Vizuál

A világ leghíresebb filmes sikolya

2018.05.24. 09:37
Ajánlom
Sokáig senkinek nem tűnt fel, hogy a filmbeli haláloknál mindig ugyanaz a sikoly csendül fel. Miután felfedezték, már direkt, kikacsintásként használták a Wilhelm-sikolyt.

Valószínűleg mind hallottuk már a kissé életidegen, színpadias sikolyt, amely általában egy kevésbé lényeges mellékszereplő utolsó hangjaként szólal meg a vásznon, mielőtt az szörnyű halált hal. Ez a Wilhelm-sikoly, amely több mint 370 filmben, számtalan sorozatban és tévéműsorban csendült már fel a Star Wars-tól az Indiana Jones-on át a Toy Story-ig.

Az ehhez hasonló hangbetéteket az Oscart odaítélő Akadémia 1963-tól díjazza A legjobb hangvágás kategórián belül. Persze mint szinte minden filmtechnika, ez is óriási változáson esett át az évtizedek alatt; elég csak összehasonlítanunk az első győztes Bolond, bolond világ és az idei díjazott Dunkirk hangzását. A hangeffekteket viszont akkor és most is a külön erre specializálódott ún. Foley artist-ok hozzák létre. A film hőskorában előfordult, hogy vetítés közben, külön szalagról valós időben játszották le a hangeffekteket - ma már persze erről szó sincs.

Ma minden hangművész igyekszik teljes értékű, önálló hangokat létrehozni,

épp ezért meglepő, hogy a Wilhelm-sikoly konzervhangként ilyen hosszú időn át fennmaradhatott.

Az első film, amelyben hallható a sikoly, az 1951-es Distant Drums című western volt, Gary Cooper főszereplésével. A film egyik jelentében egy sekély vízben sétáló katonára támad rá egy aligátor - ekkor hangzik el a filmtörténeti  üvöltés.

Az hang nem a katonát alakító színésztől, hanem egy másik aktortól, Sheb Wooley-tól származik, aki mellesleg zenész is volt, és szintén dolgozott a Distant Drums-on. A sikoly egyébként nem keltett nagy feltűnést a korszakban.

Két évvel később, egy másik westernben, a The Charge at Feather River című Gordon Douglas-moziban azonban ismét felcsendült. A hang az utómunkálatok során bekerült a Warner Bros. stúdió hangtárába, ahol 20 éven keresztül a legkülönbözőbb filmek nyúltak érte, ha színpadias halálokhoz kerestek hangeffekteket. Senkinek sem tűnt fel, hogy ugyanaz a sikoly hangzik el újra és újra - a Wilhelm-sikoly popkulturális  felfedezéséhez ugyanis a Star  Wars franchise is kellett.

George Lucas megasikerének sound designer-e, Ben Brutt fedezte fel a sikolyt, amikor az űreposz első részén dolgozott. Rájött, hogy hány filmben hangzott fel ugyanez a hangeffekt, ő pedig úgy döntött, szintén felhasználja a Star Wars-ban, egyfajta filmtörténeti tiszteletadásként.

Brutt nem tudta felkutatni a hang eredeti alkotóját, meg volt viszont győződve, hogy a The Charge at Feather River-ben hallható először, Wilhelm közlegény nyílvessző általi halála alatt - így elnevezte Wilhelm-sikolynak. 

Mint tudjuk, (majdnem) minden, amihez a Star Wars hozzáér, arannyá változik - így járt a Wilhelm-sikoly is, ami azóta a hollywoodi filmek egyik jellegzetes easter egg-jévé vált. A kiáltás már inkább nevetséges, mint velejéig hatoló, így ha kortárs filmben halljuk, szinte biztosak lehetünk benne, hogy az alkotók kikacsintásként használták. 

 (Via The Vintage News)

Fejléckép: Edvard Munch A sikoly című festménye (Fotó/Forrás: Wikipedia)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Hozzátok térek vissza, mert ide tartozom – beszélgetés Hámori Gabriellával

Hámori Gabriella rengeteget forgatott a színház mellett, kipróbálta, milyen kergetni az amerikai álmot, és színpadi játékában is keresi a filmes jelenlétet. Az Örkény Színház Jászai-díjas színművészével készítettünk interjút.
Vizuál

Átadták a 20. Verzió Filmfesztivál díjait

A jubileumi szemlén idén öt kategóriában versenyeztek a filmek. A Nemzetközi versenyben két díjat is osztottak. A fesztivál a nyertes filmekkel a mozikban november 29-ig, online pedig december 10-ig folytatódik.
Vizuál

Hayao Miyazaki új filmjével kezdődik a 21. Anilogue Animációs Filmfesztivál

A hatnapos budapesti szemlén a közönség a legújabb szórakoztató, illetve művészi animációs alkotások legjavát láthatja. A szervezők emellett kisiskolásoknak és kiskamaszoknak szóló versenyprogrammal is várják a családokat.
Vizuál

Rangos németországi fesztiválon díjazták az Elfogy a levegő című magyar filmet 

Moldovai Katalin első mozifilm rendezése, az Elfogy a levegő kapta az ifjúsági zsűri díját a 72. alkalommal megrendezett Mannheim-Heidelberg Nemzetközi Filmfesztiválon.
Vizuál

Ismét hazánkban láthatóak a holokausztot túlélő Bokor Miklós festményei

November 30-án, a Nemes Galériában nyílik meg a Reflexiók című tárlat, ahol hosszú évtizedek után láthatjuk ismét Magyarországon a 2019-ben elhunyt művész munkáit.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál hír

Rekordárról indul a licit egy Rippl-Rónai-képre

Rippl-Rónai József Kalitkás nőjének első változatának licitje 180 millió forintról indul a Kieselbach Galéria december 17-én 18 órakor rendezendő téli aukcióján a Hotel Marriottban; ekkora kikiáltási árra nem volt példa magyar műtárgyaukción.
Vizuál ajánló

Fotókiállítás nyílt az MMA-ösztöndíjasok alkotásaiból

Február 25-ig a Pesti Vigadóban látható a Generációk című kiállítás, amely hűen tükrözi a fiatal fotóművész-nemzedékek vizuális érzékenységét. 
Vizuál ajánló

A klímaváltozás kérdéseivel foglalkozik a PIM új Madách-kiállítása

A múzeum tárlatának fókuszában az Az embert tragédiája Eszkimó színe áll. A disztópikus jövőkép vizuális megidézése mellett a szervezők szakértők megszólaltatásával keresnek válaszokat a Madách által felvetett, de a ma viszonyokra is érvényes kérdésekre. 
Vizuál ajánló

Hayao Miyazaki új filmjével kezdődik a 21. Anilogue Animációs Filmfesztivál

A hatnapos budapesti szemlén a közönség a legújabb szórakoztató, illetve művészi animációs alkotások legjavát láthatja. A szervezők emellett kisiskolásoknak és kiskamaszoknak szóló versenyprogrammal is várják a családokat.
Vizuál ajánló

Ismét hazánkban láthatóak a holokausztot túlélő Bokor Miklós festményei

November 30-án, a Nemes Galériában nyílik meg a Reflexiók című tárlat, ahol hosszú évtizedek után láthatjuk ismét Magyarországon a 2019-ben elhunyt művész munkáit.