John Spilsbury londoni térképész és rézmetsző 1766-ban készítette el a világ első kirakósát: Nagy-Britannia térképét ragasztotta a falapra, majd egy funérvágó fűrésszel feldarabolta. A legelső kirakósok (vagy ahogy a haladó nyelvújítók mondják: pázli) oktatási célra szolgáltak. Legtöbbször térképeket kellett kirakni az országhatárok mentén ejtett bevágások szerint. Így tanult földrajzot gyermekként a későbbi III. György és Zsófia Sarolta brit királyné.
A játék első felfutása a múlt században, a Nagy Gazdasági Világválság idejére tehető, hiszen olcsó, de tartalmas elfoglaltságot kínált, nem csak kölyköknek. Hasznos elmebajnokság azoknak, akiknek van türelme hozzá: a kanadai Alzheimer Szövetség kutatása szerint segít az agy aktívan tartásában, így csökkenti az Alzheimer-kór kockázatát.
Akadnak észveszejtően nehéz kirakósok is, ezekből kutattunk fel néhányat. Persze, vannak emberek, akik a legkisebb kényszert sem érzik rá, hogy kirakjanak egy puzzle-t (magam is ezek közé tartozom, minek, ha a kép amúgy úgyis mindig rajta van a dobozon!), őket nem fogják megrémíteni az alábbi fotók.
Aki azonban szeret kirakóssal játszani, sőt képes bármennyi időt és energiát áldozni egy-egy kirakására, az inkább csukott szemmel nézegesse tovább a cikket!
Jackson Pollock Convergence című festménye egyike a leghíresebb alkotásainak. A Springbok játékgyártó kreatívjainak jutott eszébe, hogy kirakóst csinálnak belőle. A termék hatalmas szenzáció volt 1964-ben, rögtön kikiáltották a világ legnehezebb puzzle-jének, és több százezret adtak el belőle. Az első széria 340 darabból állt, de 2003-ban újra kiadták, immár 1000 darabosként.

Jackson Pollock Convergence című festménye a Springbok 500 darabos kirakósán (1968) (Fotó/Forrás: WorthPoint)
Talán még nagyobb szenvedést jelent a Bgraamiens Puzzle The Lines című kirakósa, amelyhez muszáj volt segítséget biztosítani: a darabok hátoldalán betűk jelzik, nagyjából a kép melyik tájékához tartozik.
Első blikkre is könnyebb feladatnak tűnik végezni a Moruska Round Puzzle elnevezésű, 1000 darabos kirakósával, hiszen a szabályos színtérkép hamar elvezet a megoldáshoz.
Lenyűgözően fest ez az achát geodát formázó kirakós (Jessica Rosenkrantz és Jesse Louis-Rosenberg tervezése). Érdekessége, hogy a darabjai korántsem a megszokott formákkal kapcsolódnak egymáshoz.
A LuxeFinds Designs átlátszó kirakósához tényleg pokolra kell menni.
Hasonló ötlettel indultak neki azok a gyártók is, akik a teljesen fehér kirakóst elkészítették.
... a nagy sikerre való tekintettel feketében is.
A BetterCo. kirakósa a Tejutat mintázza. A közeli fotón látszik, hogy nem egyszerű menet.
Nem elég megtalálni Waldót. Először ki kell rakni a 3000 darabos kirakóst, aztán végigpásztázhatjuk a 82x115 centiméteres képet. Hacsak meg nem találtuk már menet közben.
A Ravensburger Krypt nevű játékának már az elnevezése is arról árulkodik, hogy nem mindennapi a feladvány. Legnagyobb kiszerelésében ez a kirakós 40 320 (!) darabból áll!