A világ egyik legvékonyabb órája is feltűnik a BÁV árverésén

2019.10.14. 12:50
Egy ismeretlen órásmester 18. század végi függőórájára is licitálhatunk a BÁV október 21-ei óraárverésén a MOM Kulturális Központban. Az árverésen a legnagyobb presztízsű márkák mérnöki csúcsteljesítményei vonulnak fel, a katalógus online böngészhető.

A 180 tételt felsorakoztató kollekcióban megtaláljuk az iraki légierő hivatalos órája mellett Maradona kedvenc Hublot Bing Bangjét, de a búvárok és a hollywoodi sztárok társát, a Panerai Luminort is. Licitálhatunk a Jaeger-LeCoultre örökmozgó Atmos asztali órájára, és nem utolsó sorban egy 200 éves, de máig a világ egyik legvékonyabb függőórájára is. Ha ez nem lenne elég, megszerezhetjük az amerikai elnökök karóráját, és válogathatunk a legnagyobb divatházak ékszerórái között is.

BOR_1901_2005053-123057.jpg

a BÁV óraárverésének egy darabja (Fotó/Forrás: BÁV)

Órák a felhők fölött

Az októberi aukció egyik legnagyobb dobása egy ikonikus Rolex GMT-Master II karóra lesz. Az 1955-ben bemutatott eredeti modell pilótáknak készült, ez volt a PanAm légitársaság hivatalos időmérője is, de idővel a világutazók kedvenc karórájává vált.  A máig családi kézben lévő svájci óramanufaktúra modelljei rövid és hosszútávon is jó befektetésnek számítanak, az ikonikus modell 1,3 millió forintról indul az aukción.

A Breitling Navitimer karóráit gyakorlatilag fedélzeti számítógépként használták az amerikai légierő pilótái már az első világháborúban is. Minden bizonnyal ezért rendelt a 80-as években az iraki légierő is éppen ebből a modellből, ráadásul a szokásos analóg kijelzőt megfejelve, az ebben az évtizedben újításnak számító kvarc kijelzővel. A jelzett, gyűjtői darab 240 ezer forintos kikiáltási árával biztos, hogy nagy licitharcra számíthat.

Navigáció a vízen és a víz alatt

A hajózás szerelmeseit a már a 19. században is tengerészeti kronométereket készítő Ulysee Nardin Chronométre Marine órája hozhatja lázba, amelyet a cég 150. évfordulójára terveztek. A manufaktúra óráit 50 ország tengerészeténél használták, a limitált kiadású darab 450 ezer forintról indul majd.

Aki pedig inkább a víz alatt tölti a szabadidejét, a Panerai Luminor 300 méterig vízálló órájára licitálhat 460 ezer forinttól. Az eredetileg professzionális búvárórákat készítő olasz családi manufaktúra mára már a hollywoodi sztárok kedvenc luxusmárkájává vált.

ScreenShot2019-10-14at123254-123835.png

a BÁV óraárverésének darabjai (Fotó/Forrás: BÁV)

Extrém és kevésbé extrém „földi” sportok

A svájci Revue Thommen óramanufaktúrától érkezik az árverés másik mérnöki csúcsteljesítménye, az Altiland. A különleges karóra felnyitható számlapja alatt egy mechanikus magasságmérő található, a tokba ezen felül egy iránytűt is be lehet helyezni, így az tájolóként is használható. A 3in1 órára 250 ezer forinttól lehet licitálni.

Az aukció legdrágább tétele a futballhoz kötődik. Megszámolni is nehéz, hogy hány világhírű futballista kedvence a Hublot Bing Bangje. Ha Pelé, Messi, Ronaldo vagy a rögtön két Hublotot viselő Maradona után mi is hasonló karórára vágyunk, akkor 4,7 millió forinttól licitálhatunk rá az októberi árverésen.

Az óragyártók technikai bravúrjai

BOR_1901_7075303_fix-123057.jpg

A Revue Thomment nem a navigáció, hanem egy egyszerűbbnek tűnő, de mégis sokáig kivitelezhetetlen komplikáció, az ébresztő tette az elnökök óragyártójává. A Cricket, azaz a tücsök első modelljét Harry Truman kapta ajándékba, aki szinte minden nyilvános szereplésekor viselte. Az elnökök elsőszámú kiegészítője akár 340 ezer forintért ciripelhet reggelente.

Az óragyártó cégek mindig is előszeretettel versenyeztek, hogy minél kisebb vagy minél több komplikációt tartalmazó órákat készítsenek. Az árverés legrégebbi és egyben legvirtuózabb darabját egy ismeretlen órásmester készítette a 18. század végén. A 29 mm átmérőjű női függőóra dupla tokjával és üveggel fedett aprócska számlapjával együtt 2,7 mm, a benne rejlő, szerkezet pedig 1,8 mm vastagságú, ezzel a világ egyik legvékonyabb órája.  A 18. század végén készült arany függőóra, kecses véseteivel és most is működő, kulccsal felhúzható szerkezetével 240 ezer forintról indul az árverésen.

A Jaeger-LeCoultre nevéhez fűződik az Atmos asztali óra is, amely klóretil gázzal töltött tartályának és a benne található membránnak és spirálrugónak köszönhetően a hőmérséklet változásával képes járástartalékot képezni, azaz emberi beavatkozás nélkül önjáró, örökmozgó. Az előző árverésen több mint hatszoros áron, 1,9 millió forintért kelt el egy mérnöki csodának számító Atmos, idén azonban tovább emelkedik a tét: egy egyedi gyűjtői darabbal álltak elő a szakértők.

A design és a nők

A Bauhaus 100. évfordulójának alkalmából kerül árverésre Alain Silberstein Krono 2 karórája, amely lenyűgöző formavilágával rója le a tiszteletét a Bauhaus előtt. Silberstein óráiban egyszerre fedezhetjük fel a grafikus játékosságát és az építész ergonómiailag átgondolt tervezettségét, mindezt a legnagyobb technikai bravúrossággal kombinálva.

Évek óta hódítanak a nagyméretű, maszkulin férfi karórák, melynek egyik örömteli mellékhatásaként a néhány évtizeddel ezelőtti luxusmárkák férfi karórái ma éppen a női, avagy uniszex méretnek felelnek meg. Azokat a hölgyeket, akik inkább ékszerként tekintenek a karórára, a legnagyobb divatházak, mint a Bulgari, Cartier, Chopard mellett a nagy svájci óragyárak, mint az Omega, IWC, Patek Philippe és a Vacheron Constantin is kényeztetik. Ezek az órák jellemzően exkluzív anyaghasználatukkal és kivitelezésükkel, illetve a gyémánt minden árnyalatának felhasználásával veszik fel a versenyt a „hagyományos” ékszerekkel.

ScreenShot2019-10-14at123158-123835.png

Az árverést 2019. október 21-én 18 órakor a MOM Kulturális Központban rendezik meg. Az aukciós kiállítás alatt az órákat a BÁV Aukciósházban (1053 Budapest, Bécsi utca 1.) próbálhatják fel október 12-20. között.

További információ és katalógus ITT megtekinthető.

Fejléckép: A világ egyik legvékonyabb órája (Fotó: BÁV )

Könyv

Az irodalom "bonyolult" férfialakjainak társkereső hirdetései

A könyvekben élvezzük a bonyolult jellemmel rendelkező titokzatos férfiakat, akik nehéz sorsot cipelnek, esetleg titkokat is rejtegetnek. Kérdés, hogy ezek a tulajdonságok egy randi esetén is ilyen vonzóak lennének-e.
Színház

Ki milyen jövőt képzel el a Szabad Tér Színháznak? – Az aspiránsokat kérdeztük

Hárman adtak be pályázatot a Szabad Tér Színház vezetésére: Bán Teodóra jelenlegi ügyvezető mellett Benkő Nóra színművész és Somogyi Szilárd rendező. Lapunk megszólaltatta a három jelöltet.
Jazz/World

Új szenzációk és nagy visszatérők a 2020-as Szigeten

A napokban nyilvánosságra hozta első 80 idei fellépőjének névsorát a Sziget. A teljesség igénye nélkül kicsipegettük belőle a szívünknek legkedvesebb tízet. Akiket szerintünk botorság lenne kihagyni.
Plusz

Fáy Miklós: Hány CD elegendő egy életre?

Fáy Miklós kritikus ezúttal többek között a Philharmonia Orchestra válogatásalbumával, a Honvéd Férfikar születésnapi koncertjével, Michael Chabon új kötetével és a Szentendrei Képtár A nagy könyvlopás című tárlatával foglalkozik.
Zenés színház

Apukák, korhelyek, Alberich, gonosz vagy borvirágos pasik

Nem is igazi basszus, inkább bariton, mondja magáról. De nem is ez a lényeg, hanem az, hogy a legjelentősebb operajátszó helyekre hívják. Pünkösdkor például Salzburgba, de az alábbi beszélgetéshez is Párizsba telefonáltunk. Márciusban A Mester és Margarita premierjén láthatjuk színpadon.

Vizuál hír

Bocsánatot kért az installációt véletlenül összetörő kritikus

Egy üres poharat akart letenni mellé, amikor véletlenül összetört egy 20 ezer dollár (hatmillió forint) értékű kortárs installációt egy mexikói művészeti vásáron.
Vizuál magazin

Női vámpír, vérszívó zenetanár és magyar Drakula – 10 érdekesség a vámpírokról

Mi a retró vámpír film rendezőjének kedvenc vérszívó fun fact-je? Mi az, ami nem fért már be Nagy Zsolt és Walters Lili figurájába? A Drakulics elvtárs rendezőjével összegyűjtöttünk tíz meglepő infót a vámpírokról.
Vizuál morphoto

KÉP-regény: Csináljunk lemezborítót!

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezen a héten egy koncertfotó kalandos utóéletével foglalkozik.
Vizuál Film

Az elmúlt év legjobb cseh filmjeivel jön a Cseh Filmkarnevál

Radek Bajgar Terrorista című fekete komédiájának vetítésével kezdődik a február 19. és 23. között zajló Cseh Filmkarnevál, amelynek műsorán több vígjáték és egy Milos Formanról szóló dokumentumfilm is szerepel. A vetítéseket a budapesti Toldi moziban tartják.
Vizuál magazin

Nézze meg a Wichmann Tamásról szóló dokumentumfilmet!

Az M4 sportcsatorna hozzáférhetővé tette Kövessy Róbert Wichmann Tamásról szóló, „Magyar lapát” című dokumentumfilmjét, amelynek januári díszbemutatóján, még részt vett a tegnap elhunyt sportlegenda.