Vizuál

A tanári szoba című német film nyerte a LUX közönségdíjat

2024.04.17. 13:50
Ajánlom
„Ez az elismerés kiemeli a tanárok, társadalmunk meg nem énekelt hőseinek alapvető szerepét. A legnagyobb tisztelettel nekik ajánljuk ezt a díjat” – fogalmaztak a film alkotói a díj kapcsán.

Az Európai Parlament (EP) és az Európai Filmakadémia közös filmművészeti díját évente ismerik oda ötven százalékban a képviselők, ötven százalékban az európai nézők szavazatait figyelembe véve. A legjobb európai filmnek járó LUX közönségdíjat idén Ilker Çatak Oscar-jelölt A tanári szoba című alkotása nyerte el – jelentették be Brüsszelben április 16-án.

A tanári szoba főhőse egy fiatal, idealista középiskolai tanárnő, aki elhatározza, hogy maga veszi kezébe az iskolai lopások felderítését.

Rejtett kamerával leleplezi a tolvajt, ám ez olyan események láncolatát indítja el, amelyeknek komoly hatása lesz az egész iskolai közösségre, őt magát pedig megoldhatatlan dilemma elé állítják.

Ilker Çatak, a film rendezője és társforgatókönyvírója, Johannes Duncker forgatókönyvíróval és Ingo Fliess producerrel együtt megfogalmazott közös közleményükben a közönségnek és az EP képviselőinek is köszönetet mondtak a díjért, és hangsúlyozták, mélyen megtisztelő számukra, hogy az alkotás széleskörű fogadtatásra talált az európai és Európán kívüli nézők körében.

Ez az elismerés kiemeli a tanárok, társadalmunk meg nem énekelt hőseinek alapvető szerepét. A legnagyobb tisztelettel nekik ajánljuk ezt a díjat

– írták.

A LUX közönségdíjra jelölt alkotások között szerepelt még Estibaliz Urresola Solaguren spanyol rendező A méhek húszezer fajtája és a finn Aki Kaurismaki Hulló levelek című játékfilmje, valamint Nicolas Philibert francia rendező Az Adamanton és az észt Anna Hints Smoke Sauna Sisterhood című című dokumentumfilmje.

Szorongásaink is elpárolognak az észt füstszaunákban

Kapcsolódó

Szorongásaink is elpárolognak az észt füstszaunákban

Füstös-homályos izzasztókamra, fedetlen testrészek, nyers intimitás, mágikus rituálék, nevetés és sírás – a tradicionális észt szaunakultúrába vezet be minket a Smoke Sauna Sisterhood című, szemkápráztató dokumentumfilm.

„Véleményünk szerint valamennyi jelölt nyertes volt, és valamennyi film felhívja a figyelmet arra, hogy miközben a mozi erősíti a képzeletünket, sokféle nézőpontból mutatja be világunkat, képes kiszélesíteni látásmódunkat és gondolkodásunkat” – idézte a honlap Mike Downeyt, a LUX válogatóbizottságának tiszteletbeli elnökét, egyben az Európai Filmakadémia elnökét.

Az EP először 2007-ben ítélte oda a LUX-díjat. Az elismerést 2020 óta az Európai Filmakadémia (EFA) közönségdíjával összevonva LUX közönségdíjként adják át. Tavaly a Közel című belga dráma nyerte el a díjat.

Fejléckép: Jelenet A tanári szoba című filmből (Fotó/Forrás: Mozinet)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Elhunyt Ferenc pápa

A római katolikus egyház első latin-amerikai vezetőjét 88 éves korában, húsvéthétfőn, április 21-én reggel 7 óra 35 perckor érte a halál.
Könyv

„A humor és a mosoly a létezés kovásza” – olvasson bele Ferenc pápa közelmúltban megjelent memoárjába!

Februárban jelent meg magyarul Remény című önéletrajza, az első memoár, amelyet hivatalban lévő pápa adott közre. A közelmúltban elhunyt egyházfő exkluzív fényképekkel színesített könyvében elmeséli családja és saját életútját, valamint reflektál korunk legégetőbb társadalmi kérdéseire is.
Színház

Még háromszor látható A vágy villamosa Budaörsön

Blanche DuBois még három alkalommal kér bebocsátást a húga, Stella otthonába és életébe a Budaörsi Latinovits Színházban. Tennessee Williams klasszikusa, az Ördög Tamás által rendezett A vágy villamosa – amit a 2024. februári bemutató óta közel háromezren láttak – május 30-án búcsúzik Budaörstől.
Vizuál

David Lynch, Stanley Kubrick és Mijazaki Hajao filmjei is szerepelnek az Artmozik éjszakáján

Mindössze két mozijegy áráért hetven film közül válogathatunk az egész éjszakán át tartó Artmozik éjszakáján, amely során az elmúlt év legkiválóbb darabjait láthatja a közönség a fővárosi művészmozikban. A programban klasszikus alkotások is szerepelnek. 

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál ajánló

David Lynch, Stanley Kubrick és Mijazaki Hajao filmjei is szerepelnek az Artmozik éjszakáján

Mindössze két mozijegy áráért hetven film közül válogathatunk az egész éjszakán át tartó Artmozik éjszakáján, amely során az elmúlt év legkiválóbb darabjait láthatja a közönség a fővárosi művészmozikban. A programban klasszikus alkotások is szerepelnek. 
Vizuál magazin

KÉP-regény: A teremtés bukása

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal azt a kérdést teszi fel, emlékszik-e még valaki Ray Wilsonra? Egyúttal azt is megválaszolja, miért érthető, ha a kérdésre a válasz: nem. 
Vizuál hír

Bukovszky Orsolya és Pigler Emília az idei két Friss Csillag

Május 29. és június 4. között rendezik meg a Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztivált. Az idei év különösen fontos mérföldkő a fesztivál történetében: ez lesz az első Oscar-kvalifikáló kiadás.
Vizuál ajánló

Dokumentumfilm készült a budapesti romkocsmákról 

A kulturális élet számos ismert alakjának közreműködésével készült el Sipos Bence Romokból című dokumentumfilmje, amelynek alkotói elsőként kísérelnek meg hiteles lenyomatot adni a fővárosi romkocsmák történetéről, jelenéről és jövőjéről. 
Vizuál magazin

KÉP-regény: Az ősélmény

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos... ezúttal azonban mégsem.