A hosszú évek alatt a karácsonyi ajándékbeszerzés origójává vált az Üllői úti Lechner-palota azok számára, akik a magyar művészek kétkezi munkáját dicsérő, egyedi tervezésű műalkotásokat szeretnének az ünnepi dobozokba. December 8-án és 9-én az Iparművészeti Múzeum tizenhatodik alkalommal rendezi meg hagyományos karácsonyi vásárát. Bartha Ágnes, Göbölyös Márta, Zelenák Ágnes és Katalin, Gera Noémi, Szász Károly, Szücsy Krisztina, Toronyi Péter, Várbíró Kinga, Fürjes Dóra és Vereczkey Szilvia mellett több mint száz további iparművész mutatja be legújabb ruháit, ékszereit, kiegészítőit, kerámiáit és játékait.
A vásárra évek óta visszajáró ötvösök, kárpitművészek, divattervezők, keramikusok, grafikusok mellett ez alkalommal új résztvevők is bemutatkoznak a múzeum földszinti üvegcsarnokában. A kortárs alkotók megismerése mellett igényes, garantáltan egyedi ajándékok vásárlására is lehetőség nyílik. A múzeum emeletén a Cégére egy tündér volt... című adventi programsorozat első eseményével várják a családokat az Iparművész Vásár hétvégéjén. A gyerekek szombaton tobozdíszeket, karácsonyi ablakdíszeket, karácsonyfadíszeket készíthetnek és diavetítésen is részt vehetnek, vasárnap pedig csipke-angyal és angyal-lámpás készítése lesz a program.
Egy héttel később a Hopp Ferenc Kelet-ázsiai Művészeti Múzeumban, az ünnep előtti utolsó hétvégén pedig a Nagytétényi Kastélyban várják családi fiesztára a vendégeket. December 15-16-án a délutánok a karácsony hangulatát keleti motívumokkal ötvözik az Andrássy úton: koreai papírok és pecsétek segítségével egzotikus ajándékkísérők készülnek majd, és felfújható gömbökkel kiegészített origami girlandokkal térhetnek haza a legügyesebbek. December 23-án a kastélyban betlehemi bábelőadás, tombola és kézműves foglalkozás mellett ünnepi hangverseny is szerepel a programban.
A Nagytétényi Kastély már december legelején ünneplőbe öltözik: a főváros déli csücskében, csodálatos parkjában mintegy rejtett szigeten nyújt utánozhatatlan helyszínt az elmélyülésre és feltöltődésre. A gyönyörű késő-barokk kastély épületének zárt, védett öble, a kastélypark eleganciája, időtlensége és csendje advent idején megtelik fűszerek illatával, zeneszóval, fénnyel. Mindez évek óta egybeforrva, elengedhetetlenül hozzátartozik a kastély decemberi képéhez, ahogyan a termekben elhelyezett fenyőfák is, melyet kortárs iparművészek varázsolnak karácsonyfává. Angyali karácsony címmel a díszteremben egy új kamara-kiállítás az elmúlt tíz év - iparművészek által készített - karácsonyi díszeiből válogat. A kiállítás keretében a látogatók megnézhetik a korábban a fenyőfákon megcsodált díszeket a kezdetektől a tavalyi díszekig.
A hónap szintén kiemelkedő eseménye a december 14-től látogatható új kiállítás, mely a 110 éves halasi csipkét mutatja be. Cérnába szőtt évszázad címmel az 1902 óta eltelt időszakot mutatják be csipkéken, munkaeszközökön, fényképeken, rajzokon, okleveleken, bélyegeken keresztül. A halasi csipke világhírű magyar innováció, 2010 óta pedig a magyar Szellemi Kulturális Örökség védett eleme. Egyediségét a magyar hagyományokkal keveredő szecessziós mintakincs és a különleges, egyedülálló készítéstechnika adja. Az Iparművészeti Múzeum rendelkezik az első 15 év munkáiból a legnagyobb halasi csipke gyűjteménnyel, de a későbbi korok munkái is nagy számban megtalálhatók a textilgyűjteményben.
A korai halasi csipkék a szecesszió kiemelkedő darabjai, melyek a szecessziós kiállítások és nemzetközi csipkekiállítások állandó szereplői hazánkban és külföldön egyaránt. A halasi csipke a világ számos nagy múzeumi gyűjteményében megtalálható, például a londoni Victoria and Albert Museum-ban, a brüsszeli Musée Royaux d'Art és d'Histoire-ban, a New York-i The Metropolitan Museum of Art-ban, a szentpétervári Ermitage-ban, a római Vatikáni Múzeumban, a bécsi MAK - Österreichisches Museum für angewandte Kunst-ban.