Vizuál

Az eladása pillanatában megsemmisítette magát egy festmény

2018.10.06. 11:20
Ajánlom
Banksy Lány léggömbbel című képe majdnem egy millió fontért kelt el, amikor beindult a mechanizmus. Az aukciósház most azt próbálja kideríteni, hogy maga a művész ott volt-e és ő kapcsolta-e be az önmegsemmisítő funkciót.

Banksy Lány léggömbbel című képe a patinás Sotheby aukciósház árverésének utolsó tétele volt. A 2006-ban készült alkotás közvetlenül a művésztől származott, így valószínűleg maga a titokzatos bristoli alkotó építette bele a poént. Egyes források szerint többen megjegyezték, hogy a festménynek szokatlanul vastag a kerete, azt azonban, hogy egy darálót applikált bele senki sem sejtette.

A piros, szív alakú lufiját elengedő gyerek képe 953,829 angol fontért talált gazdára — pontosan annyiért, mint a művész egy korábbi, árverési rekorder alkotása 2008-ban. A kalapács koppanásának pillanatában azonban a festményen belül megszólalt egy riasztó, majd a kép lassan elkezdett kicsúszni a keret alján, csíkokra szabdalva. 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Going, going, gone...

Banksy (@banksy) által megosztott bejegyzés,

 

“Úgy tűnik épp most Banksy-ztek meg minket!" - nyilatkozta az aukció után az árverező Sotheby kortárs európai művészetek részlegét vezető Alex Branczik. "Vitán felül, ő a legnagyobb brit street artist, ma este ízelítőt kaptunk a zsenijéből." Branczik kijelentette, hogy ő maga nem tudott a "cselről", azt azonban vizsgálják, hogy a Sotheby más munkatársai be voltak-e avatva. 

banksy-111716.jpg

Félig ledarálva (Fotó/Forrás: Sotheby's)

Miután egy fekete napszemüveget és kalapot viselő férfi a biztonságiakkal dulakodott a bejárat közelében röviddel az eset előtt, így találgatások kaptak szárnyra, hogy maga a titokzatos művész nyomta meg a gombot, ami beindította a megsemmisítést.

"A csíkokra szabdalás most már az alkotás szerves részévé vált"

- vélekedett Branczik. A szépen keretezett értelmezés ellenére a Sotheby-nek komoly fejtörést fog okozni, hogy mi a teendő, ha a tárgyat az aukción leütötték, majd megsemmisül, mielőtt az új tulaj kifizetné és elvinné. "Nincsenek tapasztalataink spontán megsemmisülő műtárgyakkal." A szóvivő szerint az egyik lehetséges kimenete a történteknek, hogy a festmény a gerillamódszer egyik megörökítőjeként kerül be a köztudatba. "Az is védhető álláspont, hogy ezáltal a munka még értékesebb lett."

Az eset felbukkant a kilétét gondosan őrző Banksy Instagram oldalán is. A "Going, going, gone", vagyis a "megy, megy, elment" posztszöveg nem arra enged következtetni, hogy ezzel az értéket akarta növelni. Inkább az elengedésre utal – ahogy maga a kép témája is –, esetleg arra akarta felhívni a figyelmet, hogy semmit nem jelent az alkotásáért fizetett összeg, vagy milyen illékony és relatív a művészet.

(via The Art Newspaper)

Perelhető Banksy? Hibázott a Sotheby's?

Kapcsolódó

Perelhető Banksy? Hibázott a Sotheby's?

Az önmagát megsemmisítő festmény híre október elején söpört végig a sajtóban. Banksy aukciós trükkjével kapcsolatban egy szerzői jogi szakértő és egy magyar aukciósház művészettörténésze válaszolt a felvetődő kérdéseinkre.

Banksy videón mutatta meg a festménymegsemmisítés kulisszatitkait!

Banksy videón mutatta meg a festménymegsemmisítés kulisszatitkait!

A filmből kiderül, hogy épp az ilyen esetekre gondolva került bele a daráló a keretbe.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Könyv

Alföldi Róbert huszonnégy színészlegendával készült interjúja olvasható egy kötetben

November 25-én jelenik meg a 21. Század Kiadó gondozásában a Főszerepben című kötet, amelyben Alföldi Róbert huszonnégy lebilincselő beszélgetését olvashatjuk el mások mellett olyan művészekkel, mint Bálint András, Bánsági Ildikó vagy Cserhalmi György.
Jazz/World

Két koncertet ad Al Di Meola az Erkel Színházban

A Jazzfest Budapest által szervezett, november 9-i eseményen harminchat év után hallható újra Budapesten az Al Di Meola Electric Band, másnap pedig Mike Stern csatlakozik a gitárvirtuózhoz.
Vizuál

Így utazott Debrecenből Budapestre az egyik leghíresebb magyar festmény

A debreceni Déri Múzeum kölcsönadta Munkácsy Mihály Golgotáját a Szépművészeti Múzeumnak, ahol hamarosan nagyszabású jubileumi tárlat nyílik a magyar művész munkásságából. Cikkünkben galéria is található.
Klasszikus

Rangos díjat nyert a Concerto Budapest 2024-es Mozart-napi élő közvetítése

Komolyzenével aratott világsikert a Concerto Budapest Európa legrangosabb internetes versenyén: a Mozart-nap 2024 élő közvetítése megnyerte a Music & Entertainment in Film & Video kategóriát és a nemzetközi közönségszavazást is a Lovie Awardson.
Színház

Egy fiatal pár a történelem viharai közt – felolvasószínházzal emlékeznek a 20. századi politikai foglyokra a Radnóti Színházban

Bálsój szerelem a málenkij robot idején címmel egy különleges felolvasószínházi előadás látható a Radnóti Színház színpadán november 25-én, hétfőn 19 órától. Hárs Anna színdarabját Sodró Eliza és Pál András adják elő.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál magazin

KÉP-regény: Dal Európáért

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal arra emlékezik vissza, amikor 1995-ben Magyarországon járt Ennio Morricone.
Vizuál hír

Így utazott Debrecenből Budapestre az egyik leghíresebb magyar festmény

A debreceni Déri Múzeum kölcsönadta Munkácsy Mihály Golgotáját a Szépművészeti Múzeumnak, ahol hamarosan nagyszabású jubileumi tárlat nyílik a magyar művész munkásságából. Cikkünkben galéria is található.
Vizuál ajánló

Európa újra mozizni megy

November 17-én rendezik meg a 9. Európai Art Mozi Napot, amely során fesztiváldíjas produkciókkal és premier előtti vetítésekkel várják az art mozik az európai filmek szerelmeseit.
Vizuál hír

Európai Filmdíjak – Pedro Almodóvar, Ralph Fiennes és Tilda Swinton is a jelöltek közt

A legjobb európai film díjáért idén tizenöt produkció verseng majd. Az Európai Filmakadémia elismeréseit decemberben adják át Luzernben. Magyar alkotás ezúttal nincs a jelöltek közt. 
Vizuál kritika

A rabszolgaság költői hangja szólal meg Mati Diop Arany Medve-díjas dokumentumfilmjében

Három évvel ezelőtt a Benini Köztársaság visszakapott Franciaországtól huszonhat, a gyarmatosítás során elrabolt műkincset. Ennek a politikai gesztusnak az utóéletét követi nyomon a Dahomey – Kik vagyunk? című dokumentumfilm. Az alkotást a 2024-es Verzió Filmfesztiválon is láthatjuk.