Vizuál

Aki mellékszereplőként is mindig ellopta a show-t – 6+1 kedvenc Val Kilmer-filmünk

2025.04.02. 14:25
Ajánlom
Villámkezű cowboy, jéghideg vadászpilóta, eksztatikus rocksztár vagy profi bankrabló – Val Kilmer megannyi különös karaktert keltett életre a vásznon, rá emlékezve összegyűjtöttük azokat a filmeket, amelyeket mindenképp érdemes újranézni.

Amint arról beszámoltunk, 65 éves korában elhunyt Val Kilmer, a nyolcvanas és kilencvenes évek egyik legnépszerűbb amerikai színésze. Nevéhez számos felejthetetlen film fűződik, erőteljes karizmáját jól példázza, hogy sokaknak még azokból az alkotásokból is ő juthat eszébe először, amelyekben pusztán mellékszerepet vállalt. A színészre emlékezve összegyűjtöttük 6+1 legkedvesebb filmünket.

Top Gun (1986)

Kerozinszag, hangrobbanás, dúgóhúzók és tesztoszteron-túltengés – mi mással kezdhetnénk listánkat, mint a férfiak Titanicjával, Tony Scott 1986-os kultfilmjével, amely az amerikai vadászpilóták világába vezet be minket. A történetet jó eséllyel senkinek sem kell bemutatni: a főhős a Tom Cruise által megformált Maverick, az egyik legtehetségesebb, ám igen forrófejű pilóta. Miután bekerül a haditengerészet elitképzőjébe, lehetősége nyílik, hogy valóra váltsa minden álmát, ám ehhez előbb meg kell tanulnia kontrollálni az érzéseit. Val Kilmer az ő legfőbb vetélytársát, Icemant formálja meg, aki a nevét határtalan higgadtságáról kapta: úgy vezeti a gépeket, mintha jég volna az ereiben. Elég csak ránézni, és ezt gond nélkül is el is hisszük neki.

The Doors (1991)

Oliver Stone 1991-es filmjében a Doors együttessel közösen törthetünk át arra a bizonyos másik oldalra. Kábítószeres látomások, eksztatikus, botrányos színpadi fellépések, rituális szeretkezések, a tudatos és tudattalan határainak elmosódása – mindez csak egy valakinek a személyiségén átlényegítve lehetséges, a zenekar költő-énekesén, akit úgy hívtak: Jim Morrison. A frontember bőrébe bújva Val Kilmer minden bizonnyal élete legkiválóbb alakítását nyújtotta ebben a produkcióban.

Tombstone – A halott város (1993)

George P. Cosmatos westernje itthon talán nem tartozik a kultfilmek közé, pedig jócskán megérdemelné a nagyobb figyelmet. Ezt már az impozáns szereplőgárda is jelzi: Val Kilmer mellett Kurt Russel, Sam Elliott, Bill Paxton és Powers Boothe is látható benne. A film Wyett Earp történetét követi nyomon, aki a nyugalom és biztos megélhetés reményében Tombstone városába költözik, ahol egyesül testvéreivel és régi barátjával, Doc Hollidayjel. A békét azonban néhány törvényen kívüli zavarja meg, Earp és bandája ezért úgy dönt, levadássza a banda vezérét. Val Kilmer Doc Hollidayként teljesen ellopja a show-t kiváló színésztársai elől. A tüdőbeteg, de még mindig hihetetlenül gyorskezű cowboyként minden idők egyik legikonikusabb westernhőse: olyasvalaki, akitől még a legkegyetlenebb banditák is visszahőkölnek rémületükben.

Durr, durr és csók (2005)

Harry (Robert Downey Jr.) kisstílű tolvaj, aki egy elbaltázott betörés miatt kétségbeesésében egy színész-meghallgatáson bújik el. Mire felocsúdna, már Hollywoodban van, ahol egy detektívet kell majd eljátszania. Ráadásul egy macsó magándetektív (Val Kilmer) gondjaira bízzák, hogy felkészüljön a szerepére. Gyűlölet első látásra, de ez még csak a kezdet: hamarosan feltűnik a színen egy sikerre éhes színésznő (Michelle Monaghan), akinek a nyomát holttestek sokasága szegélyezi. Shane Black összetéveszthetetlen humorához tökéletesen illik Robert Downey Jr. és Val Kilmer párosa. Igazi jutalomjáték ez a javából.

Szemtől szemben (1995)

Michael Mann mesterműve meglehet, nem elsősorban Val Kilmer alakítása miatt kívánkozik listánkra, ám kétség nem fér hozzá, hogy a színész filmográfiájának egyik legkiválóbb darabjáról van szó. Neil McCauley (Robert De Niro) az évszázad bűntényére készül. Vincent Hanna nyomozó (Al Pacino), a rendőrség legjobb koponyája, aki már szinte mániákusan üldözi McCauleyt, bármi áron el akarja kapni. Hanna a leggyengébb láncszemet, Christ (Val Kilmer) figyelteti, akit a barátnője megzsarolásával próbál elkapni. A rablást végül sikeresen végrehajtják, a menekülési tervbe azonban hiba csúszik. A mozi egyik ereje abban rejlik, hogy párhuzamosan látjuk a rablóbanda ténykedését, valamint a hadnagy munkáját, és megismerjük a bűnöző jó és a rendőr rossz oldalát egyaránt.

Top Secret (1984)

Ha minden idők legjobb vígjátékait kellene összegyűjtenünk, a Jim Abrahams, David Zucker és Jerry Zucker munkáját dicsérő Top Secret bizonyosan előkelő helyen szerepelne ezen a listán. A történet egy amerikai rocksztárról, Nick Riversről szól, aki lehetőséget kap, hogy a vasfüggönyön túl, az NDK-ban koncertezzen. Arra azonban nem számít, hogy egy piszkos politikai játék egyik bábuja lesz, és a vasfüggöny mögött világuralomra törő, vérgőzös nácikkal kerül szembe. Nick azonban nem esik kétségbe. Egy elrabolt NSZK tudós kiszabadítására indul új szerelmével, a tudós lányával és a földalatti mozgalom képviselőjével.

Izgalmasnak hangzik? Tévedés.

Ezt a filmet véletlenül sem a története miatt imádja mindenki. A Top Secret az agypusztítóan zseniális faviccek és szóviccek miatt szerzett magának kultikus státuszt. Túlzás nélkül kijelenthetjük, ebben a filmben egyetlen perc sem telik anélkül, hogy ne történne valami meghökkentően röhejes dolog, olyasmi, amit látva nem tudjuk, sírjunk-e vagy nevessünk.

+1. Mindörökké Batman (1995)

Legyünk őszinték, Joel Schumacher 1995-ös képregényadaptációjára – főként a Christopher Nolan-féle Batman-trilógia óta – nyugodt lelkiismerettel mondhatjuk, hogy nem öregedett túlzottan jól. Ennek ellenére mégis van valami édesen ostoba bája ennek a mozinak és a flúgos karaktereknek. Val Kilmer a denevérember jelmezébe bújva veszi fel a küzdelmet Gotham City megmentéséért a Tommy Lee Jones által alakított Kétarccal, valamint a Jim Carrey által játszott Rébusszal. A szerethető színészi gárda mellett mindenképp érdemes kiemelni a film látványvilágát: a jelmezek, a maszkok és a díszletek is remek hangulatot kölcsönöznek a történetnek.  

Fejléckép: Val Kilmer a The Doors című filmben (Fotó/Forrás: Port.hu)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Alföldi Róbert: „Ezt ma Magyarországon eléggé pontosan lehet érteni”

Az idei évadban a negyedik előadását rendezi: Varsányi Anna A szent című darabját állítja színpadra a Szegedi Nemzeti Színházban. Az ősbemutatót május 2-án tartják. Alföldi Róberttel az abszurd helyzetekről, az inspiráló műhelymunkáról és a jó szerepekről is beszélgettünk.
Klasszikus

Kiemelkedő versenyeredményeket értek el a Zeneakadémia hallgatói

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zeneszerző szakos hallgatói számos díjat nyertek a csehországi Ostravában megrendezett 14. GENERACE Zeneszerzőversenyen.
Színház

15 sor színház: Hegedűs a háztetőn

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a székesfehérvári Vörösmarty Színház nagyszínpadi előadásáról, a Hegedűs a háztetőnről szól. 15 sor színház.
Jazz/World

Esztergályos Máté: „Megmutattuk, hogy lehet békésen működni egymás mellett a jazz-zenei térben”

Április 30-án a Dohnányi Ernő Zenei Központban ünnepli egyéves születésnapját a Szakcsi Rádió. Az évforduló alkalmából Esztergályos Mátéval, a csatorna főszerkesztőjével beszélgettünk az eddig elért eredményekről, visszajelzésekről és arról, hogyan fogadta őket a szakma.
Színház

Nagy Viktor: „Nem érdemes mindig a fősodorral menni”

Nagyszínpadi Sherlock Holmes-előadással, Molnár Ferenc-darabbal, ír feketekomédiával érkezik a Rejtélyek évada a Thália Színházba. Nagy Viktor művészeti vezető a változó nézői igényekről, médiazajról és a nagy teherbírású társulatról is beszélt a Fideliónak. Interjú.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál ajánló

Fliegauf Bence új filmjében egy démon áll bosszút a törvény felett állókon

Fliegauf Bence minden filmtámogatási rendszertől teljesen függetlenül, évek óta dolgozik legújabb filmjén, a jelenleg utómunkálatoknál tartó Jimmy Jaguáron. Az alkotótól merőben szokatlan misztikus bűnügyi történet ősztől látható a mozikban.
Vizuál hír

Az építészi tudásra alapozó tehetség – 13 magyar sikertörténetet Velencei Építészeti Biennálén

A május 10-től látogatható a 19. Velencei Építészeti Biennále, amelynek idei főtémája az intelligencia. A Magyar Pavilon olyan építészként végzett alkotók munkásságát mutatja be, akik az építészeti tudásukat szakmán kívül kamatoztatják és sikereket értek el.
Vizuál hír

Cannes-ban, Európa legígéretesebb producerei közt mutatkozhat be Sümeghy Claudia

A Magasságok és mélységek, illetve a Véletlenül írtam egy könyvet című filmet is jegyző Sümeghy Claudiát mutatja be a European Film Promotion (EFP) a Producers on the Move elnevezésű programján.
Vizuál hír

Világsztár japán építészek mutatták be az Új Nemzeti Galériát az Oszakai Világkiállításon

A Városligetben felépítendő Új Nemzeti Galéria épületének tervezői, a Pritzker-díjas japán építésziroda, a SANAA alapítói mutatták be az új múzeumi épület terveit április 28-án a 2025-ös Oszakai Világkiállítás magyar pavilonjában.
Vizuál ajánló

Szabadság, sebesség, átalakulás – az autózás és a fotográfia összefonódását mutatja be a Mai Manó új kiállítása

Az autók világát állítja középpontba az Americana – Válogatás Pálfi György fotógyűjteményéből című fotókiállítás. Az április 23-án a Magyar Fotográfusok Ház – Mai Manó Házban megnyílt tárlaton számos világhírű művész képe szerepel.