Első vendégkiállítását nyitotta meg a Néprajzi Múzeum október 17-én A koreai stílus – Hagyományos öltözék és lakás Szöulból címmel. A Szöul Történeti Múzeum tárlata a dél-koreai főváros történetét és modern mindennapjait teszi átélhetővé többek között az öltözködés és a lakáskultúra változásának bemutatásán keresztül.
Kemecsi Lajos, a Néprajzi Múzeum főigazgatója a megnyitón elmondta: a legújabb kiállítással már négy időszaki tárlat látogatható a múzeumban két állandó tárlatuk mellett. Mint kiemelte, a kiállítás a koreai főváros, Szöul tradicionális viselet- és lakáskultúráját, valamint ennek az örökségnek a továbbvitelét kívánja bemutatni. „Reményeink szerint tehát bepillantást enged a lenyűgöző koreai életvilágok szépségeibe, miközben a hagyományos és a kortárs kultúra együttéléséről is mesél” – hangsúlyozta, hozzátéve:
a tárlat leginkább a személyes történetekről, párbeszédről és a kulturális találkozások értékeiről szól.
A Néprajzi Múzeumban megtekinthető kiállításon 250 tárgy és számtalan fotó kíséretében mutatják be a dél-koreai fővárost száz évre visszamenőleg. A hosszú történelemmel rendelkező Szöul Korea, ma Dél-Korea fővárosa, egyben legnagyobb városa is. Több mint egy évezreden át fővárosként, s ennek az időszaknak több mint felében a Csoszon-dinasztia (1392–1910) székhelyéül szolgált. Ezalatt a mintegy ötszáz év alatt Szöul jelentette azt a központot, ahol az ország egész területéről származó javak összegyűltek, és amelyen keresztül lehetőség adódott idegen civilizációk és kultúrák megismerésére.
A város vezető szerepet játszott a filozófia, a tudomány és a művészetek terén, és a mindennapokhoz kapcsolódó öltözködési, étkezési és lakáskultúrában is az élen járt.
A 19. században a nyugati kultúra megjelenése jelentős változásokat indított el, a 20. században pedig súlyos háborús pusztítások érték Szöult. Az ezt követő újjáépítés teljesen átalakította a várost. Mégis Szöul minden pontján megtalálhatók a történelmi emlékek és a nagy múltra visszatekintő fővárosi státusz bizonyítékai.
A kiállításban nemcsak a koreai hagyományt és kultúrát tükröző viseletegyüttes azon darabjai jelennek meg, amelyek a nyugati stílusú öltözködés modern kori elterjedése előtt a tipikus koreai viseletet jelentették, hanem az ebből merítkező modern designer darabok közül is látványos válogatás tekinthető meg. Egy-egy ruhadarabban nemcsak Szöul hagyományai, viselőjének státusza, képzettsége, kora és neme van jelen, hanem az ott élők sorsa, mindennapjai is.
Hasonlóan izgalmas terepe a kiállításnak a hánok, a hagyományos koreai technikával és stílusban készült épület, amelyet a természettel és a környezettel harmóniában alkottak. Előnyei miatt ma is használják Koreában, jóllehet a házak helyett már a modern épületek lakásai jelentik a lakóhelyek leggyakoribb formáját. A kiállításban az épületek szerkezeti érdekességein túl érzékelhetővé válik a férfi és a női terek közötti különbség.
A kiállítás 2024. február 18-ig tekinthető meg.
Fejléckép: Hollye (Traditional Wedding). 1921. (forrás: Szöuli Történeti Múzeum / Néprajzi Múzeum)