Homoki Gábor a nemzeti kultúra gyökereihez visszanyúló, magas színvonalú munkásságáért, Petrás Alina pedig az ősi magyar jelképek egyedi és színes ábrázolásáért vehette át a kitüntetést. A díjátadón a művészeket Péterbencze Anikó néprajzkutató és Dupka György író méltatta.
Homoki Gábor 1997 óta foglalkozik festészettel, állandóan új technikákkal kísérletezve. Fő témái a letűnő magyar parasztvilág, valamint a magyar falusi életet meghatározó hit, illetve ennek jelképei – Isten hajléka, a krisztusi megváltás és az evangélium.
Petrás Alina alkotásaiban a moldvai csángó díszítőművészet motívumai élednek újjá.
„Minden alkotása egy üzenet, a remény üzenete, hogy lehet újjászületés”
– mondta a keramikus munkáiról Péterbencze Anikó. A motívumok egyaránt illeszkednek a bibliai és egyetemes transzcendencia témáihoz, ilyen visszatérő elem a teremtést szimbolizáló életfa.
A Szervátiusz Jenő-díj mellett átadták a Szervátiusz-ösztöndíjat is, mellyel az alapítvány a pályakezdőket kívánja támogatni. Ezt a marosvásárhelyi Bíró Borbála érdemelte ki, aki a díj odaítélése óta felvételt nyert a nagyváradi művészeti főiskolára.
A Szervátiusz Jenő-díjat a 2018-ban elhunyt Szervátiusz Tibor, a szobrászművész fia hozta létre édesapja születésének 100. évfordulóján azzal a céllal, hogy felhívja a figyelmet a Kárpát-medencében alkotó magyar művészek munkáira.
A díjat minden évben azoknak a képzőművészeknek ítéli oda a kuratórium, akik megítélésük szerint a nemzeti kultúra gyökereit felmutató, magas színvonalú művészetet hoznak vagy hoztak létre, illetve hozzájárulnak a magyar nemzeti identitástudat erősítéséhez.
Fejléckép: a díjazottak (forrás: Szervátiusz Klára / Facebook)