Dés Márton munkáiban játékosan és szociográfus jelleggel ülteti át a valóságot egyszer festett képi reprezentációk, másszor textuálisabb rajzok formájában – olvasható a Várfok Galéria közleményében. Mint írják, a művész munkáiban gyermeki rácsodálkozással örökíti meg életünk ellentmondásos, bizarr, mondén jelenségeit, melyek oly megszokottak számunkra, hogy észrevétlenül haladunk el mellettük. Dokumentál, gyűjt és felszínre hoz.
A képi ábrázolás mellett gyakran szövegek jelennek meg a képtérben, különböző vizuális klisék és humoros jelenetek mossák el a hétköznapi események, jelenségek határvonalait.
Az ÁCIÓ! című kiállítás képei nem a nagyszabású utazásokat, esküvőket vagy jelentős évfordulókat megelőző várakozás hangulatát tükrözik, hanem annak a komótos elidőzésnek az egyszerűségét és figyelmét, amellyel az iskolapadban várjuk, hogy felkerüljön a nagy V betű a táblára és új időszámítás kezdődjön. A galéria ajánlója szerint a nyár idilli jeleneteit már-már hűsítőként idézhetjük fel a tárlaton – egy olyan időből, amikor ez az évszak egyet jelentett a két tanév közti gondtalan hónapokkal. Őrizzük az akkor még mélyebbnek tűnő Balaton emlékét, melyből kevésbé a fenséges víztömeg, a veszélyes alámerülés vagy egy nagy erejű hullám, inkább a parton töltött idő marad velünk, amikor a tájat pásztázva az adott nyár slágere kúszik a fülünkbe. Azt, amikor jobb híján egy termék összetevőit is elolvassuk a csomagoláson, amikor az elsőre ismeretlen embereket, érdektelennek tűnő hétköznapi jeleneteket is a szokottnál élesebb szemmel figyelünk meg, amikor kezdünk velük valamit – akárcsak Dés Márton.
A közleményből kiderül, a művész forrásként saját fotóit, útikönyvek illusztrációit, régi turisztikai kiadványok, folyóiratok reprodukcióit használja. Ezek vizuális világát vegyíti a minket körülvevő tárgyakkal, feliratokkal, szövegekkel. Dés Márton fiatalkorát is meghatározó hip-hop és rap dalszövegek szófordulataihoz, vagy betűnyi módosítással, jelentésben eltérített szavaihoz hasonlatosak. Egy üdítő címkéje vagy egy gyógyszerreklám egy korszak jelzőköveiként maradnak meg emlékeink közt. A reklámszövegek, összetevőlisták, utcai táblák és könyvborítók navigálnak minket térben és időben. Dés képeinek egyéni ábrázolásmódja ezen emlékrétegek és a megfigyeléseinek alanyai közötti kapcsolatból táplálkozik.
Dés antropológiai megközelítése nyomán a képterekben megjelennek használati és fogyasztási cikkek, érdektelennek tűnő töredékek, mindennapjaink kulisszái.
A képek így első látásra vizuálisan rendezetlennek, tartalmilag szertefoszlónak hatnak. Jobban megfigyelve azonban „zajos” és ingergazdag fogyasztói realitásunk mozaikjait látjuk viszont. Az ismerős elemek kinyitják a mindenkori néző előtt a megszokott jelenségek újraolvasásának lehetőségét.
A magyar közönség előtt a Berlinben élő Dés Márton elsősorban frappáns szöveg- és rajzalapú papírmunkái ismertek, így az ÁCIÓ! egy átvezetés a nyárba, és Dés Márton formailag festőibb, tartalmilag líraibb szemléletébe is – fogalmaznak közleményükben.
A tárlat június 14. és július 5. között látogatható. A megnyitóra június 13-án 19 órától kerül sor a Várfok Project Roomban. A kiállítást Don Tamás, a MODEM Modern és Kortárs Művészeti központ vezető kurátora nyitja meg.
Fejléckép: Dés Márton festménye (Fotó/Forrás: Várfok Galéria / Facebook)