A Látótér című ingyenes vetítéssorozat elsősorban portréfilmeket mutat be a festészet, a zene, az irodalom, a fotográfia, a film és a színpad különleges alkotóiról, ismert és csodált, elfeledett és elhallgatott művészekről, köztük Ámos Imre festőművészről. Kőbányai János ma este látható Az apokalipszis képköltője: Ámos Imre című filmje a neves festőművészt az apokalipszis prófétájaként elemzi, beleágyazva az egyetemes magyar és zsidó kultúra, ókori és modern korszakainak paradigmáiba, amely a Jézus utáni második apokalipszisben halálra ítélt életét tudatos sorssá - művészetté, kultúrává, mítosszá - emelte. Az Ámos Imre művészetét képei és versei segítségével ismerhetjük meg, a kísérőszövegben János jelenéseiből hangzanak el részletek.
Sipos András dokumentumfilmje, az Egy év - párhuzamos történetek történelmi visszaemlékezések, 12 volt osztálytárs, egykori gyerek-szemtanú emlékezik meg a tragikus fordulatról. A rendező két éven át készített nterjúkat egykori osztálytársaival, köztük Ungváry Rudolffal és a már eltávozott Kézdy Györggyel. Sipost az érdekelte, hogy az akkor 8 év körüli fiúk emlékezetében hogyan őrződött meg az 1944. március 19-ével, azaz Magyarország német megszállásának napjával induló egy év története.
A történelem a gyerekkor alulnézetéből különösen változatos képet rajzol fel a filmben. Volt, akinek álnéven, idegeneknél bujkálást jelentett, volt, akinek vidéki nagyszülőknél töltött hosszú nyaralást. Volt, akinek csillagos házat, s akinek gettót jelentett. Olyan osztálytárs is megszólal, aki a bombázásban elvesztette a kezét, s olyan is, aki kivégzés szemtanúja volt. Sipos filmje nem csak arról a történelemről szól, amely nem gyereknek vaó történelem, hanem az emlékezés különös természetéről is.
További információ és jegyvásárlás ITT:
Fejléckép: Ámos Imre: Csodavárók