Vizuál

Ahol sálat kötnek a fáknak

2016.12.30. 12:59
Ajánlom
S. Varga Ilona fényképezőgépével nem először járt a Himalája eldugott városaiban. Fotóin keresztül az India legészakibb csücskében fekvő, egykor önálló Ladakh és az ország második legnépesebb városának, Delhinek utcáira pillanthat be, aki ellátogat az Amrita Sher-Gil Kulturális Központba. Február 2-ig meghosszabbítva!

"Ezen a kiállításon olyasmiket szeretnék megmutatni, ami bárhol a világon megtalálható, hiszen az utcák forgataga mindenhol jelen van. De nem mindegy, hogy hol és milyen körülmények között lesünk be egy-egy ország utcáinak életébe. A fotók nem mindegyike klasszikus streetfotó, de nekem nagyon fontosak ezek a képek. India hatalmas, én pedig csak egy kis szeletét jártam be eddig"- indokolta témaválasztását a fotográfus.

S. Varga Ilona közel 50 éve foglalkozik fényképezéssel. Dolgozott koncert- és táncfotósként, de volt sport- és természetfotós is. Majd elkezdte érdekelni a távoli kultúrák világa.

Szeretnék minden olyasmit megörökíteni, ami fontos, amit meg kellene őrizni a globalizáció mind nagyobb térhódítása mellett."

A kiállítás anyagát a Ladakhban és a Delhiben készült képek közül válogatta ki a fotográfus. A Himalájában, 5-7 ezer méter magasan elhelyezkedő Ladakh korábban önálló tartomány volt, ma már India részét képezi. A térségben kevés az igazi utca faluhelyen, a korábbi fővárosban, a húszezer lakosú Lehben azonban még akad. "Számos felvételnek aktualitása is van, amolyan politikai felhangféle. Mint az utcai textilfestő férfi esetében, aki szikh indiai, de tibeti gonchát fest a mecset mellett  és ladakhi nyelven beszélt. Nincs ellentét a ladakhi buddhisták és az indiai szikhek, esetleg muszlimok között. Ez helyi szinten nem jellemző, csak a magas nagypolitikában" - meséli.

A fotós egyik legkedvesebb képén egy több száz éves fa ível át egy városi sikátor felett.

A fákat annyira védik, mint szinte semmi mást, mivel a Himalájában ebben a magasságban igen kevés akad belőlük.

"Lehben, a fővárosban nem ritka az ősrégi fa, melyet különféle módszerekkel védenek, tisztítják a kórokozóktól. Ha kell, kis fémkerítéssel vagy kőrakásokkal bástyázzák körbe vagy védőrétegekkel veszik körül: körbehorgolják vagy "sálat" kötnek rájuk. Ez a fa egy Main Bazaar közeli sikátorban áll már sok száz éve" - avat be a helyi szokásokba S. Varga Ilona.

Előadás:

A kiállításhoz kapcsolódóan S. Varga Ilona február 2-án 18:30-kor előadást tart az Amrita Sher-Gil Kulturális Központban  Ünnepek és rituálék a ladakhi kultúrában címmel. A program ingyenesen látogatható.

Nyitvatartás:

Amrita Sher-Gil Kulturális Központ, 1025 Budapest, Búzavirág u. 14.

Időpont: 2016. december 12 – 2017. január 15. Meghosszabbítva február 2-ig.

H: 10.00 – 13.00 és 14.00 – 17.00

K: 10.00-13.00 és 14.00-17.00

SZ: 10.00 – 13.00 és 14.00 – 17.00

CS: 10.00 – 13.00 és 14.00 – 17.00

P: 10.00 – 13.00 és 14.00 – 17.00

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Zenés színház

Nyitás a végtelenre – interjú Baráth Emőkével

Sűrű a világjáró Baráth Emőke nyárelője, ezúttal itthon. Májusban Mozart Idomeneo, Kréta királya című operájában formálja meg Iliát, június 3-án pedig Aranykor: Mítosz címmel ad nagyszabású koncertet.
Klasszikus

Tomboló siker fogadta a Fesztiválzenekart – Mahler-koncertjük visszahallgatható

Ötcsillagos kritikák zúdultak Fischer Iván karmesterre és a Budapesti Fesztiválzenekarra (BFZ) májusi európai turnéjuk után. Bécs, London, Brugge és Lipcse közönsége egytől egyig álló ovációval ünnepelte a magyar együttest.
Vizuál

Buda Flóra Anna: Van magyar pénz a filmben, csak sajnos ez nem a Filmintézet érdeme

Háromszor is visszautasították Buda Flóra Anna filmtervét, most mégis gratuláltak az Arany Pálmához. A rendező szerint sajnálatos, hogy az ügy eltereli a figyelmet arról, kik, mekkora energiát fektettek a filmbe.
Színház

A zenés előadások és a vígjátékok jegyében hirdetett évadot a Szegedi Nemzeti Színház

Shakespeare szerzőként és témaként is felkerül a szegedi repertoárra, de Puccini, Donizetti, Lehár Ferenc, Kleist és Szabó Maga is szerepel a 2023-24-es szegedi évad alkotói között.
Klasszikus

Nemzetközi zenei díjat nyert az Országos Széchényi Könyvtár tanulmánykötete

Az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) által 2021 őszén kiadott „Eritis mihi testes”. Az 1938-as budapesti Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus hangfelvételei című kétnyelvű tanulmánykötet rangos nemzetközi díjat nyert.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál ajánló

A magyar animáció legendás műhelyei mutatkoznak be Kecskeméten

Magyarország legnagyobb animációs filmfesztiválján a KEDD stúdió, a MOME Anim és a kolozsvári Filmtett Workshop legjobb alkotásait is láthatjuk Jankovics Marcell és Ternovszky Béla klasszikusai mellett.
Vizuál lapszemle

Buda Flóra Anna: Van magyar pénz a filmben, csak sajnos ez nem a Filmintézet érdeme

Háromszor is visszautasították Buda Flóra Anna filmtervét, most mégis gratuláltak az Arany Pálmához. A rendező szerint sajnálatos, hogy az ügy eltereli a figyelmet arról, kik, mekkora energiát fektettek a filmbe.
Vizuál hír

Magyar siker Cannes-ban – mutatjuk a fesztivál legnagyobb nyerteseit

A világ legrangosabb fesztiváljának fődíját Justine Triet francia rendező kapta, aki filmjében a független nőket érintő társadalmi előítéleteket vizsgálja. Buda Flóra Anna 27 című animációs filmjét a legjobb rövidfilmnek választották.
Vizuál magazin

KÉP-regény: Egy legenda mind felett

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Most azt meséli el, amikor Tina Turner 1996-ban a feje fölött énekelte el a Golden Eye-t.
Vizuál hír

Muhi András a Magyar Filmművészek Szövetségének új elnöke

A producer Tarr Bélát váltotta a szövetség élén, akit a közgyűlés egyhangú szavazással tiszteletbeli elnöknek választott meg.