Vizuál

A százéves Françoise Gilot jubileumi kiállítása a Várfok Galériában

2021.12.16. 19:00
Ajánlom
Tovább folytatódik a Várfok Galéria Françoise Gilot századik születésnapja előtt tisztelgő sorozata. Az art Karlsruhe és az Art Market sikerei után, nagyszabású retrospektív-jellegű kiállítás látható a művész munkáiból a Várfok Galériában.

A Várfok Galéria művészkörének legendás alkotója, Françoise Gilot (1921, Neuilly-Sur-Seine /F) századik születésnapja előtt tisztelgő kiállítás a művész munkásságának minden korszakából felvonultat műveket, a megnyitóra a századik születésnapon, 2021. november 26-án került sor. 

Françoise Gilot a múlt évszázad művészetének utolsó szemtanúja – a Várfok Galériában őt éltető kiállítás személyén és festészetén keresztül történő időutazás.

Gilot_A_Taj_fele_vezeto_uton_Onarckep_1952_szines_ceruza_papir_66x50cm-164718.jpg

Françoise Gilot: A táj felé vezető úton, Önarckép, 1952. (Fotó/Forrás: Várfok Galéria)

A tárlat évtizedek fáradhatatlan tehetségének ünnepe: magángyűjteményekből újra felbukkanó lenyűgöző festmények, monumentális méretű lebegővásznak, Magyarországon először megtekinthető alkotások bizonyítják Françoise Gilot méltó helyét a művészettörténetben. Utóbbit az is mutatja, hogy művei olyan neves közgyűjteményekben találhatóak meg, mint a New York-i The Metropolitan Museum of Art vagy a párizsi Centre Pompidou.

Françoise Gilot majd’ nyolcvan évet átívelő festészeti munkássága diadal, életműve az utóbbi évtizedekben fokról fokra került az őt megillető helyre. Számos csatát kellett megvívnia, míg levetkőzte magáról a „Picasso múzsája” címet és a szakma világszerte elsőrangú, önálló művészként ismerte el. Festészetének alakulása természetesen nem kerülhette ki a picassói hatást, ugyanakkor hamar, már az ötvenes évek közepétől kezdve sikerült levetnie magáról e nyomokat és rátalálnia saját, érett stílusára. A későbbiekben kiérdemelten szerzett magának világhírnevet festőként:

erőteljes színeket ötvöző, az absztrakt és a figurális képi világ határán mozgó alkotásaiban az egyszerűségre törekszik, a színek tonalitásainak összehangolására, miközben a világról alkotott filozofikus látásmódját tömör, világos kompozíciókba sűríti.

Művészetének gyökerei a 20. századi művészet forradalmi virágkorába vezetnek vissza, ahol közvetlen kapcsolatban állt a kor olyan jeles alkotóival, mint Braque, Matisse, Juan Gris, Paul Éluard, André Breton, Aragon, Cocteau és Robert Capa.

A kiállítás otthont ad Robert Capa legendás képének is, melyet 1948-ban Gilot-ról és Picassóról készített Vallauris közelében, a tengerparton. 

Gilot_Tajkep_oszloppal_es_fejjel_1966_akvarell_papir_56x76cm-164720.jpg

Françoise Gilot : Tájkép oszloppal és fejjel, 1966. (Fotó/Forrás: Várfok Galéria)

A Várfok Galéria 2000 óta számos önálló kiállítást rendezett Gilot páratlan életművéből és méltán büszke arra, hogy a művész egyedüli európai galériájának mondhatja magát, amely a mai napig személyes kapcsolatot ápol vele, valamint arra a tényre, hogy Európában itt található a művész elérhető alkotásainak legnagyobb gyűjteménye.

IMG_6688-164727.jpg

GILOT 100 (Fotó/Forrás: Várfok Galéria)

Rozsda Endrének, a magyar származású szürrealista festőnek köszönhető, hogy Gilot csatlakozott a Várfok Galéria művészköréhez. A legendás művészkapcsolatnak állít emléket a Várfok Project Room a Françoise-ról álmodom: Françoise Gilot és Rozsda Endre barátsága c. kiállítással. A fotókkal, festményekkel és rajzokkal mesélő tárlat azt a kifinomult nyelvet próbálja megszólaltatni, amit Gilot és Rozsda beszélt egymás között – a festészetben rejlő kölcsönös megértés legszebb megnyilvánulásaival találkozhatunk, egy életre szóló barátság örök lenyomataiként.

GILOT100 – Françoise Gilot jubileumi kiállítása

Françoise-ról álmodom: Françoise Gilot és Rozsda Endre barátsága

A kiállítások 2021. november 27. és 2022. február 12. között tartanak nyitva, keddtől szombatig 11-18 óra között látogathatók.

 

Fejléckép: Françoise Gilot : Tájkép oszloppal és fejjel, 1966 (részlet) / fotó: a Várfok Galéria jóvoltából

Françoise Gilot 100. születésnapja előtt tiszteleg a Várfok Galéria

Kapcsolódó

Françoise Gilot 100. születésnapja előtt tiszteleg a Várfok Galéria

Az art KARLSRUHE vendégeként május 19. és 21. között a Várfok Galéria a Várfok Project Roomban rendezi be hibrid standját, amelyen Françoise Gilot 100. születésnapja előtt tisztelgő One-Artist-Show és a Várfok Highlights válogatás lesz látható. 

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Farkas Gábor pályázatát támogatja a Zeneakadémia szenátusa

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem szenátusa többségi szavazással Farkas Gábor pályázatát támogatta a három jelölt közül április 15-i rektorjelölt-választó ülésén.
Színház

Hunyadkürti Györgyről nevezi el kamaraszínpadát a kaposvári színház 

A kaposvári társulat ily módon tiszteleg a tavaly váratlan hirtelenséggel elhunyt Jászai-díjas színművészére, a játszóhelyen emellett portrédomborművet is avatnak Hunyadkürti György születésnapján. 
Klasszikus

Héja Domonkos a Magyar Rádió Művészeti Együtteseinek új főzeneigazgatója

A karmester május 1-től veszi át az együttesek zenei vezetését. A 2025/26-os évad koncertprogramját már az új főzeneigazgató ismertette a Dohnányi Ernő Zenei Központban tartott sajtóeseményen.
Klasszikus

Fischer Iván: „Ez a hiány megoldhatatlan”

A Budapesti Fesztiválzenekar zeneigazgatója egy interjúban mesélt arról, hogy az állami támogatás reálértékének csökkenése hogyan lehetetleníti el az együttes munkáját.
Klasszikus

A kihívások zeneszerzője – Tóth Péter hatvanéves

Zeneszerzőként színpadi, vokális és hangszeres műveket egyaránt alkot, zeneműkiadót vezet, de Tóth Péter tanít és társadalmi feladatokat is vállal. A Magyar Művészeti Akadémia Zeneművészeti Tagozatának vezetője április 11-én töltötte be hatvanadik életévét.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál magazin

KÉP-regény: A teremtés bukása

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal azt a kérdést teszi fel, emlékszik-e még valaki Ray Wilsonra? Egyúttal azt is megválaszolja, miért érthető, ha a kérdésre a válasz: nem. 
Vizuál hír

Bukovszky Orsolya és Pigler Emília az idei két Friss Csillag

Május 29. és június 4. között rendezik meg a Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztivált. Az idei év különösen fontos mérföldkő a fesztivál történetében: ez lesz az első Oscar-kvalifikáló kiadás.
Vizuál ajánló

Dokumentumfilm készült a budapesti romkocsmákról 

A kulturális élet számos ismert alakjának közreműködésével készült el Sipos Bence Romokból című dokumentumfilmje, amelynek alkotói elsőként kísérelnek meg hiteles lenyomatot adni a fővárosi romkocsmák történetéről, jelenéről és jövőjéről. 
Vizuál magazin

KÉP-regény: Az ősélmény

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos... ezúttal azonban mégsem.
Vizuál ajánló

Utazás a magány és a szexualitás világában – hamarosan a mozikban a Queer

Április 24-én mutatják be itthon Luca Guadagnino legújabb rendezését, a Queert. A film főszerepében Daniel Craig látható, akit alakításáért Golden Globe-díjra jelöltek.