Vizuál

A szomorúság háromszöge tarolt az Európai Filmdíj gálán

2022.12.12. 16:20
Ajánlom
Ruben Östlund szatírája a legjobb filmért, a legjobb rendezésért és a legjobb forgatókönyvért díját is megkapta a Reykjavíkban tartott gálán, Zlatko Buricot pedig a legjobb férfi főszereplőnek választották. A legjobb vígjáték A jó főnök lett.

Ahogy azt előre sejteni lehetett, nem történt nagy meglepetés a 35. Európai Filmdíj gáláján, ahol összesen négy díjat hódított el Ruben Östlund szatírája, A szomorúság háromszöge, amelyet korábban mi is az év filmjének neveztünk.

A nyugati ember tengeribetegsége – Megnéztük az év legjobb filmjét

Kapcsolódó

A nyugati ember tengeribetegsége – Megnéztük az év legjobb filmjét

Akinek pénze van, az bármit megtehet, és meg is tesz, akinek pedig nincs, annak hirtelen elvei lesznek – nagyjából így lehetne összegezni Ruben Östlund új filmjének központi gondolatát. A szomorúság háromszöge teljes joggal söpörte be a cannes-i Arany Pálmát.

Östlund alkotásában – amely korábban a Cannes-i Nemzetközi Filmfesztivál nagydíját is elnyerte – a világ elitjének képmutató életformájából űz gúnyt, néhol már-már egészen gyomorforgató, mégis rettentő szórakoztató módon. Ezt a zsűri is értékelte:

a svéd rendező a legjobb film, a legjobb rendezés és a legjobb forgatókönyv díját is megkapta a Reykjavíkban tartott gálán.

Emellett Zlatko Buric a legjobb férfi főszereplőnek járó elismerést is megnyerte – a filmben ő egy gazdag orosz oligarchát alakított emlékezetes módon.

Az est során mások mellett Vicky Krieps is díjjal távozhatott, akit a legjobb női főszereplőnek választottak a Fűző című filmért, amelyben Sisi királynét alakította. A meglehetősen provokatív filmről mi is írtunk korábban.

Sisi káromkodik és az asztalra csap a róla készült új filmben

Kapcsolódó

Sisi káromkodik és az asztalra csap a róla készült új filmben

Sisi egy vízzel teli kád alján fekszik, kétségbeesett szobalányai pedig felette állva számolják, mennyi ideig tudja visszatartani lélegzetét – így kezdődik az osztrák császárnéról szóló életrajzi dráma, a Fűző, amelyet a Szemrevaló Filmfesztiválon láthatnak először a nézők.

A legjobb vígjátéknak idén a A jó főnök című spanyol filmet választottak. Fernando León de Aranoa alkotásáról kritikánkban azt írtuk: „ügyesen egyensúlyoz a művészfilm és a közönségfilm határán. Mindvégig élvezetes, feszült és fogyasztható, miközben morális témákat is boncolgat. Aki teheti, nézze meg – egész máshogy fog tekinteni utána a mindenkori főnökökre.” A film főszerepében Javier Bardem látható, aki egy mérleggyár képmutató vezetőjét alakítja.

Ilyen főnök csak a filmekben van

Kapcsolódó

Ilyen főnök csak a filmekben van

Javier Bardem felejthetetlen módon alakít A jó főnök című filmben, amely mindamellett, hogy rendkívül humoros és izgalmas, olyan témákról is beszél, mint az emberi méltóság, a hatalom személyiségtorzító ereje és a nagyvállalatok képmutatása.

A nyertesek listája:

  • Legjobb európai film: A szomorúság háromszöge (r.: Ruben Östlund)
  • Legjobb európai rendezés: Ruben Östlund (A szomorúság háromszöge)
  • Legjobb európai forgatókönyv: Ruben Östlund (A szomorúság háromszöge)
  • Legjobb európai női főszereplő: Vicky Krieps (Fűző)
  • Legjobb európai férfi főszereplő: Zlatko Buric (A szomorúság háromszöge)
  • Legjobb európai vígjáték: A jó főnök (r.: Fernando León de Aranoa)
  • Fipresci-díj a legjobb európai felfedezettnek: Small Body (r.: Laura Samani)
  • Legjobb európai dokumentumfilm: Mariupolis 2. (r.: Mantas Kvedaravičius)
  • Legjobb európai animációs film: No Dogs or Italians Allowed (r.: Alain Ughetto)
  • Legjobb rövidfilm: Granny's Sexual Life (r.: Urška Djukić, Emilie Pigeard)

Fejléckép: A szomorúság háromszöge alkotógárdája a 35. Európai Filmdíjátadón (Vittorio Zunino Celotto/Getty Images Hungary)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

„Milyen jövőt építünk így?” – erős videóban áll ki a gyermekekért és az oktatásért a Radnóti Színház

A videóban megjelenik Erdős Virág József Attila-díjas költő, író is, akinek Szóljatok című, ikonikus versét mondják el a művészek.
Klasszikus

Elhunyt Kelemen Pál gordonkaművész

Kelemen Pál 1970-től 1999-ig a Liszt Ferenc Kamarazenekar csellistája volt, az együttessel több mint száz lemezfelvételt készített, emellett az ő nevéhez fűződik Magyarország első magán koncertközvetítő irodája is. A művész hetvenkilenc éves volt.
Zenés színház

Öt fiatal művésszel elindult a Marton Éva Nemzetközi OperaStúdió

Négy magyar és egy osztrák énekes részvételével megkezdte első félévét a Magyar Állami Operaház kétéves szakmai továbbképzése, amelynek fővédnöki tisztségét a világhírű drámai szoprán látja el.
Színház

A Hippolyt, a lakájjal indítja új évadát a dunaújvárosi Bartók Színház

A társulat hét új bemutatót tart, klasszikus és kortárs művek, valamint családi és gyerekelőadások egyaránt színre kerülnek a 2024/2025-ös szezonban.
Klasszikus

Nemcsak koncerteznek, mesterkurzust is tartanak idén a Concerto Budapest sztárfellépői

Mesteriskola, világsztárok, A Hegedű Ünnepe, tematikus napok – a Concerto Budapest a 2024/25-ös évadban is izgalmas, sokrétű programkínálattal várja a közönséget a Zeneakadémián és a Müpában.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál ajánló

Egymillió euró értékben érkeznek műalkotások a Budapest Contemporaryre

A kortárs seregszemle nemzetközi standján 12 galéria 21 művészének 42 alkotása lesz látható és megvásárolható mintegy 1 millió euró értékben. Az idei BCT-t szeptember 26–29. között tartják a Bálnában.
Vizuál hír

Norvég film nyerte a CineFest fődíját

Lilja Ingolfsdottir Szerethető című alkotása a Pressburger Imre-díj mellett további két elismerést is bezsebelt Miskolcon. A szemle gáláján életműdíjat vehetett át Kardos Sándor.
Vizuál hír

Harminchárom napig forog Freund Ádám taxis hiénákról szóló filmje

Várhatóan 2025 végére készül el a rendező első nagyjátékfilmje, a Hiénák, amelynek stábja a következő időszakban Budapest több helyszínén is felbukkan majd. Az alkotók sok humorral átszőtt filmdrámát ígérnek a nézőknek. 
Vizuál magazin

KÉP-regény: A telefonhívás

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal Sztankay István halálának tizedik évfordulója alkalmából eleveníti fel egy több mint húsz évvel ezelőtti, korareggeli telefonhívás emlékét. 
Vizuál ajánló

Ha ősz, akkor skandináv filmek!

Szeptember 26. és október 2. között rendezik meg a 11. Skandináv Filmfesztivált a budapesti Art+ Cinemában. A fesztivál során egy héten át a legkiválóbb északi filmek kerülnek vászonra az Art+ Cinema két mozitermében. A programot premier előtti vetítések, hazai forgalmazásba nem kerülő játékfilmek színesítik.