Vizuál

A Teremtéstől az Ígéret földjéig – kortárs bibliaértelmezések a MODEM-ben

2025.02.05. 15:35
Ajánlom
Február 8-án nyit az Eredet a debreceni MODEM-ben. A gyűjtemény a 21. századi ember nézőpontjából, kortárs magyar művészek segítségével értelmezi Mózes öt könyvét, azaz az emberiség őstörténetét, mely a zsidóság és kereszténység által meghatározott kultúrák értékrendjének alapja. A kiállítás április 20-ig megtekinthető.

A művek hol egy-egy nagyobb témát, hol adott történetek egy lényeges mozzanatát emelik ki azért, hogy a mai néző figyelmét ne csak az Ószövetség ismert jeleneteire, hanem azok egyedi, számunkra aktuális jelentéseire és lehetséges értelmezéseire is felhívják. A kiállítás előzménye a négy éve a MODEM-ben bemutatott Evangélium 21 kollekció volt, ami az Újszövetség négy evangéliumának tizenkét kiemelt jelentőségű üzenetét dolgozta fel tizenkét művész különböző médiumban készült alkotásaival. A kiállított művek egy magángyűjtemény részei. A tárlat érdekességét az adja, hogy

    az érdeklődő olyan értelmezéseket láthat, amelyek a mózesi könyvek továbbgondolására, illetve újraolvasására sarkallnak.

    A különböző médiumban készült alkotások megvalósításához az elkötelezett művészetpártoló Kovács Levente és a projekttel foglalkozó kurátor, Petrányi Zsolt olyan művészeket kért fel, akik munkásságában a téma már megjelent, vagy érdeklődésükhöz közel áll. Hasonlóan az Evangélium 21-hez, itt is a teljes kollekciót tizenkét művész művei alkotják, akik a legkülönbözőbb megközelítésekkel álltak a feladathoz. Az Ószövetség jelenetei között a művészet történetében a legtöbbet ábrázoltak, mint Ádám és Éva története, Noé bárkája, Jákob lajtorjája, a tíz csapás, a Tízparancsolat mellett több olyan aspektus is az alkotók figyelmébe került, amelyek nem szokványosak.

    eredet_esemeny-1-2048x1072-151654.png

    A kiállítás plakátja (Fotó/Forrás: MODEM)

    Kiállító művészek: Asztalos Zsolt, Chilf Mária, Czene Márta, Gerhes Gábor, Július Gyula, Magyarósi Éva, Mátrai Erik, Rácmolnár Sándor, Szabó Eszter, Uray-Szépfalvi Ágnes, Wechter Ákos, Zellei Boglárka Éva

    A kiállító művészek több generációt képviselnek. Mindegyiküket a legjobb hazai intézményekben, illetve külföldön rendezett kiállításokról is ismerheti a közönség. Munkásságuk szerteágazó, különböző médiumokat és témákat érintenek. Az Eredet projektbe történő meghívásukat követően hosszú előkészítő munka vette kezdetét. Az egyéni kutatásokat, művázlatokat időről időre prezentálták, Zsengellér József teológus professzorral egyeztették.

    A végeredmény így egy összehangolt műegyüttes lett, amelyben az alkotások sokféleségét a témák sokoldalú, festészeti, installációs, grafikai, fotóhasználatú, vagy animációs megközelítései adják.

    A művek egyedi üzenetük mellett azt a kérdést feszegetik, hogy hogyan aktualizálhatók ma az archaikus szövegek, a vallási ábrázolások tradíciói, és miképpen szólítható meg a mai ember a világ eredetéről, az első emberpárról, a bűnről, az áldozathozatalról, a reményről, az erkölcsről szóló sokoldalú történetekkel a jelenkor művészetének kifejezőeszközeivel.

    A mostani, MODEM-beli bemutatója az előzetes római prezentáció után az Eredet gyűjtemény első hazai kiállítása, amelyen a tematikus kollekció minden darabját láthatják a nézők. A harmadik emeleti kiállítóterem adottságai lehetővé teszik a művek bibliai sorrendben való bemutatását, így a tárlat látogatói a világ teremtésétől az Ígéret földjére való érkezésig ismerhetik meg a művészek által bemutatott tizenkét kiemelt témát.

    Fejléckép: Részlet Wechter Ákos Tízparancsolat című alkotásából (forrás: MODEM)

    hírlevél

    A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

    Legolvasottabb

    Plusz

    Ők kapták a legmagasabb állami kitüntetéseket 2025-ben

    Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából a művészeti és a tudományos élet legrangosabb elismeréseit, Kossuth- és Széchenyi-díjakat, valamint Magyar Érdemrend kitüntetéseket adott át Sulyok Tamás köztársasági elnök.
    Klasszikus

    Először rendezik meg a Rolla János Zenei Napokat az Óbudai Társaskörben

    A háromnapos eseményt hagyományteremtő céllal rendezi meg az Óbudai Társaskör a 2023-ban elhunyt Kossuth-díjas hegedűművész tiszteletére. A záróestén Kelemen Barnabás, Kokas Katalin és Fenyő László ad kamarakoncertet.
    Vizuál

    Megszűnik az Indafotó

    A szolgáltató közlése szerint március 31-én éjfélkor 13 641 979 fotót törölnek véglegesen. A felhasználók a platform megszűnéséig azonban letölthetik az ott tárolt képeiket.
    Zenés színház

    Elhunyt Németh József operaénekes

    A Liszt-díjas, érdemes művészt március 15-én, életének nyolcvanharmadik évében érte a halál. A Magyar Állami Operaház és a Szegedi Nemzeti Színház is megemlékezett a neves baritonról.
    Vizuál

    Mártonffy Zoltán: „A nézőszám számomra nem mérvadó mértékegysége a sikernek”

    „Engem sosem vonzott, hogy a kamera előtt legyek, engem az fogott meg, ami mögötte van” – fogalmazott Mártonffy Zoltán, a Minden Rendben producere, akivel egyebek közt arról beszélgettünk, miért fogtak bele nagyjátékfilmek gyártásába.

    Nyomtatott magazinjaink

    Ezt olvasta már?

    Vizuál ajánló

    Újra Magyarországon látható a Fejedelmek aranya

    Március 15-én lenyűgöző időszaki kiállítás nyílik Budapesten, a Magyar Nemzeti Múzeumban. A 16-17. századi erdélyi pénzérmék mellett ötvösmunkákat, díszfegyvereket is megtekinthetünk.
    Vizuál interjú

    Mártonffy Zoltán: „A nézőszám számomra nem mérvadó mértékegysége a sikernek”

    „Engem sosem vonzott, hogy a kamera előtt legyek, engem az fogott meg, ami mögötte van” – fogalmazott Mártonffy Zoltán, a Minden Rendben producere, akivel egyebek közt arról beszélgettünk, miért fogtak bele nagyjátékfilmek gyártásába.
    Vizuál hír

    Megszűnik az Indafotó

    A szolgáltató közlése szerint március 31-én éjfélkor 13 641 979 fotót törölnek véglegesen. A felhasználók a platform megszűnéséig azonban letölthetik az ott tárolt képeiket.
    Vizuál Zöldhullám

    KÉP-regény: Hol van már a tavalyi hó?

    A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal a Duna rekord alacsony vízállása kapcsán további aggasztó adatokat oszt meg velünk.
    Vizuál videó

    Sosem látott filmfelvétel került elő az egykori Nemzeti Színház felrobbantásáról

    Pontosan hatvan év telt el azóta, hogy a metró építkezésre hivatkozva lerombolták Budapest ikonikus épületét. Az NFI Filmarchívumban most feldolgozott filmfelvételek segítenek abban, hogy azok is átélhessék az élményt, akik sosem járhattak az épületben.