Vizuál

Átadták a 2015-ös Derkovits- és Kállai-ösztöndíjakat

2015.04.01. 10:22
Ajánlom
Nagy és komoly lehetőségnek nevezte a Derkovits Gyula képzőművészeti, valamint a Kállai Ernő művészettörténészi-műkritikusi ösztöndíjakat Hoppál Péter, az Emberi Erőforrások Minisztériumának kultúráért felelős államtitkára, aki március 31-én este a Műcsarnokban adta át a 2015. évi ösztöndíjakkal járó okleveleket.

Hoppál Péter hangsúlyozta: a genius loci (a hely szelleme) minden alkotó, műkritikus számára fontos inspiráció, ezért öröm, hogy a Műcsarnokban lehet köszönteni az ösztöndíjasokat, miközben az épületben látható vasárnapig a tavalyi díjazottak bemutató kiállítása Derko2015 címmel. Az újabb generációk reménységet adnak: "itt vannak a kapudöntögetők (...), akik készek átvenni a stafétabotot" - fogalmazott az államtitkár, hozzátéve: ennek "előszobája" immár hatvan esztendeje a Derkovits-ösztöndíj. A Kállai-ösztöndíj ennyire hosszú múltra nem tekinthet vissza, hiszen huszonötödször adják át, de aki megszerzi, beléphet egy olyan közösségbe, amelynek tagjaira felfigyel a szakma és a szélesebb közönség - mutatott rá Hoppál Péter.

Hóvári János, az ösztöndíjakat gondozó Magyar Alkotóművészeti Nonprofit Kft. főigazgatója emlékeztetett arra, hogy a kedd este átadott elismerések nagyon fontos díjak, amelyek talán ajtókat is kinyitnak, Szegő György, a Műcsarnok művészeti igazgatója pedig többek közt azt idézte fel, hogy hatvan éves története során a Derkovits-ösztöndíjnak sokszor volt köze a Műcsarnokhoz.

Az 1955-ben alapított, Derkovits Gyula festőről elnevezett képzőművészeti ösztöndíj egy éven át havi bruttó 100 ezer forint összeggel járul hozzá harmincöt évnél fiatalabb képzőművészek pályakezdéséhez, szakmai fejlődéséhez és előmeneteléhez. A Kállai Ernő művészettörténészről elnevezett ösztöndíj 1991 óta segíti a kortárs képzőművészet, iparművészet, fotóművészet, építőművészet és határterületeik kutatását, feldolgozását és publikálását.

Derkovits Gyula-ösztöndíjban huszonhat fiatal művész - Békési Evin, Gallov Péter, Gombos Andrea, Hardi Ágnes, Horváth Csaba Árpád, Izsák Előd, Jakatics-Szabó Veronika, Kristóf Gábor, Molnár Zsolt, Szalay Péter, Szécsényi-Nagy Loránd, Borsos-Lőrinc Lilla, Fabricius Anna, Kútvölgyi-Szabó Áron, Felsmann István, Hajas Katinka, Karsai Dániel, Keller Diána, Kovács Budha Tamás, Martin Henriknek, Brückner-Szalóky János, Szvet Tamás, Antal Balázs, Balázs József Tamás, Csató József és Koós Gábriel - részesült. A Kállai Ernő-ösztöndíj hét alkotó - Dénes Mirjam, Szabó Gyöngyvér, Szőnyeg-Szegvári Eszter, Váraljai Anna, Zombori Mónika, Csatlós Judit és míg Kürti Emese Katalin - munkáját segíti.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Tánc

Egy nagy kisember, aki egy könyvben szerepel Barisnyikovval – Kováts Tibor balettművésszel beszélgettünk

Kováts Tibor a nyolcvanas években a legrangosabb balettversenyeken „verte végig” a világ balett-táncosait, majd tizenhárom évnyi szünet után ismét színpadra állt Duda Éva Frida, az élet múzsája című táncdarabjában. Táncról, infantilizmusról, a balett nimbuszáról, tanításról, szégyenlősségről és öniróniáról is beszélgettünk vele.
Plusz

Megválasztották a Halhatatlanok Társulatának új Örökös Tagjait

Idén is a szakmai kuratórium által kijelölt előadóművészek közül a közönség döntötte el, kik legyenek a Halhatatlanok Társulatának új tagjai. Az új Örökös Tagok lábnyomát elhelyezik a Halhatatlanok sétányán is.
Színház

Elhunyt Sőregi Melinda dramaturg

Sőregi Melinda korábban a veszprémi Kabóca Bábszínház társulatának a tagja volt. 44 évesen távozott.
Klasszikus

Új helyszínen kezdi 2023/24-es évadát a MÁV Szimfonikus Zenekar

A 2023/24-es évadban elfoglalhatja új székházát a MÁV Szimfonikus Zenekar. A szezonra öt bérleti sorozatot és gyerekkoncerteket is hirdetnek, az évad egyik központi témája a szerelem lesz.
Vizuál

Premierekkel és ötszázforintos jegyárakkal várja látogatóit a Magyar Mozgókép Fesztivál

Június 7-én kezdődik a Magyar Mozgókép Fesztivál, amelyen mintegy száz magyar filmet, köztük több premiert is láthat a közönség Veszprémben, Balatonfüreden és Balatonalmádiban.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál magazin

KÉP-regény: A punk mókamester

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal a Green Day együttes kissé őrült énekeséről nosztalgiázott, egy friss sztori kapcsán. 
Vizuál ajánló

Év végén érkezik a magyar mozikba Justine Triet Arany Pálma-díjas filmje

A Mozinet a közeljövőben négy, a cannes-i filmfesztiválon bemutatott alkotást is elhoz Magyarországra, köztük a szemle idei fődíjas krimijét is. Mutatjuk, mikor láthatja a filmeket a hazai közönség.
Vizuál gyász

Elhunyt Kiss Imre régész, muzeológus

A Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum egykori igazgatója életének 68. évében hunyt el május 28-án. A Kulturális és Innovációs Minisztérium saját halottjának tekinti.
Vizuál ajánló

Keleti Ágnes portréfilmjével kezdődik a XV. kerület vetítéssorozata

A Kertmozi15 vetítései során a közönség az elmúlt évek magyar filmterméseiből láthat néhány remek alkotást a Csokonai Művelődési és Rendezvényház kertjében.
Vizuál ajánló

Premierekkel és ötszázforintos jegyárakkal várja látogatóit a Magyar Mozgókép Fesztivál

Június 7-én kezdődik a Magyar Mozgókép Fesztivál, amelyen mintegy száz magyar filmet, köztük több premiert is láthat a közönség Veszprémben, Balatonfüreden és Balatonalmádiban.