Vizuál

Ami a Judy Garlandról szóló filmből kimaradt

2020.01.10. 01:20
Ajánlom
A színész-énekesnő életének utolsó hónapjairól szóló film jól kezdte a díj-szezont. A Renée Zellweger főszereplésével készült alkotás Garland életének csak az utolsó állomását mutatta meg.

Ha nincs időd olvasni, meg is hallgathatod! A Millásreggeliben beszélgetett szerzőnk a cikk érdekesebb részeiről.

Január elején került a magyar mozikba a Judy című film, amely Judy Garland életének utolsó hónapjaiba enged bepillantást. Az anyagilag és fizikailag is kimerült színész-énekesnő épp válófélben van harmadik férjétől, Sidney Lufttól és kénytelen elfogadni egy londoni felkérést, hogy pénzhez jusson és megszerezhesse két kisebb gyereke felügyeleti jogát. A film élesen megmutatja Garland depresszióját, alkohol- és gyógyszerfüggőségét. Az Óz, a csodák csodája idejébe kalauzoló flashbackekkel pedig azt is feltárja, mi juttatta ide a színésznőt. 

1. Színpadon hároméves kor előtt

The_Gumm_Sisters-213400.jpg

1935:Felül Mary Jane és Dorothy Virginia Gumm; alul: Frances Ethel (Judy Garland) Gumm (Fotó/Forrás: közkincs)

Judy Garland ekkor még Frances Ethel "Baby" Gumm-ként debütált a szórakoztatóiparban nővérei oldalán - mindössze két és fél évesen.

Épp ennyi volt Garland lánya, Liza Minnelli is, amikor édesanyja mellett először megjelent a filmvásznon

a Jó kis nyarakIn the good old summertime című moziban 1949-ben. 

2. A rút kiskacsa

Az ambiciózus mama lelkesen egyengette a Gumm / Garland lányok útját a varietékben, vaudeville műsorokban, olyannyira, hogy legkisebb gyermekével tizenévesen szerződött az akkor épp hatalma teljében lévő MGM. 

Az MGM és a többi stúdió a harmincas-negyvenes években úgy működött, mint egy kis városállam, külön szabályokkal és hierarchiával. Amikor Judy Garland ide került, egy egész sereg, korban hasonló lány és fiú tanult ott. Személyiségüket, külsejüket, imidzsüket is épp úgy formálták, mint a felnőtt sztárokét. Judy pedig az ítélet szerint kövér volt, így a teljesen normális testsúlyú kislányt szigorú diétára fogták.

Lana_Turner_Judy_Garland_Hedy_Lamarr_-_Ziegfeld_Girl_-_1941-235956.png

Lana Turner, Judy Garland, és Hedy Lamarr a Ziegfeld Girlben (1941). (Fotó/Forrás: ©Metro-Goldwyn-Mayer (MGM), 1941)

A különleges étrend a csirkeleves mellett olyan megdöbbentő tételeket tartalmazott, mint a kávé fogyasztása vagy több doboz cigaretta elszívása. 

A filmiparban nem volt ritka, hogy megalázzák a színésznőiket, ahogy arra több memoár rávilágított, azonban egy amúgy is bizonytalan és alacsony önbecsüléssel rendelkező tinédzser esetén ez különösen pusztítónak bizonyult. Judy súlya folyamatos kritika tárgya volt a stúdiónál. Az MGM vezetője,

Louise B. Mayer gyakran tett durva megjegyzéseket a külsejére: rendszeresen hájas malacnak titulálta a lányt vagy az "én kis púpos toronyőrömnek" nevezte

a mindössze 151 centiméteres magassága és a nyaka görbülete miatt. Judynak koronákat tettek a fogára a tökéletes mosolyért, és egy speciális gumiprotézissel korrigálták az orra formáját. Mindenki úgy kezelte, mint egy rút kiskacsát, miközben a stúdió egyik legtöbb bevételt termelő sztárja volt. Végül 15 év után, 1950-ben hagyta ott a céget.

A 2019-es filmben Garland életének ez az aspektusa is megjelenik a visszaemlékezésekben. Elkeserítő hogy az 1930-as években bevett gyakorlatot, az ideális testkép megszabását és az ettől eltérő testalkatú lányok megszégyenítését csak az utóbbi években kezdték elítélni.

3. Pirulák bármire

A megfelelő munkamorál és dinamizmus eléréséhez

édesanyja már tízéves korától serkentő hatású pirulákat adott Judy-nak, aki ennek következtében aludni is csak gyógyszerekkel tudott.

Ezt a praktikus gyakorlatot az MGM illetékesei sem akarták megszakítani, így a hosszú forgatási napokat nem kellett pihenéssel megszakítani. (Azóta a gyerekek foglalkoztatását szigorúan szabályozták Hollywoodban. Ezért alkalmaznak például a kisbabák alakításához ikreket, hogy az egy gyerekre eső maximális forgatási időt megkétszerezhessék.) 

judy_17-003459.jpg

Rene Zellweger Judy Garland szerepében a Judy címűn filmben (Fotó/Forrás: Vertigo Média)

Ez eredményezte azt, hogy Judy Garland a későbbiekben alkohol- és drogfüggővé vált. Fiatalkori filmpartnere, Mickey Rooney tagadta, hogy az MGM bármilyen szert is adott volna a színészpalántáknak. Egy későbbi nyilatkozatában kijelentette, hogy "Judy maga választotta ezt az utat".

4. Véletlen siker

A stúdiónak az okozta a legnagyobb gondot, hogy mihez is kezdjen Garlanddal. A gyerekszerepekből már kinövő lány felnőttesen gömbölyödött. A korban "feltalált" szexepil helyett, melyet kolléganői, Elizabeth Taylor, Lana Turner vagy Ava Gardner képviseltek, ő inkább bájos volt. Végül az Óz, a csodák csodája főszerepébe is egy véletlen juttatta, az eredetileg kiszemelt kolléganőivel, például Shirley Temple-lel nem sikerült időpontot egyeztetnie a stúdiónak, így Garland landolt a filmben.

A stúdió itt is mindent elkövetett, hogy megváltoztassák a külsejét: eleinte egy szőke parókát próbáltak ráerőltetni, majd szoros fűzőt kellett viselnie,

hogy hihető legyen, hogy az akkor már 16 éves Judy mindössze 13-14 esztendős. Még a ruha kockás mintája is azt szolgálta, hogy a testkontúrja ne legyen olyan jól kivehető és ne tűnjön kövérnek. 

 

Garland számára az 1939-es film meghozta a sikert, még egy ifjúsági Oscar-díjat is kapott érte: ezért azonban keményen meg kellett szenvednie. A forgatásokon a törpék - akik felnőtt, negyvenes férfiak voltak - rendszeresen beszólogattak a tinédzsernek, sőt azzal szórakoztak, hogy benyúltak a szoknyája alá. 

5. Öt férj, három gyerek

GettyImages-3268672-003526.jpg

Vincente Minnelli (1903 - 1986) és Judy Garland (1922 - 1969) esküvője 1945 (Fotó/Forrás: Keystone/Getty Images)

A kedves, szomszédlány külsejű Judy Garlandról talán nem gondolnánk, de öt alkalommal állt oltár elé. Először 19 évesen David Rose zeneszerzőhöz ment hozzá. A házasság akkor ment tönkre, amikor Judy terhes lett, azonban édesanyja és férje meggyőzték, hogy karrierje érdekében vetesse el a gyereket.

Második alkalommal Vincent Minnelli rendezőnek mondott igen 1945-ben. Egy évvel később megszületett lányuk, Liza Minnelli.

Vincent Minnelliről azt rebesgették, férfiakkal folytat viszonyt. Amikor Garland rajtakapta a férjét egy férfi alkalmazottjukkal öngyilkosságot kísérelt meg, felvágta az ereit. 

Harmadik férjével, Sidney Lufttal (akit a filmben Rufus Sewell alakít) közösen forgatták a Csillag születik-et. A házasság 11 év után, 1963-ban ért véget, 1965-ben váltak el a férfi szerencsejáték-szenvedélye, alkoholizmusa és bántalmazó viselkedése miatt. Két gyerekük Lorna (1952) és Joey (1955) felügyeleti jogát Garland magának követelte, azonban ekkor komoly nehézséget jelentett számára megélhetésének biztosítása. A 2019-es filmben a fentiekkel szemben meglehetősen pozitívan ábrázolják Luftot.

1965-ben rövid ideig Mark Herron színész felesége volt, majd Mickey Deans-szel, egy éjszakai klub vezetőjével (akit a filmben Finn Wittrock alakít) házasodott össze, aki 12 évvel volt fiatalabb nála. A Judy cselekménye az utolsó kapcsolat idejére esik. 

6. Megbízhatatlan primadonna

A lelki nyomás és a különböző függőségei megtették a hatásukat és hamarosan Garland a stúdió szemében  problémássá vált, elmaradozott a forgatásokról. Ilyenkor újabb forgatási napokat kellett beiktatni, ami azt eredményezte, hogy egyes filmek hiába voltak közönségkedvencek és hoztak nagy jegybevételt, a plusz forgatások miatt összességében veszteségesek lettek a produkciók.

Megbízhatatlansága miatt két filmben is lecserélte a stúdió. A kétségbeesett Garland ismét öngyilkosságot kísérelt meg, ezúttal a nyakát vágta meg. 

Ezt követően egy hosszabb szünet következett filmes karrierjében. A Csillag születik-kel próbált meg visszatérni a bizniszbe 1954-ben, de ennek a forgatása is elhúzódott, részben a fenti okokból, részben amiatt, hogy Garland képes volt egyetlen jelenetet akár órákon át újravetetni, amíg nem sikerült tökéletesen elénekelnie a dalt.

Az egyik dal esetében ez azt jelentette, hogy három teljes napon át tartott a forgatás (lásd az alábbi videón).

A film hatalmas kasszasiker lett, de a szakmai elismerés és az áhított Oscar elmaradt.

7. Az első női Év Albuma Grammy-díj nyertes

Judy Garland hangja már életében ikonikussá vált. Az Óz főszerepe után pedig felnőttként is sikerült bizonyítania ezen a terepen. Az ötvenes években, miután a filmszakmában megbízhatatlannak bélyegezték koncertkörutakat és televíziós fellépéseket vállalt, majd a Csillag születik után vissza is tért ehhez.

Az 1961-es Carnegie Hallbeli koncertjének felvételét lemezen is megjelentették Judy at Carnegie Hall címen.

Az album nemcsak máig népszerű, de négy Grammy-díjat nyert vele 1962-ben, köztük az Év Albumának járó elismerést, amivel ő lett az első női előadó aki átvehette a szobrot ebben a kategóriában. 

8. Sztár mélyrepülésben

A függőségek és a mentális instabilitás nemcsak a filmes munkákat akadályozta, de egy idő után tévés felkérések is elmaradoztak a sztár problémás viselkedése miatt. Végül a koncerteken is gondok adódtak. Az ausztrál körútján Melbourne-ben közel egy órás késés után lépett színpadra. A feldühödött közönség egyszerűen kifütyülte a gyanújuk szerint részeg énekesnőt, ahogy a film egy jelenetében is láthatjuk

9. Adósság mint hagyaték

Judy Garland mindössze 47 évesen hunyt el altató-túladagolásban. Férje talált rá a londoni lakásuk fürdőszobájában fekvő énekesnőre 1969 június 22-én. A pénzügyeit lazán kezelő Garland körül gyakran férjei látták el a menedzseri feladatokat, de a többi vagyonkezelője is feltűnően rosszul kezelte a pénzügyeit és nagy összegeket tettek zsebre. Az adóhivatal felé is felhalmozott hátralékot. Emellett nagylelkű volt a családjával és és gyakran adakozott. Ennek hatására a kasszasikereket halmozó, díjnyertes albumokat kiadó sztár után szinte csak adósság maradt.

Lánya, Liza Minnelli Frank Sinatra segítségével dolgozott azon, hogy mindent visszafizessen. 

Judy

angol életrajzi dráma, musical, 118 perc, 2019
Bemutató dátuma: 2020. január 16.
Forgalmazó: Vertigo Média Kft.

 

Itt az első előzetes Judy Garland életrajzi filmjéből

Kapcsolódó

Itt az első előzetes Judy Garland életrajzi filmjéből

Végre megnézhetjük, sikerült-e átváltoztatni Reneé Zellwegert! A mindössze egyperces trailerből sajnos több nem is derül ki.

Kutatók szerint az Óz, a csodák csodája minden idők legnagyobb hatású filmje

Kutatók szerint az Óz, a csodák csodája minden idők legnagyobb hatású filmje

A kanadai egyetemen azt vizsgálták, hogyan hatnak egymásra a filmek. A bevételi adatok és a kritikák mellett a mozik sikerének új szempontját mutatták meg.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Zenés színház

Elhunyt Judith Halász Bécsben élő operaénekes

A művész tragikus hirtelenséggel hunyt el, halálhírét férje, Papocsi Róbert karmester adta hírül közösségi oldalán.
Zenés színház

Hiánypótló szláv műveket mutat be jövő évadában a Magyar Állami Operaház

Meghirdette 2023/24-es évadát a Magyar Állami Operaház, melynek a Szláv Szezon címet adták. Színre kerül Dvořák Ruszalkája és Muszorgszkij Borisz Godunovja, valamint megismerheti a közönség Eötvös Péter első, magyar szövegre készült operáját is.
Vizuál

Ez után a magyar film után egy ideig nem lesz kedvünk „jóemberkedni”

Császi Ádám filmje egy tipikusan magyar társadalmi ügyről mesél úgy, hogy közben az egész nyugati világnak tart nem is annyira görbe tükröt.
Klasszikus

„Mindig is furcsának találtam, miért nincs magyar szín Az ember tragédiájában” – beszélgetés Gyöngyösi Leventével

Gyöngyösi Levente Tragoedia Temporis című alkotásáról beszélgettünk, mely a Müpa 2020-as Zeneműpályázatán díjat is nyert. A darab első felvonása április 12-én hallható a Müpában, a Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetek kereteiben.
Vizuál

„Megszerettem menet közben az életet” – Interjú Ujj Zsuzsival

„Az a vihar, ami bennem tombolt hosszú évekig, elült” – mondja Ujj Zsuzsi fotós, performer, a Csókolom zenekar énekese, dalszerzője, akivel a Fidelio új, Dalok nyomában című sorozata kapcsán ültünk le beszélgetni, kikérdezve őt a zenekar legtöbbet feldolgozott szerzeményéről, a Dunántúli slágerről.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál magazin

Felszabadított női testek, tabuk nélkül

Saját testüket médiumként használva fogalmazták meg a női lét kérdéseit azok az művészek, akiknek munkáit a Liget Galéria „Lerántjuk a leplet” című kiállításán láthatjuk még április 6-ig.
Vizuál hír

A török földrengés áldozatai javára szervez adománygyűjtést a Magyar Képzőművészeti Egyetem

Az intézmény művészeinek munkáira a Sharity jótékonysági applikációján és adománygyűjtő oldalán keresztül várják a felajánlásokat április 20-ig.
Vizuál gyász

Elhunyt Galavics Géza művészettörténész

A Magyar Tudományos Akadémia rendes tagját életének 83. évében, március 21-én hunyt el.
Vizuál kritika

Ez után a magyar film után egy ideig nem lesz kedvünk „jóemberkedni”

Császi Ádám filmje egy tipikusan magyar társadalmi ügyről mesél úgy, hogy közben az egész nyugati világnak tart nem is annyira görbe tükröt.
Vizuál magazin

„Mindegyik képen megjelennek a hőseim” – Korniss Péter 55 éve tartó széki meséi

Korniss Péter Várfok Galériában látható legújabb, Hosszú úton című kiállítása az erdélyi községbe, Székre vezet, ahová a fotóművész ötvenöt éve hazajár. Nemcsak fényképezni, hanem együtt lenni a község lakóival, akik időközben a barátai lettek.