Vizuál

Anthony Hopkins történelmet írt az idei Oscaron

2021.04.26. 09:35
Ajánlom
A vártnál talán kisebb érdeklődés övezte a 2021-es, 93. Oscar-gálát, amely az előzetes híreknek megfelelően zárt körben, félig virtuális formában zajlott. Bár a legjobb filmnek járó szobor nyertesét szinte borítékolni lehetett, a díjátadó azért tartogatott meglepetéseket.

Az elmúlt évek közönségsikerei után tavaly a filmvilág is befelé fordult, így nem csoda, hogy az idén jelölt alkotások többségében az emberi lelket vették górcső alá. A februárról április 25-re csúsztatott gála is a személyesség jegyében telt,

a díjazottak és díjátadók számos apró fiatalkori emléket elevenítettek fel.

Ugyan a ceremónia is rendhagyó módon zajlott, már a díjátadó előtt számos módosítást vezetett be az Amerikai Filmművészetek és Filmtudományok Akadémiája: a legjobb hangvágás és hangkeverés kategóriáját összevonták, így a díjat ezentúl a legjobb hangként adják át, a legjobb eredeti filmzene kategóriában pedig csak olyan alkotásokat  lehet nevezni, amelyeknek zenéje legalább 60 százalékban eredeti alkotás. Idén ideiglenesen olyan filmek is versenyezhetnek, melyek kizárólag online platformra készültek. A szavazás szabályai is változtak, a legjobb nemzetközi játékfilmre ezentúl az akadémia minden tagja szavazhat.

2021 volt az első olyan év, amelyben a Kormányzók nem osztottak ki Tiszteletbeli Oscar-díjat, ellenben a két humanitárius díjat (Tyler Perrynek az emberbaráti jótékonysági törekvéséért, valamint a Motion Picture & Television Fundnak az „érzelmi és pénzügyi segítségnyújtásért”) a gálán adták át.

A Motion Picture & Television Fund díjazásával először fordult elő az Oscar történelmében, hogy ezt a kitüntetést egy szervezet kapja.

Nem ez volt az idei díjátadó egyetlen érdekessége. Glenn Close nyolcadszor csúszott le a szoborról, ami hasonló csalódottságot váltott ki a nézőkből, mint néhány éve Leonardo DiCaprio esete, aki 2015-ben a hatodik jelölését tudta csak díjra váltani. Öröm az ürömben, hogy Close-t idén a legrosszabb színésznőnek járó Arany Málnára is jelölték, amit szintén nem neki ítéltek végül.

A legjobb filmnek járó trófeát is elhozó A nomádok földje három kategóriát is megnyert, ráadásul a rendező, Chloé Zhao, az első ázsiai nő a díj történetében, aki átvehette a kitüntetést.

GettyImages-1314462054-091755.jpg

Chloé Zhao a 93. Oscar-gálán (Fotó/Forrás: Matt Petit / A.M.P.A.S. / Getty Images Hungary)

Zhao mellett Anthony Hopkins is történelmet írt: 83 évesen ő a valaha volt legidősebb színész, aki elnyerte a trófeát – a rekordot eddig Christopher Plummer tartotta, aki 82 évesen nyerte meg az Oscart a Kezdők című filmben nyújtott alakításával. Hopkins kitüntetése (amely egyben a gála záróeseménye is volt) nem aratott osztatlan elismerést, sokan nehezményezik, hogy a szobrot nem a tavaly elhunyt Chadwick Bosemann kapta, akit nem sokkal korábban a Nemzeti Társaság a Színes Bőrű Emberek Előrejutásáért (NAACP) posztumusz két filmdíjra is jelölt, és amelyből egyet meg is kapott.

Idei díjazottak:

Legjobb film: A nomádok földje

Legjobb rendező: Chloé Zhao (A nomádok földje)

Legjobb férfi főszereplő: Anthony Hopkins (The Father)

Legjobb férfi mellékszereplő: Daniel Kaluuya (Judas and the Black Messiah)

Legjobb női főszereplő: Frances McDormand (A nomádok földje)

Legjobb női mellékszereplő: Yuh-jung Youn (Minari)

Legjobb nemzetközi film: Még egy kört mindenkinek (Dánia) (Thomas Vinterberg)

Legjobb animációs film: Lelki ismeretek (Pete Docter, Dana Murray)

Legjobb adaptált forgatókönyv: The Father (Christopher Hampton, Florian Zeller)

Legjobb eredeti forgatókönyv: Ígéretes fiatal nő (Emerald Fennell)

Legjobb operatőri munka: Mank (Erik Messerschmidt)

Legjobb vágás: Sound of Metal (Mikkel E.G. Nielsen)

Legjobb eredeti filmzene: Lelki ismeretek (Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste)

Legjobb eredeti betétdal: Fight For You (Judas and the Black Messiah)

Legjobb vizuális effektus: Tenet (Andrew Jackson, David Lee, Andrew Lockley, Scott R. Fisher)

Legjobb díszlet: Mank

Legjobb jelmez: Ma Rainey: A blues nagyasszonya (Ann Roth)

Legjobb smink és haj: Ma Rainey: A blues nagyasszonya

Legjobb rövidfilm: Two Distant Strangers

Legjobb animációs rövidfilm: Ha bármi történik, szeretlek

Legjobb hang: A metál csendje

Legjobb dokumentumfilm: Tanítóm, a polip

Legjobb dokumentum-rövidfilm: Colette

Fejléckép: Anthony Hopkins (fotó: Axelle/Bauer-Griffin/FilmMagic/Getty Images Hungary)

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Zenés színház

Ókovács Szilveszter azonnali hatállyal felmondta Kesselyák Gergely szerződését

A karmester-operarendező, aki korábban a miskolci Bartók Plusz Operafesztivál igazgatója is volt, maga is pályázott az Opera élére, és a szakértői bizottság a legtöbb szavazattal támogatta. CIKKÜNK FRISSÜLT ÓKOVÁCS SZILVESZTER KÖZLEMÉNYÉVEL!
Színház

„Önök minden pályázatunkat elutasították” – Közös nyílt levelet írtak a független társulatok

A huszonöt színházi társulat levelét azoknak az „ismeretlen kurátoroknak” címezte, akik a közelmúltban nulla forint támogatást ítéltek meg nekik. A Rózsavölgyi Szalon is beszámolt arról, őket hogyan érintette a döntés. CIKKÜNK FRISSÜLT!
Zenés színház

Rost Andrea nem lép fel a Magyar Állami Operaházban a jövő évadban

Az énekesnő döntéséről tájékoztatta az intézmény főigazgatóját, Ókovács Szilvesztert, és az idén nyárra meghirdetett Varázsfuvola-előadásokból is kilép.
Klasszikus

A zeneélet kivételes művészei fogtak össze a magyar klasszikus zene helyzetének javítása érdekében

Hét Kossuth-díjas művész elnökségével megalakult a Magyar Muzsikusok Szövetsége, melynek célja a klasszikus zene társadalmi elfogadottságának emelése, a magyar zene értékeinek megőrzése és fejlesztése egy átfogó stratégia megalkotásával.
Klasszikus

Száz év hét napban – a BMC Ligeti Fesztiválján jártunk

A Ligeti György születésének századik évfordulója alkalmából rendezett eseménysorozat csúcspontja a Budapest Music Centerben rendezett egyhetes fesztivál volt. Négy, igencsak különböző típusú koncerten jártunk

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál gyász

Elhunyt Szűcs Endre építész

Életének 80. évében elhunyt Szűcs Endre Ybl Miklós-díjas építész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja – tette közzé a hírt a köztestület.
Vizuál magazin

KÉP-regény: Az argentin aranyháromszög

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal háromrészes sorozatba kezd Argentína legnagyobb exportcikkeiről.
Vizuál ajánló

Egy kettészakadt ország képe rajzolódik ki Reisz Gábor új filmjében

Október 5-én kerül a hazai mozikba a Rossz versek rendezőjének új filmje, amelyben egy tizennyolc éves fiú érettségi vizsgája botrányba torkollik.
Vizuál hír

Pipás Pistáról szóló sorozat készül Tarr Béla közreműködésével

A sorozat egyebek közt arra keresi a választ, tekinthetjük-e hősnek a szegedi tanyavilág legendás bérgyilkosnőjét. A produkciós csapat jelenleg finanszírozási partnereket gyűjt.
Vizuál kritika

Nem ébredhetsz fel, ha el sem aludtál – kritika az Asteroid Cityről

Wes Anderson legújabb filmjében nagyjából azt kapjuk, amit már megszokhattunk tőle: egy szerethető, bolondos történetet, amelynek, meglehet, súlya igazából nincs, de legalább van egy picike szíve.