Margaret Watkins, az elfelejtett kanadai fotográfusnő élete egyedinek tűnhet azoknak, akik nem tudnak arról, hogy a modernizmus kezdetén, a 20. század elején hány ambiciózus nő indult el a férfiaknak fenntartott pályán, s hány életmű maradt torzóban, vagy ismeretlenül. A fotográfusnő fogalma már benne élt a köztudatban, a női mivolt nem jelentett kizárást, de életfeltételeik, családi szerepvállalásaik miatt mégis sokan a peremre szorultak.
Tárlatvezetése során E. Csorba Csilla az európai fotótörténetből vett példákkal – francia, magyar, német – kívánja a hasonlóságokat és különbözőségeket érzékeltetni Margaret Watkins és pályatársai között; elsősorban Máté Olga, Marianne Breslauer, Ilse Bing, Rogi André, Laure Albin Guillot életművének egy-egy állomását, alkotását bevonva az előadásába. Bízva abban, hogy a „Watkins-jelenség”, az ő nemzetközi felfedezése másokra is ráirányíthatja majd a figyelmet.
E. Csorba Csilla – a Magyar Fotótörténeti Társaság elnöke – muzeológus, művészettörténész, 2005-2016 között a Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatója. Fontosabb kötetei: Magyar fotográfusnők, Enciklopédia Kiadó, 2001; Székely Aladár a művészi fényképész, Vince Kiadó, 2003; Máté Olga, PIM-Helikon Kiadó, 2006; Ady a portrévá lett arc, PIM, 2008. 2009-ben magyar fotográfusnők (1900-1945) munkáiból rendezett kiállítást Picturing progress címmel Washingtonban, a National Museum of Women in the Artsban.
Művészsorsok, párhuzamosságok és eltérések – E. Csorba Csilla tárlatvezetése Margaret Watkins Fekete fény című kiállításán
2021. november 17., szerda, 18 óra
Mai Manó Ház
Fejléckép: fotó: © Margaret Watkins / Joseph Mulholland Collection, Glasgow / forrás: Mai Manó Ház