Vizuál

„A saját életünket is szeretjük filmszerűen látni”

2018.12.27. 09:25
Ajánlom
A VAN valami furcsa és megmagyarázhatatlannal berobbanó Reisz Gábor második filmjében száz százalékig vitte a személyességet: a főszerepet is maga alakítja. Főhőse egy szakítás után gondolja át, hol rontotta el az életét, és néz szembe saját gyerekkori énjeivel. Az író-rendezővel két fesztivál között beszélgettünk. 

Téged berúgna a tízéves éned a vécébe, ha találkoznátok?

Nem (nevet), de a vécék fontos szerepet töltenek be az életben. Van benne némi humor is, hogy a „leszámolásjelenet” a vécén történik. Köztes hely két világ között. Nekem nincs gyerekem, de a barátaimnak és a bátyámnak is van már. Számukra a mellékhelyiség az egyetlen hely, ahol igazából szabadok, ahol maguk lehetnek. Viszik a könyvet, laptopot, telefont, és ott vannak fél órát.

Mellékes, de életem első kisfilmjét – amit a barátaimmal készítettem – bemutattuk egy gyerekfilmfesztiválon, és annyira izgultam, hogy nem mertem bemenni a vetítésre.

Én szerepeltem benne, mert nem volt más. Nem mertem felkérni senkit. Bementem a vécébe, és bent ültem végig, áthallatszott a falakon, ahogy a művelődési ház termében megy a film. Ez gyakran eszembe jut.

Ezek után még furcsább, hogy most a forgatókönyv és a rendezés mellett a főszerepet is elvállaltad.

Részben szorított az idő: el kellett kezdeni az előkészületeket. Részben pedig a kiindulópont, hogy személyes filmet írsz, azt jelenti, hogy írás közben magadat képzeled el. Ezt el lehet hessegetni, amikor megtalálsz egy szereplőt, és a sztori átalakul, ahogy az ő személyisége is belekerül. Ez itt nem történt meg. Nagyon hosszú castingot tartottunk, közeledett a forgatás, és többen mondták, hogy próbáljuk meg velem – működött, és végül belevágtunk. Egy 55 napos forgatás előtt egy hónappal ezt a döntést behozni olyan, mintha nem egy követ dobnál a tóba, hanem dinamitot. Átalakult a gyártási terv, az egészet át kellett szervezni, iszonyú nagy pluszmunkát adott.

Felkészültél arra, hogy felismernek az utcán?

Az ismertségre nem készültem fel lelkileg. Amikor felvetődött, nehéz és bátorságot igénylő megoldásnak tűnt. Mint amikor előtted van egy akadály, amiről tudod, ha nem mész neki, akkor nagyon fájni fog. Végig éreztem magamban ezt és egy egészséges mazochizmust is, hogy le akarom küzdeni.

Ha elhatároztuk, hogy csinálunk egy nagyon személyes filmet, akkor ez volt, ami feltette a dologra a pontot.

Rossz_versk_5_photobyBenceSzemerey-200717.jpg

Rossz versek (Fotó/Forrás: Szemerey Bence)

A Rossz versek és a VAN olyanok, mint az Annie Hall és a Manhattan. Különböznek, de érződik, hogy egy alkotó munkái. Számodra mi a legfontosabb különbség?

Nagyon sokszor azt éreztem, hogy ez az első filmem. Nekem a VAN egy kaland volt.

Ami számomra nagyon fontos a Rossz versekben – a szerelmi szálon túl, ami a szíve, generátora az egésznek –, az az útkeresés.

Ez a VAN esetében is jelen volt, de itt teljesen másról szól: egy kicsit prostituált felnőttvilágban vissza lehet-e kanyarodni a gyermeki álmokhoz. A párizsi ösztöndíjam idején kevés volt a támasz, eléggé egyedül voltam, és ezekbe a gyerekkori álmokba kezdtem el kapaszkodni. Azt éreztem, hogy nekem ezeket el kell kezdeni írni. Nem véletlenül buggyant ki ez a személyes dolog.

A filmben a múltbeli részek gyakran futnak műfaji filmes részletekbe. A Rossz versek az emlékezés sajátosságait és a filmes eszközöket is szabadon használja.

Saját életünket is szeretjük filmszerűen látni. Nemcsak egy képi világban, hanem egy ritmusban, vágásban is. A saját életemben, amikor kamaszként egy „szerelmi jelenet” végén elsétáltam, akkor szerettem azt képzelni, hogy most jön a végefőcím. Ez a filmszerűség újra előjött az emlékképekben.

Rossz_versek_12_photobyGaborValuska-201443.jpeg

Levendula mező (Fotó/Forrás: Valuska Gábor)

Az is közrejátszott, hogy a film főhőse olyan fickó, akinek az önkifejezés a mániája. Másról se szól az élete. Mire eléri a filmbeli korát, addigra rádöbben, hogy mást sem próbál, mint hogy szeretné valakinek megdobogtatni a szívét – valahogy. A művészeti ágak, amikkel próbálkozik (hosszú idő volt, mire rájöttem, hogy még a vízilabda is ilyen, hiszen ez a játékról szól), nekem összességében kiadják a filmezést. Az, hogy a főhős reklámfilmes, számára kudarc. Nem azt csinálja, amit belül szeretne, nem saját magáról beszél, hanem számára értelmezhetetlen nyelven meséli valaki más történetét.

Természetesen közlekedsz, használod a filmes közeget, és építesz a közös ismeretekre. A film többszöri megtekintésére bazíroztok a rengeteg rejtett utalással?

Ez egy sűrű film volt a forgatókönyvben, és az előkészítés alatt még sűrűbb lett. Olyan rendszert találtunk ki színhasználatban, filmhasználatban a jelen és múlt között, ahogy egyik a másikkal összeér, ami szinte kivitelezhetetlen. Aki másodjára, harmadjára nézi, bonyolult összefüggéseket vesz észre. Hogy egy teljesen random arc az utcáról hogyan kerül be az emlékeidbe. Volt olyan is, aki az emlékképedben előkerül, és később a jelenben is. Például Mónika apja a kötözködő alak a villamoson. Az egész egy agymenés. Ezt egy rendszerben megpróbáltuk felépíteni.

Rossz_versek_1_photobyGaborValuska-200733.jpg

Rossz versek (Fotó/Forrás: Valuska Gábor)

A magyar filmek többségükben elemeltek, kortalanul sterilek, te mindkét filmedbe csempésztél korra jellemző apróságokat. A vasárnapi ebédnél aktuális politikai kérdések is felvetődnek.

Ha ezekben a karakterekben, akik magyarul beszélnek, nincsenek benne a mindennapi frusztrációk, amiket mi hordozunk ebben az országban (más országban meg más frusztrációk vannak), akkor csak a felszínen mozgok.

Amikor leülök írni, nem filmszerű jeleneteket látok, hanem először hús-vér embereket próbálok elképzelni, akiknek a mintáját a saját életemből merítem.

Ismét a te munkád a filmzene is?

Részben, de itt kicsit más. A VAN-nál pár akusztikus hangzású akkordra épül az egész, amit én írtam, és Csorba Lócival átdolgoztuk. Itt is ez volt a kiindulópont, viszont ez a film sokkal eklektikusabb hangszerelést kívánt meg. Sokkal színesebb és hangszeresebb a zene. Billentyűcentrikus. Követni kellett a film stílusát, és sokkal egységesebbnek kellett lennie, amivel a zene kicsit visszalépett.

Ha valaki nem emlékszik igazából a Rossz versek zenéjére, az nem meglepő, mert itt alárendelt szerepet kap néha – de nem mindig, ha például a buszos jelenetre gondolok. Legtöbbször visszalép, mert ha a zene is variálódik, más hangulatok és témák jönnek elő, más melódiák, akkor belehülyül a néző.

Rossz versek

magyar vígjáték, dráma, 97 perc, 2018

2018. december 27. (Forgalmazó: Cirko Film)

VAN valami furcsa és megmagyarázhatatlan - online, ingyen

Kapcsolódó

VAN valami furcsa és megmagyarázhatatlan - online, ingyen

Reisz Gábor második filmje december 27-én érkezik a magyar mozikba. Annak, aki addig nosztalgiázna kicsit jó hír, hogy decemberben online elérhető az előző munkája.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Könyv

Digitalizált formában elérhetőek Petőfi Sándor fiának, a fiatalon elhunyt Zoltánnak versei és levelei

Immár online hozzáférhető Petőfi Sándor és Szendrey Júlia gyermeke, Petőfi Zoltán (1848–1870) 135 verse, valamint 95 darabból álló levelezése az Országos Széchényi Könyvtár Kézirattárában őrzött Petőfi-hagyatékból.
Vizuál

Magyar siker: Jancsó Dávid Oscar-esélyes A brutalista vágásáért

Bejelentették az idei, 97. Oscar-díj jelöltjeit. Idén ismét van magyar jelölt: A brutalista című film vágója, Jancsó Dávid is esélyes az aranyszoborra. A legtöbb jelölést Jacques Audiard Emilia Pérez című, spanyol nyelvű musicalje kapta.
Színház

Elhunyt Lukáts Andor

Életének nyolcvankettedik évében elhunyt Lukáts Andor Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész, rendező – tudatta a Katona József Színház. Számtalan filmben szerepelt, talán a legismertebb alakítása az Eszkimó asszony fázikban volt.
Vizuál

Ön mit tenne, ha hűtlenségen kapná a házastársát?

Szembenézne a problémáival, vagy inkább hívna egy szakembert, aki vállalja, hogy elsimítja a dolgokat? A Volt szerető, nincs szerető című dokumentumfilmben egy hivatásos „szerető-elválasztót” láthatunk munka közben.
Színház

„Az új igazgató tervei olyan elemeket tartalmaznak, amelyek ránk nézve nem kedvezőek” – a Kolibri társulatának nyílt levele

Január 23-án nyílt levélben fordult a nyilvánossághoz a Kolibri Színház társulata, ahol a közelmúltban igazgatóválasztás zajlott le, amelynek eredményeképp 2025. március elsejétől Zalán János vezetheti a gyermek- és ifjúsági színházat.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál ajánló

A Szépművészetiben ünnepli 10. születésnapját a Textúra

A múzeum a korábbi évadok szövegeiből választott ki tízet, melyeket a színészek szokás szerint az ihlető műalkotások társaságában fognak tolmácsolni. Premier: február 11.
Vizuál hír

Magyar siker: Jancsó Dávid Oscar-esélyes A brutalista vágásáért

Bejelentették az idei, 97. Oscar-díj jelöltjeit. Idén ismét van magyar jelölt: A brutalista című film vágója, Jancsó Dávid is esélyes az aranyszoborra. A legtöbb jelölést Jacques Audiard Emilia Pérez című, spanyol nyelvű musicalje kapta.
Vizuál hír

Fókuszban a nyílt gyakorlatok – bemutatta éves programtervét a Ludwig Múzeum

A kortárs művészet megértéséhez fontos, hogy láthatóvá váljanak az alkotásokat létrehozó helyzetek és kapcsolatok. A Ludwig Múzeum 2025-ös kiállításain bemutatott gyakorlatok túllépnek a hagyományos kereteken, összekapcsolják a művészetet a társadalommal, és új kifejezési formákat, közösségi élményeket teremtenek.
Vizuál kritika

Ön mit tenne, ha hűtlenségen kapná a házastársát?

Szembenézne a problémáival, vagy inkább hívna egy szakembert, aki vállalja, hogy elsimítja a dolgokat? A Volt szerető, nincs szerető című dokumentumfilmben egy hivatásos „szerető-elválasztót” láthatunk munka közben.
Vizuál hír

Átadták a Magyar Filmakadémia Aranyérmeit

A filmszakmai egyesület a magyar kultúra napján adta át a Filmakadémia Aranyérmeket közössége azon tagjainak, akik kiemelkedő tevékenységükkel vagy akár életművükkel szolgálták a hazai mozgóképkultúrát. Márta Istvánt, Mikulás Ferencet és Novák Jánost is kitüntették.