Vizuál

A tradicionális koreai stílus elevenedik meg a Néprajzi Múzeum új kiállításán

2023.10.18. 13:55
Ajánlom
Hogyan ragadható meg egy nagyváros stílusa és annak történelmi gyökerei? Mi teszi Szöult egyedivé? A Szöul Történeti Múzeum arra tesz kísérletet, hogy mindezt a hagyományos koreai öltözék és lakás múzeumi gyűjteményben őrzött tárgyain keresztül válaszolja meg az október 17-én nyílt budapesti, időszaki kiállításon.

Első vendégkiállítását nyitotta meg a Néprajzi Múzeum október 17-én A koreai stílus – Hagyományos öltözék és lakás Szöulból címmel. A Szöul Történeti Múzeum tárlata a dél-koreai főváros történetét és modern mindennapjait teszi átélhetővé többek között az öltözködés és a lakáskultúra változásának bemutatásán keresztül.

Kemecsi Lajos, a Néprajzi Múzeum főigazgatója a megnyitón elmondta: a legújabb kiállítással már négy időszaki tárlat látogatható a múzeumban két állandó tárlatuk mellett. Mint kiemelte, a kiállítás a koreai főváros, Szöul tradicionális viselet- és lakáskultúráját, valamint ennek az örökségnek a továbbvitelét kívánja bemutatni. „Reményeink szerint tehát bepillantást enged a lenyűgöző koreai életvilágok szépségeibe, miközben a hagyományos és a kortárs kultúra együttéléséről is mesél” – hangsúlyozta, hozzátéve:

a tárlat leginkább a személyes történetekről, párbeszédről és a kulturális találkozások értékeiről szól.

Download-134013.jpg

A Néprajzi Múzeum A koreai stílus című kiállításának részlete (Fotó/Forrás: Szigetváry Zsolt / MTI)

A Néprajzi Múzeumban megtekinthető kiállításon 250 tárgy és számtalan fotó kíséretében mutatják be a dél-koreai fővárost száz évre visszamenőleg. A hosszú történelemmel rendelkező Szöul Korea, ma Dél-Korea fővárosa, egyben legnagyobb városa is. Több mint egy évezreden át fővárosként, s ennek az időszaknak több mint felében a Csoszon-dinasztia (1392–1910) székhelyéül szolgált. Ezalatt a mintegy ötszáz év alatt Szöul jelentette azt a központot, ahol az ország egész területéről származó javak összegyűltek, és amelyen keresztül lehetőség adódott idegen civilizációk és kultúrák megismerésére.

A város vezető szerepet játszott a filozófia, a tudomány és a művészetek terén, és a mindennapokhoz kapcsolódó öltözködési, étkezési és lakáskultúrában is az élen járt.

A 19. században a nyugati kultúra megjelenése jelentős változásokat indított el, a 20. században pedig súlyos háborús pusztítások érték Szöult. Az ezt követő újjáépítés teljesen átalakította a várost. Mégis Szöul minden pontján megtalálhatók a történelmi emlékek és a nagy múltra visszatekintő fővárosi státusz bizonyítékai.

Download1-134013.jpg

A Néprajzi Múzeum A koreai stílus című kiállításának részlete (Fotó/Forrás: Szigetváry Zsolt / MTI)

A kiállításban nemcsak a koreai hagyományt és kultúrát tükröző viseletegyüttes azon darabjai jelennek meg, amelyek a nyugati stílusú öltözködés modern kori elterjedése előtt a tipikus koreai viseletet jelentették, hanem az ebből merítkező modern designer darabok közül is látványos válogatás tekinthető meg. Egy-egy ruhadarabban nemcsak Szöul hagyományai, viselőjének státusza, képzettsége, kora és neme van jelen, hanem az ott élők sorsa, mindennapjai is.

Hasonlóan izgalmas terepe a kiállításnak a hánok, a hagyományos koreai technikával és stílusban készült épület, amelyet a természettel és a környezettel harmóniában alkottak. Előnyei miatt ma is használják Koreában, jóllehet a házak helyett már a modern épületek lakásai jelentik a lakóhelyek leggyakoribb formáját. A kiállításban az épületek szerkezeti érdekességein túl érzékelhetővé válik a férfi és a női terek közötti különbség.

A kiállítás 2024. február 18-ig tekinthető meg.

Fejléckép: Hollye (Traditional Wedding). 1921. (forrás: Szöuli Történeti Múzeum / Néprajzi Múzeum)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

„Milyen jövőt építünk így?” – erős videóban áll ki a gyermekekért és az oktatásért a Radnóti Színház

A videóban megjelenik Erdős Virág József Attila-díjas költő, író is, akinek Szóljatok című, ikonikus versét mondják el a művészek.
Zenés színház

Öt fiatal művésszel elindult a Marton Éva Nemzetközi OperaStúdió

Négy magyar és egy osztrák énekes részvételével megkezdte első félévét a Magyar Állami Operaház kétéves szakmai továbbképzése, amelynek fővédnöki tisztségét a világhírű drámai szoprán látja el.
Klasszikus

Elhunyt Kelemen Pál gordonkaművész

Kelemen Pál 1970-től 1999-ig a Liszt Ferenc Kamarazenekar csellistája volt, az együttessel több mint száz lemezfelvételt készített, emellett az ő nevéhez fűződik Magyarország első magán koncertközvetítő irodája is. A művész hetvenkilenc éves volt.
Színház

A Hippolyt, a lakájjal indítja új évadát a dunaújvárosi Bartók Színház

A társulat hét új bemutatót tart, klasszikus és kortárs művek, valamint családi és gyerekelőadások egyaránt színre kerülnek a 2024/2025-ös szezonban.
Klasszikus

Nemcsak koncerteznek, mesterkurzust is tartanak idén a Concerto Budapest sztárfellépői

Mesteriskola, világsztárok, A Hegedű Ünnepe, tematikus napok – a Concerto Budapest a 2024/25-ös évadban is izgalmas, sokrétű programkínálattal várja a közönséget a Zeneakadémián és a Müpában.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál interjú

Főépítész-toborzó – Horváth Zoltán az építész feladatáról a Ceglédi Kossuth Lajos Gimnázium felújítása kapcsán

Az Ybl Miklós- és Pro Architectura díjas építésszel, Horváth Zoltánnal, a Magyar Művészeti Akadémia köztestületi tagjával az alföldi szecesszióról, a helyben boldogulás lehetőségeiről és a közösség szolgálatáról is beszélgettünk.
Vizuál ajánló

Novemberben ismét kibomlik a valóság Verzió filmfesztiválon

November 6. és 13. között rendezik meg a 21. Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivált. A szervezők idén külön szekciót szentel a dekolonizáció és a dezinformáció témáknak, de örmény, ukrán és brit válogatásokat is láthatunk majd.
Vizuál hír

Borbély Alexandra filmjét nevezi Szlovákia az Oscarra

Az Emma és a halálfejes lepke című szlovák-magyar-cseh koprodukcióban készült történelmi filmben Borbély Alexandra egy özvegy nőt alakít, aki egy zsidó fiút rejteget a második világháború idején.
Vizuál ajánló

Elek Judit filmjével indul a Filmrendezők klubja új évada

Hosszú idő után ismét nagyvásznon láthatjuk a Kossuth-díjas rendező Majd holnap című alkotását. A vetítést követően Till Attila beszélget Elek Judittal a Művész Moziban.
Vizuál ajánló

Egymillió euró értékben érkeznek műalkotások a Budapest Contemporaryre

A kortárs seregszemle nemzetközi standján 12 galéria 21 művészének 42 alkotása lesz látható és megvásárolható mintegy 1 millió euró értékben. Az idei BCT-t szeptember 26–29. között tartják a Bálnában.