból megrendezett Magyar Filmszemle kapcsán mondja el a véleményét a filmfesztiválokról és a magyar filmgyártásról.
Vizuál ajánló

Színház, képzőművészeti nézőpontból – megnyílt Katkó Tamás kiállítása

Egyszer volt, színház volt… címmel nyílik Katkó Tamás fotóművész kiállítása a Műcsarnokban. A tárlat az alkotó eddigi életművéből válogat: színházi kötődésű, autonóm fotográfiai munkásságát foglalja össze az 1980-as évektől a 2010-es évekig.