A művek hol egy-egy nagyobb témát, hol adott történetek egy lényeges mozzanatát emelik ki azért, hogy a mai néző figyelmét ne csak az Ószövetség ismert jeleneteire, hanem azok egyedi, számunkra aktuális jelentéseire és lehetséges értelmezéseire is felhívják. A kiállítás előzménye a négy éve a MODEM-ben bemutatott Evangélium 21 kollekció volt, ami az Újszövetség négy evangéliumának tizenkét kiemelt jelentőségű üzenetét dolgozta fel tizenkét művész különböző médiumban készült alkotásaival. A kiállított művek egy magángyűjtemény részei. A tárlat érdekességét az adja, hogy
az érdeklődő olyan értelmezéseket láthat, amelyek a mózesi könyvek továbbgondolására, illetve újraolvasására sarkallnak.
A különböző médiumban készült alkotások megvalósításához az elkötelezett művészetpártoló Kovács Levente és a projekttel foglalkozó kurátor, Petrányi Zsolt olyan művészeket kért fel, akik munkásságában a téma már megjelent, vagy érdeklődésükhöz közel áll. Hasonlóan az Evangélium 21-hez, itt is a teljes kollekciót tizenkét művész művei alkotják, akik a legkülönbözőbb megközelítésekkel álltak a feladathoz. Az Ószövetség jelenetei között a művészet történetében a legtöbbet ábrázoltak, mint Ádám és Éva története, Noé bárkája, Jákob lajtorjája, a tíz csapás, a Tízparancsolat mellett több olyan aspektus is az alkotók figyelmébe került, amelyek nem szokványosak.
Kiállító művészek: Asztalos Zsolt, Chilf Mária, Czene Márta, Gerhes Gábor, Július Gyula, Magyarósi Éva, Mátrai Erik, Rácmolnár Sándor, Szabó Eszter, Uray-Szépfalvi Ágnes, Wechter Ákos, Zellei Boglárka Éva
A kiállító művészek több generációt képviselnek. Mindegyiküket a legjobb hazai intézményekben, illetve külföldön rendezett kiállításokról is ismerheti a közönség. Munkásságuk szerteágazó, különböző médiumokat és témákat érintenek. Az Eredet projektbe történő meghívásukat követően hosszú előkészítő munka vette kezdetét. Az egyéni kutatásokat, művázlatokat időről időre prezentálták, Zsengellér József teológus professzorral egyeztették.
A végeredmény így egy összehangolt műegyüttes lett, amelyben az alkotások sokféleségét a témák sokoldalú, festészeti, installációs, grafikai, fotóhasználatú, vagy animációs megközelítései adják.
A művek egyedi üzenetük mellett azt a kérdést feszegetik, hogy hogyan aktualizálhatók ma az archaikus szövegek, a vallási ábrázolások tradíciói, és miképpen szólítható meg a mai ember a világ eredetéről, az első emberpárról, a bűnről, az áldozathozatalról, a reményről, az erkölcsről szóló sokoldalú történetekkel a jelenkor művészetének kifejezőeszközeivel.
A mostani, MODEM-beli bemutatója az előzetes római prezentáció után az Eredet gyűjtemény első hazai kiállítása, amelyen a tematikus kollekció minden darabját láthatják a nézők. A harmadik emeleti kiállítóterem adottságai lehetővé teszik a művek bibliai sorrendben való bemutatását, így a tárlat látogatói a világ teremtésétől az Ígéret földjére való érkezésig ismerhetik meg a művészek által bemutatott tizenkét kiemelt témát.
Fejléckép: Részlet Wechter Ákos Tízparancsolat című alkotásából (forrás: MODEM)