Vizuál

Alkotás a társadalom perifériáján túl

2016.03.18. 09:59
Ajánlom
Ön tudja, mi az az art brut? Ez a művészeti irányzat már több mint ötven éve létezik, és van olyan szerencsénk, hogy most Budapesten is megismerkedhetünk vele közelebbről.

Az art brut és az outsider art nehezen fér bele a művészettörténet kategóriáiba, ennek ellenére az elmúlt ötven évben a kortárs művészet részévé vált. E stílusok művelői a társadalmi nyilvánosság perifériáján élnek (eredetileg pszichiátriai betegek műveire alkalmazták a kifejezést), művészetüket (anyagválasztást, felvitelt, ritmust és módot) saját mélységeikből hívják elő, az alkotói folyamat a belső szükségletből fakadó kifejezés intenzitásán alapul. Műveik gyakran teljes titokban, senki által nem ismerve készülnek.

Tárt Kapu Galéria2

Tárt Kapu Galéria2 (Fotó/Forrás: Tárt Kapu Galéria)

Budapesten a 9. kerületi Tárt Kapu Galéria tölti be azt a funkciót, hogy a hazai és a nemzetközi kulturális élet részévé tegye az art brut és outsider művészetet. Az első magyar art brut galéria eredeti működési helye egyébként az OPNI volt, ennek bezárása után költözött a 9. kerületbe. A kiállítótér jelenleg művészeti műhelyként, közösségi térként, találkozási pontként is működik.

A Tárt Kapu Galériában nyílt már kiállítás a Tündérhegyen kezelt betegek munkáiból is. Egy ottani csoportvezetővel beszélgettünk arról, mi mindenre is képes a képzőművészeti terápia, és milyen lehetőségeket rejt magában a pszichológiai terápia során. 
A Határtalan párbeszéd megnyitója a Tárt Kapu Galériában

A Határtalan párbeszéd megnyitója a Tárt Kapu Galériában (Fotó/Forrás: Marcell Benjamin / Tárt Kapu Galéria)

Februárban nyílt Határtalan párbeszéd című kiállításuk azzal a céllal, hogy a művészeti kontextusból mutassa be az art brut és az outsider art sajátosságát. Az április 8-ig megtekinthető tárlaton hét art brut művészt ismerhetünk meg közelebbről.

Március 23-án a kiállításhoz kerekasztal beszélgetés is lesz a galériában Plesznivy Edit, Tóth Eszter művészettörténészekkel, Roskó Gábor festőművésszel és Komáromi Erzsébet Katalin művészetterapeutával, ezen még többet megtudhat az art brut és az outsider art irányzatokról. Ez alkalommal ünneplik a Tárt Kapu Galéria Hőgyes Endre utcai működésének 3. születésnapját is. 

A kiállítók

Balassa Mária alkotásai megtalálhatók a világhíres ART BRUT CENTER GUGGING-ban is. Nőalakjai tusfoltokból jönnek létre, létező és kitalált figurák, létező és kitalált történetekkel. A képeket burjánzó szövegek futják körbe: Mária gondolatai, érzései, asszociációi, amelyek a rajz megalkotásakor születnek.

Balassa Mária grafikái

Balassa Mária grafikái (Fotó/Forrás: Tárt Kapu Galéria)

Bozóki Péter szintén az egyik legismertebb art brut művész mind hazánkban, mind külföldön, képeire a sajátos, részletekbe menő vonalvezetés nyersessége jellemző.

Bozóki Péter grafikái

Bozóki Péter grafikái (Fotó/Forrás: Marcell Benjamin / Tárt Kapu Galéria)

Csom Árpád outsider művész a Balaton-felvidéki kis faluban készíti átütő erejű maszkjait, Heinrich Attila pedig a pécsi, értelmi sérültekkel foglalkozó Fogd a Kezem Alapítvány művészeti műhelyében rajzol. Képei a számára megkapó formájú és színű tárgyakat ábrázolják: régimódi autókat, tömegközlekedési eszközöket, néhány háztartási eszközt: kávéfőzőt, órát, izzósort, kapcsolókat. Egyik kedvenc tárgya egy hajvasaló. Amíg születésnapjára megkapta, rendszeresen elzarándokolt a bolthoz, hogy a kirakatban szemlélhesse. Ezeket a tárgyakat évente több százszor lerajzolja.

Csom Árpád maszkjai

Csom Árpád maszkjai (Fotó/Forrás: Tárt Kapu Galéria)

Kopi Mundi Zoltán: Törpe

Kopi Mundi Zoltán: Törpe (Fotó/Forrás: Tárt Kapu Galéria)

Kopi Mundi Zoltán plasztikái megtalálhatók hazai és külföldi magángyűjteményekben is, keze nyomán a Dunából partra vetett uszadék fákból „barvájok”, bohócok, varázslók és szellemek –, archetipikus figurák formálódnak.

Ritter Gábor olajpasztell várairól ismert, az alakzatok különböző egymásra helyezett színes síkokból állnak össze egésszé. Egyedüli kortárs kiállítóként szerepelt a Belső utak képei – Art brut Ausztriában és Magyarországon című kiállításon a Magyar Nemzeti Galériában.

Tóka Attila a Fogd a Kezem Alapítvány művészeti műhelyében kezdett el festeni. Állatai egyszerre monolit őslények, szeretett háziállatok és játékos-melankolikus háztömbök. Állandó figuráihoz makacsul ragaszkodik, mert kimeríthetetlen variációs lehetőséget jelentenek számára.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Jazz/World

Szívbemarkoló énekléssel mondott végleg búcsút a színpadnak a 93 éves kubai ikon, Omara Portuondo Budapesten – VIDEÓ

A kubai zene élő legendája, a 93 éves Omara Portuondo az előzetes tervek szerint Budapesten adta volna élete utolsó koncertjét október 6-án a Papp László Sportarénában, ám egészségügyi állapota miatt erre végül nem kerülhetett sor.
Zenés színház

„Megéri jónak lenni” – interjú a Budapesti Operettszínház készülő operettmusicaljének szereplőivel

Pejtsik Péter és Orbán János Dénes Hamupipőke című operettmusicaljét november 15., 16. és 17-én mutatja be a Budapesti Operettszínház, Bozsik Yvette Kossuth-díjas balettművész, koreográfus rendezésében.
Vizuál

A bronzkor csodája – bárki megcsodálhatja a 3000 éves Somló-hegyi nyakéket a Nemzeti Múzeumban

A Nyakék a késő bronzkorból címmel megnyitott kamaratárlat a Nemzeti Múzeum Széchényi-termében látogatható. A bronzkor csodájára a Somló-hegyen bukkantak rá a múzeum régészei idén nyáron, a kincsleletet tartalmazó korsó felnyitásáról videó is készült.
Vizuál

Világsztárok alakjában látható Mucsi Zoltán a közelmúltban megnyílt ingyenes kiállításon

Ingyenes kiállítás nyílt a Freyler Art Galériában, amelyben a Mucsi Zoltánról korábban naptárként megjelent fotósorozat további képei láthatók. A színművész ismert emberek és fiktív karakterek bőrébe bújva látható.
Klasszikus

„Kurtág és Beckett küzdelme a szavakért általános érvényű” – Ajtony Csaba karmester, a MIKAMO Közép-Európai Kamarazenekar művészeti vezetője

Október 12-én ismét Budapesten lép fel a három Duna-menti főváros, Bécs, Pozsony és Budapest kiváló fiatal muzsikusait egyesítő MIKAMO Közép-Európai Kamarazenekar: legújabb programjuk az emberi kultúra alapkövét, a beszédet, a szavakat veszi górcső alá a BMC-ben.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál ajánló

A bronzkor csodája – bárki megcsodálhatja a 3000 éves Somló-hegyi nyakéket a Nemzeti Múzeumban

A Nyakék a késő bronzkorból címmel megnyitott kamaratárlat a Nemzeti Múzeum Széchényi-termében látogatható. A bronzkor csodájára a Somló-hegyen bukkantak rá a múzeum régészei idén nyáron, a kincsleletet tartalmazó korsó felnyitásáról videó is készült.
Vizuál ajánló

Világsztárok alakjában látható Mucsi Zoltán a közelmúltban megnyílt ingyenes kiállításon

Ingyenes kiállítás nyílt a Freyler Art Galériában, amelyben a Mucsi Zoltánról korábban naptárként megjelent fotósorozat további képei láthatók. A színművész ismert emberek és fiktív karakterek bőrébe bújva látható.
Vizuál ajánló

Hol van a művész helye a gépi alkotás világában? – kezdődik a 10. pulzArt Kortárs Művészeti Fesztivál

Október 11. és 13. között rendezik meg Sepsiszentgyörgyön a 10. pulzArt Kortárs Művészeti Fesztivált, amely hiánypótló kulturális kínálatot nyújt a székelyföldi régióban.
Vizuál magazin

„A mozgókép megőriz egy sajátos energiamintázatot” – Enyedi Ildikó laudációja Wim Wenders FIAF-díjához

Wim Wenders a Budapesti Klasszikus Film Maraton díszvendégeként vehette át az Uránia Nemzeti Filmszínházban a Filmarchívumok Nemzetközi Szövetségének (FIAF) díját. Az eseményen Enyedi Ildikó méltatta a díjazottat, laudációját a Fidelio felületén olvashatják először.
Vizuál ajánló

Három kortárs alkotást láthat a közönség a 8. Szlovén Filmnapokon

A Toldi Moziban lesz látható Szlovénia idei Oscar-nevezettje, a Megváltás kezdőknek, amelyet a kritikusok Bong Joon-ho Élősködők című filmjéhez hasonlítottak. Vetítik emellett a megtörtént eseten alapuló Megfigyelést, valamint A test című dokumentumfilmet is.