Vizuál

Aki miatt majdnem Hitchcock rendezte a Titanicot: David O. Selznick

2022.05.10. 09:30
Ajánlom
Az Oscar-díjas producer olyan klasszikusokat jegyez, mint a King Kong, az Elfújta a szél, a David Copperfield vagy az Anna Karenina.

David O. Selznick 1902. május 10-én született egy tehetős pennsylvaniai zsidó családba. Édesapja némafilm-forgalmazó volt, aki miután távozott korábbi munkahelyéről, a World Film Companytól, megalapította saját cégét, a Selznick Picturest. Az új vállalkozás már indulásakor magához csábította a kor legnagyobb sztárjait, többek között Clara Kimball Youngot, miközben munkát adott Davidnek, valamint bátyának, a szintén producerként dolgozó Myronnak.

1926-ban a család Hollywoodba költözött, David pedig rövidesen a Metro-Goldwyn-Mayernél kezdett dolgozni, ahol nem maradt sokáig: 1927-ben a Paramount Pictures vezetőjének, B. P. Schulbergnek az asszisztense és társrendezője lett. Bár pár év múlva már a keleti-parti Paramount Mie vezetője volt, 1931-ban mégis igent mondott az RKO Pictures produkciós igazgatói ajánlatára.

Az RKO-nál töltött időszakban készítette el a mára klasszikussá vált King Kongot.

Bár az 1933-as film siker volt, a stúdió anyagi problémák miatt még a premier évében elbocsátotta, Selznick pedig visszatért az MGM-hez, ekkor már mint alelnök és producer. A magyar származású George Cukorral olyan filmeken dolgozott, mint a David Copperfield és a Dinner at Eight, és ekkor forgott a Két város története, valamint az Anna Karenina is.

GettyImages-954611790-113336.jpg

David O. Selznick, George Cukor, Irene Mayer Selznick és Howard Easterbook (Fotó/Forrás: E. Phillips/Fox Photos/Hulton Archive/Getty Images Hungary)

Az egyre terjeszkedő filmipar azonban nem tette lehetővé, hogy az MGM egyeduralkodó legyen, az egyre terjeszkedő stúdiók rákényszerítették Selznicket, hogy független filmessé váljon. 1935. október 15-én megalapította saját cégét, a Selznick International Picturest. Több filmjét is ezen a stúdión keresztül jelentette meg például Samuel Goldwyn, Korda Sándor, Walter Wanger és Walt Disney is.

Selznick megnyerte magának Ingrid Bergmant is, azonban hét év alatt mindössze két közös filmjük készült el. Ennek ellenére a producer nem szerette, ha a színésznő máshol játszott. Utolsó közös munkájuk 1946-ban készült el, a Forgószél Alfred Hitchcock rendezésében valósult meg.

Hitchcockot egyébként Selznick eredetileg azért csábította a tengerentúlra, hogy filmet forgasson a Titanicról.

Rebecca_1939_poster-114339.jpeg

A Manderley-ház asszonyának plakátja (1940) (Fotó/Forrás: Wikipédia)

A film azonban meghiúsult, mert a kiszemelt hajót túlságosan költséges lett volna Santa Monica partjaihoz vontatni.

1940-ben a producer felért a csúcsra: a cége forgalmazásában készülő Elfújta a szél elhozta a legjobb filmnek járó Oscar-díjat.

Selznick még abban az évben kijött egy új Hitchcock-filmmel, A Manderley-ház asszonyával, amely szintén Oscar-díjat érdemelt, és amelyhez a producer feltűnő reklámkampányt talált ki – egyes plakátokra a „Mi volt Manderley titka?” kérdést íratta.

A sikerek ellenére azonban a producer és a rendezők között állandósult a konfliktus, mert Selznick olykor technikailag megoldhatatlan kérésekkel állt elő.

Ez szűnni nem akaró konfliktusokat generált a cégen belül is.

Selznick stúdiója később egy szervezetbe olvadt, melynek eredményeképpen 1941-ben létrejött a Society of Independent Motion Picture Producers (SIMPP), amelyhez olyan ismert filmesek csatlakoztak, mint Mary Pickford, Orson Welles és Charlie Chaplin.

Korábbi sikereit azonban Selznick ekkor már meg sem tudta közelíteni. 1954-ben a televízióban is bemutatkozott, de a várt eredmény elmaradt. Utolsó munkája 1957-ben készült, a Búcsú a fegyverektől című remake csúfos bukás lett. 1958-tól már csak a Selznick Company Inc.-t igazgatta. 1965. június 22-én szívrohamban halt meg.

Fejléckép: David O. Selznick (forrás: Wikipédia)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Farkas Gábor pályázatát támogatja a Zeneakadémia szenátusa

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem szenátusa többségi szavazással Farkas Gábor pályázatát támogatta a három jelölt közül április 15-i rektorjelölt-választó ülésén.
Színház

Hunyadkürti Györgyről nevezi el kamaraszínpadát a kaposvári színház 

A kaposvári társulat ily módon tiszteleg a tavaly váratlan hirtelenséggel elhunyt Jászai-díjas színművészére, a játszóhelyen emellett portrédomborművet is avatnak Hunyadkürti György születésnapján. 
Klasszikus

Héja Domonkos a Magyar Rádió Művészeti Együtteseinek új főzeneigazgatója

A karmester május 1-től veszi át az együttesek zenei vezetését. A 2025/26-os évad koncertprogramját már az új főzeneigazgató ismertette a Dohnányi Ernő Zenei Központban tartott sajtóeseményen.
Klasszikus

Fischer Iván: „Ez a hiány megoldhatatlan”

A Budapesti Fesztiválzenekar zeneigazgatója egy interjúban mesélt arról, hogy az állami támogatás reálértékének csökkenése hogyan lehetetleníti el az együttes munkáját.
Klasszikus

A kihívások zeneszerzője – Tóth Péter hatvanéves

Zeneszerzőként színpadi, vokális és hangszeres műveket egyaránt alkot, zeneműkiadót vezet, de Tóth Péter tanít és társadalmi feladatokat is vállal. A Magyar Művészeti Akadémia Zeneművészeti Tagozatának vezetője április 11-én töltötte be hatvanadik életévét.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál magazin

KÉP-regény: A teremtés bukása

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal azt a kérdést teszi fel, emlékszik-e még valaki Ray Wilsonra? Egyúttal azt is megválaszolja, miért érthető, ha a kérdésre a válasz: nem. 
Vizuál hír

Bukovszky Orsolya és Pigler Emília az idei két Friss Csillag

Május 29. és június 4. között rendezik meg a Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztivált. Az idei év különösen fontos mérföldkő a fesztivál történetében: ez lesz az első Oscar-kvalifikáló kiadás.
Vizuál ajánló

Dokumentumfilm készült a budapesti romkocsmákról 

A kulturális élet számos ismert alakjának közreműködésével készült el Sipos Bence Romokból című dokumentumfilmje, amelynek alkotói elsőként kísérelnek meg hiteles lenyomatot adni a fővárosi romkocsmák történetéről, jelenéről és jövőjéről. 
Vizuál magazin

KÉP-regény: Az ősélmény

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos... ezúttal azonban mégsem.
Vizuál ajánló

Utazás a magány és a szexualitás világában – hamarosan a mozikban a Queer

Április 24-én mutatják be itthon Luca Guadagnino legújabb rendezését, a Queert. A film főszerepében Daniel Craig látható, akit alakításáért Golden Globe-díjra jelöltek.