Június 7. és 10. között rendezik meg idén a Magyar Mozgókép Fesztivált a Nemzeti Filmintézet és a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa (EKF) program szervezésében, a Magyar Filmakadémia védnökségével. A négynapos seregszemle során Veszprémben, Balatonfüreden és Balatonalmáiban kilenc helyszínen mintegy száz filmet láthat a közönség az elmúlt tizenkét hónap legkiválóbb premierjei közül. A beválogatott alkotások összesen hét kategóriában versenyeznek,
a programban szereplő filmeket azonban csak később ismertetik, ahogy az idei emlékdíjasokat is.
Az esemény a veszprémi Szentháromság téren A nemzet aranyai gálavetítésével kezdődik. A fordulatos és izgalmas dokumentumfilm a legendás magyar vízilabdacsapat tagjait mutatja be, akik 1997 és 2008 között végigverték a világot. A vetítéseken túl szakmai programokkal és közönségtalálkozókkal is várják a közönséget. A fesztiválra a jegy jelképes, mindössze 500 forint, emellett pedig a rendezvény ideje alatt az ország bármely részéről kedvezményes, 2023 forintos áron válthatunk jegyet Veszprémbe a MÁV járatain.
A Magyar Mozgókép Fesztiválon minden évben helyet kap a magyar filmművészet néhány ikonikus klasszisa: idén Fehér György Szürkület című 1989-es alkotását mutatják be a közönségnek. A Friedrich Dürrenmatt Az ígéret című regényének felhasználásával készült bűnügyi drámát a közelmúltban restaurálták, a premierjére a 73. Berlinalén került sor. A történet főhősét Haumann Péter alakítja, aki egy gyermekgyilkosság-sorozat elkövetője után nyomoz.
Visszanyúlva a tradíciókhoz, a Magyar Mozgókép Díjak odaítéléséről idén ötfős szakmai zsűri dönt, amelynek elnöke Koltai Lajos, a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Balázs Béla-díjas és érdemes művész, operatőr és rendező. Mellette Bakos Katalin szerkesztő-rendező, televíziós szakember, Dobó Kata színész-rendező, Pesti Ákos filmproducer, filmgyártási szakember és Vecsernyés János Balázs Béla-díjas rendező-operatőr szavaz a legjobb filmekről. Csáky Attila fesztiváligazgató elmondta, az elmúlt években gyakran merült fel a kérdés, hogy a nemzetközi trendekhez hasonlóan miért nem zsűri ítéli oda a díjakat, ezért kérték fel az öt szakembert.
A 2023-as Magyar Mozgókép Fesztivál zsűrije: Dobó Kata, Vecsernyés János, Koltai Lajos, Bakos Katalin, Pesti Ákos (Fotó/Forrás: Magyar Mozgókép Fesztivál)
Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter a fesztivál sajtótájékoztatóján arról beszélt, örül annak, hogy a magyar film már „hazajár” Veszprémbe és a Balatonhoz, és bízik benne, hogy az EKF programjain új, valódi közösségek jöhetnek létre. „Célunk Európa új kulturális-kreatív ipari régiójává válni, a film pedig ennek az ágazatnak az egyik leglátványosabb területe, ezért szeretnénk hosszú távon a mozgóképszakma találkozóhelye maradni” – fogalmazott a tárcavezető.
Káel Csaba, a mozgóképipar fejlesztéséért felelős kormánybiztos pedig emlékeztetett, április 30-án ünnepeljük a magyar film napját, amely során a mozikban, a televízióban és a streamingoldalakon egyaránt számos klasszikus és friss alkotást láthatunk. A Mozgókép Fesztivál kapcsán pedig úgy fogalmazott: „A változatos és izgalmas filmfelhozatal, amiből a szervezők idén válogathattak, és a közönség júniusban megnézhet, a magyar filmipar élénkségéről tanúskodik, temérdek tehetség munkájának gyümölcse – a mi történeteink nagyvásznon.”
Koltai Lajos: Ha a végén nekem kell dönteni, örömmel megteszem
Jelenleg is filmet készít, közben pedig osztályt is vezet az SZFE-n. Miért vállalta el a zsűrielnökséget?
Rendezőként és tanárként is naponta sok-sok döntést kell hoznom, ilyen módon ez a feladat számomra nem idegen. Épp ezért amikor felkértek, úgy éreztem, hogy nincs ellenemre a dolog. Bízom benne, hogy képes vagyok jó döntéseket hozni. Hozzám is eljutott az elmúlt években az a kifogás, hogy miért nem szakmai zsűri dönt a filmekről. Most összeállt egy jó csapat, olyan emberekkel, akiket tisztelek és kedvelek.
Nemrég egy sajtótájékoztatón mesélte el, amikor Kanadában egy háromórás filmelemzést követően egy japán hallgató megkérdezte öntől, hogy a filmezést tényleg ennyire komolyan kell-e venni. A zsűrizést is ennyire komolyan kell?
Természetesen. A zsűritagokkal egy autóban utaztunk Veszprémbe, és a kocsiban is elmeséltem nekik ezt a történetet. Nagyon örültem, amikor láttam, hogy ők is szeretnék komolyan venni a feladatukat. Amikor elismerünk valakit, ítéletet hozunk arról, hogy éppen ki a legjobb. Ez felelősség. Nem szeretnék tévedni.
Hogyan tervezi összehangolni a zsűritagok különböző szempontjait?
Amikor elkezdünk majd vitatkozni, rögtön kiderül, hogy mennyire látjuk másképp a dolgokat. Előfordul ilyenkor, hogy a zsűri csoportokra bomlik, és beindul a klikkesedés. Ez Cannes-ban és minden nagy fesztiválon is így van, tudom, mert meséltek róla azok a magyar kollégák, akik sokszor voltak zsűritagok, például Szabó István. Persze, az is előfordulhat, hogy egyértelmű lesz a helyzet, és mindenki egyetért majd, hogy mi volt a legjobb.
Ha kettészakad a zsűri, hogyan fog igazságot tenni?
A saját szempontom alapján. Azzal, hogy még mindig tanítok és rendezek is, azt gondolom, egyre jobb rálátásom nyílik a filmekre. Bízom az ízlésemben és a megszerzett tudásomban. Ha a végén nekem kell dönteni, örömmel megteszem.
Fejléckép: Résztvevők a 2022-es Magyar Mozgókép Fesztiválon (Fotó/Forrás: Magyar Mozgókép Fesztivál)